Biochemijos konspektas (3)


Angliavandenių bendra charakteristika funkcijos. Klinikinė reikšmė. Padidėti hiperglikemija. Sumažėti hipoglikemija. Kasos funkcijos sutrikimai. Skydliaukės , antinksčių , hipofizės hiperfunkcijai Pavartojus cukraus Nutukimas Šoko metu. Insulino perdozavimui. Skydliaukės , antinksčių , hipofizes hipofunkcijai. Alkoholio vartojimas. Tolerancijos mėginio tyrimas. Gliukozės nustatymas. Galimi variantai. Krebso ciklas paruošia redukuotą vandenilį sąveikai su deguonimi ir aprūpina organizmą energija. Jei deguonies pakanka , galinis glikolizės produktas yra piruvatas , jei trūksta laktatas. . Gliukoneogenezė . Gliukagonas didina gliukozės koncentraciją - gliukoneogenezės keliu koriciklas . Kraujyje  trūkstant  gliukozės , organizmas jos pasigamina skaidydamas glikogeną. CD klinikinis vertinimas. Kai organizmas   negamina pakankamai   insulino ar nesugeba tinkamai jo panaudoti , sumažėja ląstelių jautrumas insulinui. Angliavandenių apykaitos reguliavimas Angliavandenių apykaitos reguliavimas. Insulino funkcijas. Hipofizės hormonai. Skydliaukės hormonai. Angliavandenių apykaitos patologijos. Cukrinis diabetas. Gliu fosfatazės. Acidozė Angliavandenio apykaitos tyrimai. Netiesioginis bilirubinas. Bilirubino apykaita organizme. Albuminų padidėja. Albuminų sumažėja. Γ globulinų frakcijos baltymai. Pagrindinė priežastis. Pagrindinis šaltinis. Padidėjęs kiekis kraujyje sukelia. Medžiagos ir faktoriai skatinančios homocisteino didėjimą. Gyvenimo būdas. Cholesterolio sintezė , nustatymas , klinikinis vertinimas. Sintetinamas pačiame organizme. Nesergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis ar diabetu. Bendrojo cholesterolio padidėjimo lygiai  . MTL cholesterolio padidėjimo lygiai. Trigliceridų padidėjimo lygiai. Kaip susidaro krešulys. Netirpiu fibrinu. Pirminė hemostazė. Antrinė hemostazė. Išorinė kraujo krešėjimo sistema. Vidinė kraujo krešėjimo sistema. Rūgščių - šarmų pusiausvyra. PH 7 rūgštiniams tirpalams , ph 7 neutraliems tirpalams ir ph 7 šarminiams tirpalams.

Klinikinė reikšmė: įvairių fiziologinių ir patologinių būklių metu gliukozės koncentracija kraujyje gali padidėti (hiperglikemija), arba sumažėti (hipoglikemija). Kai gliukozės koncentracija kraujyje yra didesnė negu 9,99mmol/l, paprastai atsiranda gliukozurija (gliukozė šlapime).

Hiperglikemija: gliukozės koncentracija kraujyje 7,22mmol/l ir daugiau. Būdinga šioms būklėms:

Insulino stokai-kasos funkcijos sutrikimai (cukrinis diabetes, ūminis pankreatitas),

Hipoglikemija: gliukozės koncentracija kraujyje mažesnė kaip 3,89mmol/l. nustatoma nespecifiniu metodu, būdingu šioms būklėms:

Reguliavimas: insulinas mažina gliukozės kiekį kraujyje, o visi kiti hormonai DIDINA. 55% maisto racione (450-500g) suaugusio dienos norma.

Apsauginė funkcija (mūsų gleivės gamina specialų sekretą, kurio sudėtyje yra angliavandenių-mukopolisacharidų. Šie polisacharidai apsaugo aplinkinius audinius nuo cheminio, bakterinio ir kt poveikių. Jie turi baktericidinių savybių.)

Reguliacinė funkcija (reikia vartoti kuo daugiau augalinės kilmės angliavandenių-ląstelienos).

Specifinė funkcija, kai kurie angliavandeniai įeina į tam tikrų kitų medžiagų sudėtį.

Antikūnių susidarymas. (antikūnių sudėtyje angliavandenių darinių).

Gliukozės nustatymas: po pirmo kraujo paėmimo išgerti 75g gliukozės ištirpinus 200g vandens. Vaikams skiriama 1,75g gliukozės 1kg kūno mases. Tirpalą reikia išgerti per 5min ir po 2val patikrinti kraujyje gliukozės koncentraciją.

Glikolizė-grandininis gliukozės skaidymo procesas, apimantis 10 (aerobinėmis sąlygomis) arba 11 (anaerobinėmis sąlygomis) nuosekliai vykstančių fermentinių reakcijų. Piruvatas arba laktatas yra galutiniai glikolizės produktai. Glikolizė-vienas iš universaliausių fermentinių procesų. Žmogaus ląstelėse glikolizės fermentai sukaupti citolpazmoje. Nors glikozės reakcijos deguonies tiesiogiai nenaudoja, bet nuo jo tiesiogiai priklauso tam tikrų fermentų aktyvumas ir galiniai glikolizės produktai. Jei deguonies pakanka, galinis glikolizės produktas yra piruvatas, jei trūksta-laktatas.

4. Gliukoneogenezė – gliukozės biosintezė iš neangliavandenių (laktato, glikogeninių aminorūgščių). Ji yra aktyvi kepenų ląstelėse (citozoly). Gliukoneogenezė aktyviai vyksta badaujant, vartojant mažai angliavandenių turintį maistą arba intensyvių fizinių krūvių metu.Gliukagonas didina gliukozės koncentraciją - gliukoneogenezės keliu (koriciklas).

Žmonėse ir gyvūnuose gliukozę daugiausiai sintetina kepenys. Sintetinta gliukozė patenka į kraują ir yra pernešama į organus, kur metabolizuojama. Dauguma mikroorganizmų gali augti naudodami paprastus anglies šaltinius, pvz.: acetatą, laktatą, propionatą, kurie gliukogeogenezės metu paverčiami gliukoze.Gliukozės sintezės iš piruvo reakcijos yra panašios į glikolizės reakcijas. Daugelį reakcijų katalizuoja glikolizės fermentai, sutampa fermentinių reakcijų tarpininkai, dauguma reakcijų vyksta citozolyje. Trys glikolizės reakcijos yra negrįžtamosios ir negali būti tiesiogiai naudojamos gliukoneogenezei:

Gliukozės virtimas gliukozės 6-fosfatu (katalizuojamos heksokinazės)

Fruktozės 6-fosfato fosforilinimo reakcija (veikiant fosfofroktokinazei I)

Šios trys gliukogeogenazės stadijos vyksta kitu keliu, katalizuojant skirtingiems fermentams.

Fermentai, katalizuojantys gliukogeogenazę yra citozolyje, išskyrus gliukozės 6-fosfatazę, piruvato karboksilazę ir PEP karboksikinazę.

(atleiskit, panos, jei kas ne taaaip čia, bet nuoširdžiai 5 kartus šitą temą skaičiau ir taip normaliai ir neperpratau kas čia per procesas kai į jį pradedi gilintis, ir nežinau ar tikrai tiek šitam klausimui info reikėjo :D)

Kasos hormonas gliukagonas – jis didina gliukozės koncentraciją kraujyje gliukoneogenezės (iš pieno rūgščių, iš riebiųjų rūgščių ir glicerofosfato) keliu (Kori ciklas).

Adrenalinas – taip pat didina gliukozės kiekį kraujyje įprastų keliu, pagerina fermento fosforilazės aktyvumą, kuris būna kepenų ir raumenų ląstelėse.

Tada veikiamas fermento glikogenas skyla iki gliukozės ir normalizuojasi gliukozės koncentracija kraujyje.

Hipofizės hormonai padidina gliukozės kiekį kraujyje, tačiau per kitas endokrininės liaukas.

Skydliaukės hormonai (kalcitoninas, trijodtironinas, tiroksinas) – didina gliukozės kiekį kraujyje.

cukrinis diabetas – I ir II laipsnių (tipų), sukelia kasos patologijas, nekrozę, inkstų nepakankamumą, įvarius uždegimus, galūnių kraujotakos sutirkimus. Būdinga hiperglikemija – padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje, ir hipoglikemija – sumažėjusi gliukozės koncentracija kraujyje. Hiperglikemija ir hipoglikemija gali būti fiziologinės ir patologinės kilmių

glikogenozės – tai grupė paveldimų patologijų, kurių pagrindinė priežastis fermentų nepakankamas kiekis arba jų aktyvumas kepenyse ir raumenyse

fermento fosforilazės nepakankamas kiekis arba aktyvumas kepenyse. Klinika: silpnumas, prakaitavimas, traukuliai, sąmonės netekimas, kadangi būdinga hipoglikemija (tai hipoglikemijos simptomai), kraujyje nustatoma didelė koncentracija lipidų, dažnai riebėja kepenys, žmogus liesas, vystosi acidozė (vandenilio jonų koncentracijos padidėjimas)

nepakankamas fermento gliu-6-fosfatazės kiekis arba aktyvumas kepenyse. Klinika: hipoglikemija, kraujyje daugėja lipoproteinų, riebiųjų rūgščių, cholesterolio kiekis, susidaręs gliu-6-fosfatas skyla į pironino ir pieno rūgštis, o šios medžiagos kraujyje keičia pH, dėl to rūgštėja terpė ir vystosi acidozė

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 186 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (5475 žodžiai)
  • Julija
  • Biochemijos konspektas (3)
    10 - 8 balsai (-ų)
Biochemijos konspektas (3). (2015 m. Gruodžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/biochemijos-konspektas-3.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 06:01
×