Biochemijos konspektas


Biochemijos konspektai. Biochemijos spera. Oligosacharidai. Angliavandeniai skaidres. Kaip klasifikuojami angliavandeniai. Oligosacharidai sacharozė. Maisto biochemijos konspektas. Karbohidratai kas tai. Triozes. Biochemijos formulė.

Angliavandeniai. Glikogenas. Chitinas. Riebalai ir vaškai. Riebalų oksidavimo reakcijos. Riebaluose tirpūs vitaminai. T. T. Angliavandeniai - labiausiai paplitę organiniai junginiai. Angliavandeniai sudaro 80% sausosios augalų masės (krakmolas, celiuliozė, sacharozė, gliukozė) ir 2% sausosios gyvūnų masės (glikogenas, laktozė). Oligosacharidai - tai monosacharidai, tarpusavyje sujungti eteriniais ryšiais. Hidrolizuojant oligosacharidus, susidaro monosacharidai. Oligosacharidai paprastai būna sudaryti iš 2.. 10 monosacharidų grupuočių. Monosacharidai, kurie turi aldehido grupę, vadinami aldozėmis, o turintys ketono grupę - ketozėmis. Karbonilgrupė ketozėse paprastai būna 2-padėtyje. Lipidų klasei priskiriami netirpstantys vandenyje, tačiau tirpstantys organiniuose hidrofobiniuose (dietileteryje, trichlormetane) tirpikliuose biologinių sistemų dariniai. Tai didelė ir labai plati organinių junginių grupė. Dažniausiai tai yra hidrofobiniai angliavandenilių dariniai, pasižymintys joninėmis arba polinėmis savybėmis. Lipidai sudaro daugumos ląstelių membranų pagrindinę dalį, be to, yra energijos kaupimo ląstelėse šaltinis. Metabolizmas (medžiagų apykaita) yra specifinių fermentinių reakcijų, nuo kurių priklauso gyvos sistemos funkcionavimas, visuma. Medžiagų apykaita skirstoma į anabolinę ir katabolinę fazes. Per anabolinę fazę iš nedidelės molekulinės masės pirmtakų per tarpinius produktus susidaro aminorūgštys, mononukleotidai, monosacharidai ir riebiosios rūgštys.

   angliavandeniai - labiausiai paplitę organiniai junginiai. Angliavandeniai sudaro 80% sausosios augalų masės (krakmolas, celiuliozė, sacharozė, gliukozė) ir 2% sausosios gyvūnų masės (glikogenas, laktozė).

   gyvūnų  organizmai nesugeba sintetinti karbohidratų. Tik augalai suge   angliavandenius iš co2 ir vandens fotosintezės metu sintetina tik augalai. Tam naudojama saulės energija. Gyvūnai angliavandenių gauna su maistu - augalais. Gyvūnų organizme angliavandeniai metabolizmo    atp panaudojama gyvūno organizme cheminėje sintezėje kaip energijos šaltinis. Taip per angliavandenius saulės energija palaiko gyvybės formų  įvairovę žemėje.

   tokius junginius vadinti karbohidratais pasiūlė šmitas (1844 m. ) pagal analizės duomenis bendroji formulė- cn(h2o)m arba cnh2non (gliukozė- c6h12o6 arba c6(h2o)6).

   funkcijos. Kiekybiniu atžvilgiu angliavandeniai-pagrindinė maisto dalis, organizme skylant atsipalaiduoja apie 50% energijos, kuri naudojama pastoviai temp. Palaikyti ir daugeliui biocheminių ir biofizinis procesų. Įeina į jungiamojo audinio struktūrą (kolagenas). Įeina į organizmo skysčių ir sekretų sudėtį. Nulemia grupinį kraujo specifiškumą. Angliavandeniai arba jų apykaitos produktai dalyvauja riebalų, baltymų, nukleorūgščių sintezėje ir daugelio kofermentų susidaryme. Lemia ląstelių paviršiaus biologinį specifiškumą. Mažina trintį tarp sanarių. Sutvirtina ląstelių struktūrinius ir atraminius organus.

   angliavandeniai skirstomi į monosacharidus, oligosacharidus (2 10 monosacharidų fragmentų) ir polisach   monosacharidai klasifikuojami remiantis dviem požymiais. Anglies atomų skaičiumi grandinėje. Oksogrupės padėtimi anglies atomų grandinėje.

   pagal c atomų skaičių monosacharidai skirstomi į triozes (3c), tetrozes (4c), pentozes (5c), heksozes (6c)t. T.

   monosacharidai vadinami papraščiausi angliavandeniai, jie hidrolizės metu nesuskyla į paprastesnius angliavandenius.

   monosacharidų  molekulėse yra okso- ir hidroksigrupių, todėl jie yra polihidroksialdehidai (aldozės) arba polihidroksike   angliavandeniai (karbohidratai, arba sacharidai) skirstomi į monosacharidus, oligosacharidus ir polisacharidus.

   monosacharidai - tai angliavandeniai, kuriuos hidrolizuojant mažesnės molekulinės  masės angliavandenių jau nebesusidaro.

   oligosacharidai - tai monosacharidai, tarpusavyje sujungti eteriniais ryšiais. Oligosacharidai paprastai būna sudaryti iš . 10 monosacharidų grupuočių.

  • Microsoft Word 133 KB
  • 2012 m.
  • 83 puslapiai (25860 žodžiai)
  • Brigita
  • Biochemijos konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Biochemijos konspektas . (2011 m. Lapkričio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/biochemijos-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 22 d. 02:24
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo