Biochemijos pagrindai, konspektas


Biologinių membranų apibūdinimas ir svarbiausios funkcijos. Svarbiausi membranų struktūros bruožai. Biologinių membranų struktūra. Skystamozaikinis membranų modelis. Membranų lipidai ir baltymai. Skystamozaikis membr. Modelis. Pasyvioji ir palengvintoji pernaša pro membranas. Baltymai nešikliai ir kanalo baltymai. Jonų kanalai. Baltymai nesikliai ir kanalo baltymai. Aktyvioji pernaša pro membrana Na +- siurblys Na +- +- ATP azė. Širdį veikiančių glikozidų veikimo mechanizmas. Aktyvioji pernaša. Endocitozė ir egzocitozė. Medžiagų ir energijos apykaitos bendra charakteristika. Katabolizmas ir anabolizmas. Ląstelės energetiniai resursai. Pagrindinių maisto medžiagų katabolizmo schema , stadijos. Biologinės oksidacijos būdai gyvame organizme. Biologinės oksidacijos ir oksidacijos negyvojoje gamtoje skirtumai. Mitochondrijų kvėpavimo grandinės struktūra ir funkcijos. Kvėpavimo grandinės substratai ir inhibitoriai. Kv. Grand. Inhibitoriai. Mitochondrijų struktūra ir funkcijos. Oksidacinis ir substratinis fosforilinimas. Mitčelo oksidacinio fosforilinimo hipotezė. Mitčelo chemoosmosinė hipotezė. Oksidacinio fosforilinimo veiksmingumas. Oksidacijos ir fosforilinimo procesų atskyrimas. Skyrikliai. Fosforilinimo inhibitoriai Oksidac. Fosforilinimo veiksmingumas. Pernašos sistemos mitochondrijų membranose. Redukuotų ekvivalentų pernaša pro mitochondrijų membranas. Redukuotų ekvivalentų pernaša pro mitochondrijų membranasTam. Angliavandenių virškinimo ir rezorbcijos sutrikimai. Gliukozės šaltiniai ir jos panaudojimo kelių organizme schema. Glikolizė , reakcijų seka , reguliavimas , energetinė vertė. Glikolizės reakcijų seka. Glikolizės energetinis balansas ir biologinė reikšmė. Glikogenolizė , reakcijų seka , reguliavimas , energetinis balansas. Glikogeno fosforilazės aktyvinimo mechanizmas Glikogenolizė. Glikogeno fosforilazės aktyvinimo mechanizmas.


Plazm. membr. gaubia ląst ir atskiria jos vidinę terpę nuo išorinės bei ląst nuo ląst. Plazm membr apgaubta erdvė, kurioje susitelkę organoidai, yra citoplazma. Eukariotinese last. yra ir vidiniu membranu(Goldzio kompleks,endoplazm. tinklas, mitochondriju, lizosomu, branduolio membr). F-jos: 1.membr yra atrankai laidžios, nes turi spec pernasos sist. bei kanalus, todel membr.apribotos terpes sudetis skiriasi nuo aplinkos terpes 2.membr dalyvauja, perduodant signalą, ateinantį iš aplinkos,nes jose yra specifiniu receptoriu jautriu signalo sukeltiems pokyciams. 3.membr dalyvauja, sudarant tarpląst ryšius arba ryšius tarp ląst ir viršląst matrikso. Membr būtinos kaupiant ląst energija. Strukt bruožai:1.elastingo ir l.plonos,storis nuo 6 iki 10nm. 2.lipidai ir baltymai svarb komponentai, yra angliavand, kurie sujungti su lipid ir baltym 3.membr lipidai mažos molekulės, kuriose yra hidrofobinės ir hidrofilinės sritys. Membr beveik nepraleidžia jonų(Na+,Cl+,H+), polinių nejonizuotų molekulių,pvz gliukozes(pernasai reikia baltymu nesikliu ar ju sistemos) *baltymu f-jos skirtingos.Baltymai yra kaip siurbliai, kanalai, receptoriai ir fermentai 1.membr tai nekovalentiniais ryšiais palaikomos struktūros, kuriose lipidai ir baltymai jungiasi nekovalentiniais ryšiais 2.membr asimetrinės(vidinis pavirsius skiriasi nuo isorinio),3.skystos,4.dauguma elektriškai įkrautos, vidinė pusė turi neig krūvį.

2. Biologinių membranų struktūra. Skystamozaikinis membranų modelis. Membranų lipidai ir baltymai.

Membr struktūra. Lipid. sudaro apie pusę membr masės,likusia dalį sudaro baltymai. Beveik visi membr lipidai yra amfipatinės(ampifilines)molekulės,tokių mplekulių viena dalis yra hidrofilinė o kita hidrofobinė. Membr lipidai: fosfolipidai, sfingomielinas, glikolipidai, cholesterolis. Del amfipatiniu savybiu fosfolipidai ir glikolipidai vandeniniuose tirpaluose sudaro dvisluoksni. Kai vanduo supa is visu pusiu,lipidu molek. jungiasi taip,kad polines galvutes butu atsuktos i H2O puse,o hidrofobines uodegeles pasleptos viduje.Vien iš fosfolipidų sudarytos membr yra vad elementariosiomis. Fosfolipidai-skystos, aliejingos medž, elementariosios membr taip pat skystos. Element membr negali atlikti biologinių f-jų. Baltymai ir kai kurie lipidai stabilizuoja ir stangrina membr. Membr vyrauja 3 fosfolipidų tipai: fosfatidilcholinas,fosfatidiletanolaminas, fosfatidilserinas.Euk last. yra daug baltymu, kurie aktyvus kai juos supa tam tikru lipidu polines galvutes. Lipidai yra baltymų tirpikliai dvimatėje erdvėje, o vanduo trimatėje. Visos biologinės membr asimetrinės. Glikolipidų angliavandeninė dalis yra svarbi sudarant tarpląst kotaktus. Glikolipidai, sutelkti membr išorėje, atlieka f-jas: apsauginę, būtini perduodant nervinį signalą, dalyvauja ląstelinio atpažinimo procesose.

Membr baltymai. Baltymai lemia spec. f-jas. Baltymus galima dvejopai įterpti į membr: 1.baltymai perveria membr taip, kad jo galai kyšo iš fosfolipidų dvisluoksnio,o vidinė dalis jame paslėpta. Šie membr baltymai vad integraliniais, gali perverti membr. 1 ar kelis kartus.Membr. viduje integral.baltymo dalis dazn. yra α-spirales formos, kartais β-strukturos. 2.baltymas prisitvirtina prie vieno iš membr paviršių arba tik iš dalies pasineria į fosfolipidų dvisluoksnį. Tokie membr baltymai vad periferiniais. Sis baltymas yra hidrofilins ir su polinemis fosfolipidu galvutemis sudaro elektrostatinius arba vandenilinius rysius. Dauguma plazm membr baltymų yra glikoproteinai. Plazm.membr. glikoproteinu ir glikolipidu kiekis toks didelis, kad angliavandeniai sudaro apvalkala-glikokaliksa.Vidinėje plazm membr pusėje baltymų daug mažiau. Toks membr asimetriškuma yra l.svarbus jos f-joms.

  • Microsoft Word 63 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (11976 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Biochemijos pagrindai, konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Biochemijos pagrindai, konspektas . (2019 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/biochemijos-pagrindai-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 03 d. 09:38
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo