Bestuburių zoologijos konspektas


Tipas Sarcomastigophora. Būrys Volvocida - Volvox sp. Pinčių ląstelės gali keisti savo sandarą , nes neturi įprastos specializacijos. Būrys Kinetoplastida Būrys Choanoflagellida. Tipas Ciliophora. blakstienuotieji. Tipas Porifera. Tipas Cnidaria. Nelytinis dauginimasis. Adaptyvūs kintančioje aplinkoje nauji genų dariniai padeda prisitaikyti. Tipas Platyhelminthes. plokščiosios kirmėlės. Tik homologiniai požymiai gali būti lyginami tarpusavyje. Tipas Nematoda. apvaliosios. Ascaris lumbricoides. Trichinella spiralis. Tipas Annelida. žieduotosios kirmėlės.

Realiai gamtoje egzistuoja rūšys, todėl tikslus jų aprašymas yra būtina bet kokių biologinių tyrimų sąlyga. Jungiant rūšis į aukštesnius taksonus, galima subjektyvių požiūrių įtaka.

Sistematikos tikslas – rekonstruoti rūšių ar jų grupių (artimų rūšių) evoliucijos istoriją (=filogeniją). Tokių tyrimų galutinis tikslas – filogenetiniai medžiai, kurie parodo taksonų filogenetinius ryšius.

Homologija: panašumas, kuris yra paveldimas iš bendrų protėvių – homologijų nustatymas ir analizė yra filogenetinės sistematikos pagrindas.

Protista. Ląstelės griaučiai yra baltyminės kilmės (monomerai), turi aktino gijas, mikrovamzdelius iš tubulino ir tarpines gijas. Jie nuolatos keičiasi, gaminasi iš naujo ir išyra. Ląstelėje, kur citoplazma yra tamsesnė, gausu mikrovamzdelių, o ten, kur šviesesnė, mikrovamzdeliai yra išsimontavę. Žiuželis (ar blakstienėlė) padengtas citoplazmine membrana, po ja yra mikrovamzdeliai: 2 poriniai ir 9 neporiniai. Jie tęsiasi iki pat ląstelės griaučių. Judėjimui reikalingas dineinas ir energija, kurio pagalba žiuželis juda sukamaisiais judesiais, o blakstienėlės plaikstosi į šonus. (ameba juda pseudopodijomis) Pulsuojanti vakuolė svarbi organizmams, gyvenantiems gėlame vandenyje (dėl osmoso – vandens plūdimo į protistus). Ji reguliuoja vandens balansą, nors ląstelės membrana yra tokia plona, kad pro ją vyksta tiesioginė medžiagų apykaita. Vakuolė sudaryta iš kamerų ir pagrindinės dalies, pro kameras į centrinę dalį ateina šalintinos medžiagos, o vėliau centrinė dalis pasišalina per plazminę membraną.

Protistuose chloroplastai turi esminį skirtumą nuo augalų chloroplastų: juos dengia triguba membrana. Turi stigmas (fotoelementus), padengtas raudonu apvalkalu, kuris saugo fotoelementą nuo per stiprios šviesos. Būdingas teigiamas fototaksis – judėjimas link šviesos. Dažniausiai minta visu kūno paviršiumi – vykdo pinocitozę. Dauginasi nelytiškai – mitotiškai dalijasi branduolys, o po to išilgai ir visas žiuželinis. Jei žiuželiniai neatsiskiria, susidaro pilnos kolonijos. Lytiškai dauginasi izogamijos būdu.

Būrys Volvocida - Volvox sp. Turi citoplazmines gijas, kurios palaiko ląsteles bendroje kolonijoje. Nepalankiomis sąlygomis maurakulis gali daugintis lytiškai ir ta pati ląstelė gali suformuoti ir kiaušialąstę, ir spermatozoidą. Po apvaisinimo zigota būna apsigaubusi apvalkalu ir iš jos formuojasi nauja kolonija. Kitu būdu dauginasi gonidijomis, tik jau susidaro nelytinė karta.

Jiems būdingos blakstienėlės, sandara giminingos žiuželiams ir atliekančios judėjimo funkciją. Vorticella turi mionemas, vamzdelius, kurie susitraukia, kai naudojami kalcio jonai. Ciliophora turi dviejų rūšių branduolius. Makrobranduolys atsakingas už mitybą, vegetatyvinius procesus, DNR (gali būti vieno geno dydžio). Mikrobranduolys (generatyvinis) reikalingas konjugacijai, ji būdinga tik blakstienuotiesiems, iš šių branduolių susiformuoja makrobranduoliai. Jie dauginasi mitozės būdu (uždara verpstė). Makrobranduolys dalijasi amitozės būdu (netolygiai). Visos genomo kopijos gali dar kartą būti padaugintos. Tetrahymena dalijasi persismaugdama per pusę.

  • Microsoft Word 5424 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2523 žodžiai)
  • Ramashka
  • Bestuburių zoologijos konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Bestuburių zoologijos konspektas. (2015 m. Rugpjūčio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/bestuburiu-zoologijos-konspektas.html Peržiūrėta 2019 m. Rugsėjo 20 d. 14:43
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema