Bendrosios civilinės atsakomybės draudimo ypatumai Lietuvoje


Įvadas. Civilinės atsakomybės draudimas. Civilinės atsakomybės draudimo samprata ir skirstymas. Bendrosios civilinės atsakomybės draudimas. Bendrosios asmens civilinės atsakomybės draudimas. Bendrosios juridinių asmenų civilinės atsakomybės draudimas. Bendrosios civilinės atsakomybės draudimo sąlygos. Draudimo įmoka, suma ir apsaugos galiojimo erdvė. Draudiminiai ir nedraudiminiai įvykiai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Darbo aktualumas. Civilinė teisė yra skirta reguliuoti tą visuomeninių santykių sritį, kuri susijusi su įvairių asmeninių tarpusavio ryšių ar nesutarimų sureguliavimu. Už šios srities reikalavimų pažeidimą kyla civilinė atsakomybė. Atsakomybė tai yra žmogaus suvokimas, kad jis yra atsakingas už savo veiksmus. Apie ją galima kalbėti tik tuomet, jeigu žmogus veikia laisvai, t.y. pats pasirenka konkretų savo elgesio variantą, būdą ir supranta savo veikimo (ar ne veikimo) prasmę. Kalbant apie bendrosios civilinės atsakomybės draudimą, reikia paminėti, jog tai yra gana plati sąvoka. Daugeliui yra žinoma, kad civilinės atsakomybės draudimu gali būti draudžiama vairuotojo, vežėjo, darbdavio atsakomybė, tačiau apie bendrąją civilinę atsakomybę yra žinoma kur kas mažiau. Šią atsakomybę gali drausti tiek fiziniai, tiek ir juridiniai asmenys. Užsienyje šalia turto draudimo yra renkamasis ir bendrosios civilinės atsakomybės draudimas, tuo tarpu Lietuvoje tik nedidelė dalis smulkių ir vidutinių įmonių draudžia savo bendrąją civilinę atsakomybę. Tačiau pastebima teigiama tendencija, nes šią draudimo rūšį renkasi vis daugiau verslininkų.

Darbo objektas.

Darbo tikslas. Išanalizuoti bendrosios civilinės atsakomybės draudimo ypatumus Lietuvoje.

Remiantis skirtingais literatūros šaltiniais išnagrinėti civilinės atsakomybės draudimo sąvoką, pateikti civilinės atsakomybės draudimo rūšis ir jas apibūdinti;

Išanalizuoti bendrosios civilinės atsakomybės draudimo rūšis;

Darbo tyrimo metodai. Siekiant kuo geriau bei išsamiau išnagrinėti temą, šiame darbe buvo naudota įvairių literatūros šaltinių bei straipsnių analizė ir jos sisteminimas, o siekiant išsiaiškinti skirtingų autorių skirtingas nuomones - lyginamoji ir aprašomoji analizė.

Darbo struktūra. Darbą sudaro įvadas, dėstomoji dalis iš dviejų skyrių: pirmame darbo skyriuje apžvelgiama civilinės atsakomybės ir bendrosios civilinės atsakomybės draudimo sampratos bei šių draudimo rūšių skirstymas; antroje – bendrosios civilinės atsakomybės draudimo sutarčių sąlygos. Darbo pabaigoje pateikiamos visą darbą apibendrinančios išvados bei naudotos literatūros sąrašas.

Kada pirmą kartą civilinė asmens atsakomybė buvo įteisinta yra gana sunku tiksliai nustatyti, tačiau užuomazgų jau būta ir „Hamurabi kodekse“, išleistame prieš kelis tūkstantmečius. Kaip teigia T. Kontautas (2007, p.188), civilinės atsakomybės draudimas atsirado vėliausiai, tik pačioje XIX amžiaus pabaigoje, tačiau civilinės atsakomybės draudimo reikšmė vystantis pramonei, verslui, profesinėms paslaugoms nuolat didėja.

2) su skraidymo aparatų valdymu susijusios civilinės atsakomybės draudimą;

3) su laivų (jūrų ir vidaus vandenų) valdymu susijusios civilinės atsakomybės draudimą;

Civilinės darbdavių atsakomybės draudimas yra panašus į bendrosios civilinės atsakomybės draudimą. Šių civilinės atsakomybės draudimo rūšių draudiminių įvykių metu tretiesiems asmenims yra padaroma žala, skirtumas yra tas, kad civilinės darbdavių atsakomybės draudimo objektas yra konkrečiai apibrėžtas – tai darbo santykiais su draudėju susijusių žmonių grupė, o bendrosios civilinės atsakomybės draudimo objektas yra bet koks kitas asmuo ar asmenų grupė (J. Čepinskis ir D. Raškinis, 2005, p. 113).

Bendrosios asmens civilinės atsakomybės draudimą išsamiau panagrinėsiu kitame poskyryje.

Bendrosios civilinės atsakomybės draudimas - universaliausia ne gyvybės draudimo rūšis, kuri draudėjui padeda tik tuo, kad, dėl jo kaltės atsitikus draudiminiam įvykiui, jis neprivalo kompensuoti žalos nukentėjusiajam. Beveik kiekvienai žalai, kuri nėra sukelta gamtos stichijos ar politinių įvykių, galima rasti kaltininką. Bendrosios civilinės atsakomybės draudimas siūlomas fiziniams ir juridiniams asmenims, juolab kad stambesnis asmuo gali būti ir didesnės nelaimės kaltininkas.

Brandžios draudimo rinkos šalyse bendrosios civilinės atsakomybės draudimas dominuoja kartu su turto draudimu, kur svarbiausias draudėjas - verslo įmonė, suvokianti, kad savo veikla gali padaryti ganėtinai didelės žalos, už kurią taikoma įstatymų nustatyta atsakomybė (Str. Dominuos bendroji civilinė atsakomybė, 2006).

  • Draudimas Kursinis darbas
  • Microsoft Word 47 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (5300 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aleksandra
  • Bendrosios civilinės atsakomybės draudimo ypatumai Lietuvoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Bendrosios civilinės atsakomybės draudimo ypatumai Lietuvoje. (2016 m. Sausio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendrosios-civilines-atsakomybes-draudimo-ypatumai-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 22:44
×