Bendrojo lavinimo politika


Bendrojo lavinimo politika. Bendrojo lavinimo sąvoka. Švietimo valdymo decentralizavimas ir mokyklos autonomija. Institucinė autonomija ir jos tipai. Autonomijos analizė Lietuvos mokyklose. Mokyklos vidaus audito tikslai. Siekiant mokyklų bendruomeninės autonomijos, stiprinama mokyklos savivalda. Apibendrinimas. Ugdymo kontrolė. Apple‘as išskiria tris kontrolės rūšis. Bendrojo lavinimo programos priežastys. Kritinė sąmonė ir dialogas.


Keturpakopės valdymo sistemos lygmenų atsiradimą įvairiose šalyse lėmė skirtingos priežastys: šalies dydis, valstybės daugiatautiškumas, socialiniai ir ekonominiai skirtumai tarp regionų, demokratijos plėtotė, nuosaikaus šveitimo sistemos decentralizavimas.

Vis labiau detalizuojamas mokyklų veikos dokumentins reglamentavimas gali būti vertinamas dvejopai. Viena vertus, tobulinant švietimo valdymą pastaruoju metu daugiau dėmesio skiriama stiprinti mokyklų biurokratinę kontrolę, o ne institucinę autonomija. Kita vertus, privalomos mokyklų ir jų bendruomenių įtraukimas į techninę kontrolę, pavyzdžiui, į vidinį institucijų vertinimo procesą, gali būti suprantamas kaip sąmoningas švietimo politikos žingsnis stiprinti mokyklų autonomiją.

Stiprėjant globalizacijos įtakai ir su ja susijusiai neoliberalizmo politikai švietime, švietimo organizacijų autonomijos stiprinimas tampa viena iš svarbiausių Lietuvos švietimo politikos strateginių krypčių, siekiant tobulinti švietimo sistemos valdymą ir kartu jį decentralizuoti suteikiant daugiau galių žemesniems valdymo grandims. Pagrindiniai Lietuvos mokyklos autonomijos pripažinimo dokumentai yra 2003m. Priimtas Švietimo įstatymas ir Vietos savivaldos įstatymas. Mokyklos veiklai reguliuoti yra reikšmingi: darbo kodeksas, biudžetinių įstaigų įstatymas. Mokyklų autonomijos įtvirtinimas teisiniuose dokumentuose yra svarbus žingsnis stiprinant mokyklų galias, laisvai veikti pagal savo kompetenciją.

Ar autonomiškai funkcionuojanti institucija gali turėti absoliučią autonomiją pati valdyti visą savo gyvenimą ir visas vykdomas veiklas, ar tik tai atlikti kai kurias funkcijas?

  • MS PowerPoint 168 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (707 žodžiai)
  • Universitetas
  • Asta
  • Bendrojo lavinimo politika
    10 - 2 balsai (-ų)
Bendrojo lavinimo politika. (2017 m. Gruodžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendrojo-lavinimo-politika.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 05:11
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo