Biheviorizmas pristatymas


Lietuvos edukologijos universitetas. Psichologijos vandenyse nėra vieningos teorijos pagal kurią tyrinėjamas ir aiškinamas. Kas gi yra tas Biheviorizmas? Šiek tiek istorijos. Klasikinė sąlygojimo teorija. Socialinio išmokimo teorija. Mažojo Alberto istorija. Pastiprinimų ir bausmių rūšys. Bihevioristinės teorijos vertinimas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Pagrindinis psichologijos objektas biheviorizme yra žmogaus elgesys, išorinis pasireiškimas ir refleksai. Ši psichologija nenagrinėja žmogaus vidaus: mąstymo, jausmų, pasąmonės ir kt. Vidinių būsenų ir struktūrų, nes jų nuomone to negalima ištirti objektyviai. Vienas iš bihevioristų atstovų – Dž. B. Vatsonas yra pasakęs, kad „tyrinėjama gali būti tik tai kas tiesiogiai matoma ir išmatuojama“. Todėl, kai tik įmanoma, biheviorizmas nebando aiškinti žmonių elgesio mąstymu.

Taip pat, ši kryptis tyrinėja išmokimą, mokymą, mokymo bei paskatinimų ir bausmių įtaką žmonių elgesiui, elgesio priežastis. Anot bihevioristų, elgesys yra vienintelis dalykas, kuris stebimas ir matuojamas gali atsakyti į psichologijos keliamus klausimus ir suprasti žmogaus asmenybę.

Klasikinis sąlygojimas paremtas ryšio tarp stimulo ir reakcijos egzistavimu. I. Pavlovas atliko eksperimentą, kuriame išmokė šunį reaguoti seilių išsiskyrimu į skambutį. Keletą kartų prieš šuniui patiekiant maistą buvo suskambinama skambučiu. Vėliau, po pateikiamo stimulo (skambučio) šuniui išsiskirdavo seilės dar prieš patiekiant maistą, taigi jis išmoko reaguoti į naują stimulą, kuris prieš eksperimentą nieko jam nereiškė. Tokiu pačiu būdu gali mokytis reaguoti ir žmogus. Gyvenimiškas klasikinio sąlygojimo pavyzdys: vieną šiltą savaitgalį smagiai vakarojate su draugais gamtoje ir užgrojus kokiai nors dainai, vienas iš draugų pradeda linguoti į taktą, šokti, tada prisijungia visi – pradedate dainuoti, juoktis, šokti kartu. Vėliau ta pati daina išgirsta prekybos centre ar namuose vėl sugrąžins teigiamas emocijas patirtas tuo metu su draugais. Šiuo atveju, tarp dainos, prieš tai jums nieko nereiškusios, ir reakcijos– teigiamų emocijų antplūdžio, atsirado ryšys. Išmokote reaguoti į dainą kitaip.

  • Psichologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 718 KB
  • 2014 m.
  • 20 puslapių (1271 žodžiai)
  • Universitetas
  • Artūras
  • Biheviorizmas pristatymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Biheviorizmas pristatymas. (2014 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/biheviorizmas-pristatymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 12:55
×