Biochemijos egzaminas LSMU


Trigliceridu resinteze. Piruvato oksidacinis dekarboksilinimas. Biochemija 2 kolis angliavandeniu apykaita. Krebso ciklo energetine verte.

Medicinos konspektas. Baltymų klasifikacija ir funkcijos. Kaulinio, danties audinio baltymai kolagenas, glikoproteinai, proteoglikanai, Ca prijungiantys baltymai. Jų struktūra, sintezės ypatumai, ir funkcijos. Proteoglikanų struktūra ir funkcijos. Kolageno struktūros, sintezės ypatumai ir funkcija. Seilių baltymai, jų funkcijos. Fermentų bendroji charakteristika, klasifikacija ir struktūra. Fermentų specifiškumas. Fermentinių reakcijų kinetika reakcijos greičio priklausomybė nuo substrato kiekio, terpės pH, temperatūros. V0, Vmax, Km. Fermentų aktyvikliai ir inhibitoriai. Grįžtamasis ir negrįžtamasis inhibavimas (+ pavaizduoti grafiškaiKofaktoriai ir kofermentai, jų biologinė svarba. Vitaminas D. Vitaminas C. Angliavandenių virškinimas. Aerobinė ir anaerobinė glikolizė, reakcijų seka, energetinė vertė, biologinė reikšmė, reguliaciniai fermentai. Kurios reakcijos yra substratinio fosforilinimo? Kas tai yra substratinis fosforilinimas? 13) Gliukoneogenezė, reakcijų seka, biologinė reikšmė, reaguliaciniai fermentai. Gliukogenolizė, reakciju seka, biologinė reikšmė, energetinė vertė, reguliaciniai fermentai. Piruvato oksidacinis dekarboksilinimas. Krebso ciklas, reakcijų seka, energetinė vertė, biologinė reikšmė( ne tik energetinė), reaguliaciniai fermentai. Oksidacinis fosforilinimas. Mitochondrijų kvėpavimo grandinė. Lipidų virškinimas. Tulžies rūgštys, sudėtis ir reikšmė. Trigliceridų resintezė. Riebalų rūgščių aktyvinimas ir pernaša į mitochondrijas. Riebalų rūgščių oksidacija ir jos reikšmė. Vieno ciklo reakcijų seka. Energetinė vertė (palmitoil-CoA. Cholesterolio apykaita. Cholesterolio biologinė reikšmė. Sintezės pagrindiniai etapai, reguliavimas. Pernaša kraujyje (chilomikronų, LMTL, DTL, MTL apykaita ir funkcijosŠalinimas iš organizmo. Ketogenezė ir ketolizė. Baltymų virškinimas. Bendrieji aminorūgščių apykaitos keliai peramininimas, deamininimas, dekarboksilinimas. Jų biologinė reikšmė. Glikogeninės ir ketogeninės AR. Amoniako susidarymo šaltiniai. Kodėl amoniakas toksiškas? Amoniako nukenksminimo (detoksinimo) būdai. Karbamido ciklas, reakcijų seka, lokalizacija, reikšmė. Kaip šalinamas karbamidas iš organizmo?


Osteopontinas – baltymas, jungiantis hidroksiapatitus. Jis padeda osteoklastams prisijungti prie matrikso.

Kaulų ir dantų kietųjų audinių viršląsteliniuose proteoglikanuose baltymai sudaro 10-20 proc., o GAG – 80-90 proc.

Proteoglikanų kompleksai sąveikauja su kitomis viršląstelinio matrikso sudedamosiomis dalimis – kolageno fibrilėmis ir struktūriniais glikoproteinais, dalyvauja mineralizacijos procese.

Lizocimas skaido gramteigiamų bakterijų sienelių mureiną ir visiškai ištirpina bakterijas.

•Kataliziniai baltymai, kurie padidina cheminės reakcijos greitį net 1016 karto.

Fermentai arba enzimai (E) – tai baltymai, greitinantys chemines reakcijas.

•Cheminė reakcija vyksta fermento molekulės dalyje, vadinamoje aktyviuoju centru (AC), kuris yra taip pat trimatės struktūros.

•Kai kurie fermentai turi dalis, įtakojančias trimatę struktūra. Tai reguliaciniai centrai.

2e + 2H++ NAD+→NADH + H+etanolis + NAD+→acetaldehidas + NADH+H+Poklasiai:dehidrogenazės, oksidazės,mono-irdioksigenazės,reduktazės.O═CH3-CH2-OH CH3-C-H

Fermentai yra saviti (specifiški). Jie dažniausiai katalizuoja tik vieno substrato virtimą vienu produktu, reakcijos metu nesusidaro šalutiniai produktai. Reakcijos metu fermentai nesunaudojami.

Inhibitoriais(slopikliais) vadinamos medžiagos, lėtinančios fermentinės reakcijos greitį arba visai ją sustabdančios.Inhibitoriais gali būti tiek sintetinės, tiek natūralios gamtinės medžiagos.

Fermentinių reakcijų kinetika tiria įvairių veiksnių įtaką fermentinės reakcijos greičiui. Fermentinės reakcijos greitis išreiškiamas medžiagos kiekiu, kuris pakinta per laiko vienetą.

Nustatyti fermento aktyvumą galima tik netiesiogiai pagal pakitusio substrato kiekį arba pagal susidariusio produkto kiekį per laiko vienetą.

- gali keistis fermento AC grupių ir S jonizacijos laipsnis, o tai gali veikti į ES sąveiką ir patį katalizės procesą

Kiekvienam fermentui būdinga jam optimali pH – tai ta terpės pH reikšmė, kuriai esant fermentinės reakcijos greitis yra didžiausias.

Daugelio fermentų optimalus veikimo pH yra artimas neutraliam (pH 6,5-7,5), tačiau tam tikrų virškinimo fermentų optimalus veikimo pH yra kitoks, pvz.: pepsino pH 1,5-2,5, tripsino pH 7,8

Toliau didinant S koncentraciją, reakcijos greičio kitimas lėtėja ir pasiekiamas nekintamas greitis, kuris vadinamas didžiausiuoju (maksimaliu) reakcijos greičiu (Vmax);

Didėjant S koncentracijai, reakcijos greitis nedidėja, susidaro prisotinimas, nes visas E yra susijungęs su S molekulėmis ir dirba didžiausiuoju greičiu. Toks reiškinys vadinamas fermento prisotinimu substratu.

Kofaktorius – baltymo nebaltymine dalis.Jis yra aktyvus. Jie gali buti metalu jonai ir įvairus organiniai junginiai.Tie kofaktoriai , kurie yra organiniai junginiai - kofermentais. Kofaktoriai jungiasi prie tos apofermento dalies , kuri sudaro aktyvuji centra. Kofaktoriai gali silpnai ir tvirtai jungtis su apofermentais. Tvirtai prijungtas kofaktorius yra fermento prostetine grupe, kuria galima pašalinti tik suardzius fermento erdvine struktura. Kai kurie fermentai yra aktyvus , tik turedami prijungta ir kofermenta ir kofaktoriu.

perneša chemines grupes nuo vienų reakcijoje dalyvaujančių junginių kitiems. Kofermentai reakcijos eigoje chemiškai pakinta, todėl jie gali būti laikomi specialia substratų grupe (arba antriniais substratais).

–skaido a 1,4-glikozidinius ryšius. Tai hidrolazė (suardo ryšį tarp C-1 ir deguonies); endoglikozidazė (skaido vidinius ryšius)

Fosfofruktokinazės aktyvumas priklauso nuo ATP ir ADP koncentracijų (nuo ląstelės energetinės būsenos).Fosfofruktokinazės aktyvumas didėja, kai ląstelės energetiniai resursai (ATP) išsenka.

1,3-difosfogliceratas yra makroerginis junginys, kurio hidrolizės metu daug energijos turinti fosfato grupė yra pernešama ADP molekulei.

Fermentas – laktato dehidrogenazė (LDH). Tetrameras, H ir M subvienetai, 5 tipų izofermentai (LDH1, LDH2,LDH3, LDH4, LDH5), aktyvumas įvairiuose audiniuose skirtingas.

  • Medicina Konspektai
  • 2014 m.
  • Marija
  • 66 puslapiai (8447 žodžiai)
  • Medicinos konspektai
  • Microsoft Word 14540 KB
  • Biochemijos egzaminas LSMU
    10 - 2 balsai (-ų)
Biochemijos egzaminas LSMU. (2014 m. Birželio 11 d.). http://www.mokslobaze.lt/biochemijos-egzaminas-lsmu.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 04:27