Biochemijos praktikos egzaminas


Biomedicinos diagnostikos katedra Biomedicinos diagnostikos studijų programos biocheminių tyrimų baigiamojo praktinio egzamino užduotys. Biocheminės laboratorijos paskirtis. Laboratorinė įranga. Reagentų saugojimas , apskaita. Vakuuminių mėgintuvėlių spalviniai kodai. Ėminio priėmimas identifikavimas ir registravimas. Ėminio tinkamumo tyrimui vertinimas hemolizės , lipemija , paimtas reikiamas kiekis ir. Ėminio paruošimas tyrimui - centrifugavimas. Biocheminio analizatoriaus pasirinkimas paskirtų analičių ištyrimui , analizatoriaus veikimo principas. Mineralinių medžiagų tyrimai , diagnostinis vertinimas , Na , Cl . Kalis kraujo serume , heparinizuotoje plazmoje ir jo kitimo įvertinimas. Kalis šlapime ir jo kitimo įvertinimas. Natris kraujo tyrimas. Chloras kraujo serume , plazmoje ir jo kitimo įvertinimas. Chloras šlapime ir jo kitimo įvertinimas. Angliavandenių apykaitos tyrimai , diagnostinis vertinimas gliukozė. Baltymų apykaitos tyrimai , diagnostinis vertinimas albuminas , bendras baltymas , C – reaktyvinis baltymas , šlapalas , kreatininas , šlapimo rūgštis , bilirubinas . Bendras baltymas. Baltymų elektroforezė. CRB. C – reaktyvinis baltymas. Bilirubinas ir jo kitimo įvertinimas. Netiesioginis bilirubinas. Šlapimo rūgštis šlapime ir jos kitimo įvertinimas. Šlapalas kraujo serume ir jo kitimo įvertinimas. Šlapalas šlapime. Lipidų apykaitos tyrimai , diagnostinis vertinimas. Bendro cholesterolio nustatymas , MTL , DTL , trigliceridai. Bendras cholesterolis ir jo kitimo įvertinimas. Chod pod. DTL cholesterolis ir jo kitimo įvertinimas. Mmol l. MTL cholesterolis ir jo kitimo įvertinimas. Bendri kraujo paėmimo reikalavimai tiriant lipidus. Trigliceridai ir jų kitimo įvertinimas. Gpo pap. 3 mmol. 7 mmol. Krešėjimo sitemos tyrimai , diagnostinis vertinimas ( SPA , ADTL , D – dimerai , fibrinogenas ). Protrombino aktyvumo nustatymas SPA ).

Preanalizės periodu turi būti siekiama laboratoriniam tyrimui pateikti kokybišką ėminį, todėl reikia atkreipti dėmesį į šio periodo etapus:

Paciento paruošimas – surinkti informaciją apie ligonio vartojamus medikamentus, dietą, nes tai gali turėti įtakos biocheminių tyrimų rezultatams. Parinkti kūno padėtį kraujo ėmimo metu.

Pasiruošimas imti ėminį – pirmiausia ligonio tyrimų paskyrimai užregistruojami, užrašoma ligonio vardas, pavardė, atliekamos analitės bei paruošiamos ėminio paėmimui reikiamos priemonės, paruošiami mėgintuvėliai, užklijuojamos etiketės. Priemonės: siuntimo forma, paciento ir ėminio identifikacija.

Ėminio paėmimas – paciento kūno padėtis kraujo ėmimo metu, jo identifikavimas, tinkamo laiko parinkimas, timpos panaudojimo laikas, punkcijos vietos parinkimas, ėminio paėmimo vietos švara ir dezinfekavimas, adatos padėtis, mėgintuvėlių keitimas ėminio ėmimo metu. Priemonės: adatos, mėgintuvėliai, naudojami dezinfektantai.

Ėminio saugojimas iki pristatymo į laboratoriją – šviesos, oro, deguonies poveikis. Priemonės: tamsi vieta ar juodas popierius.

Transportavimas – ėminių surinkimas ir tinakamas transportavimas į laboratoriją. Biocheminių tyrimų medžiaga į laboratoriją siunčiama su lydraščiu, kuriama užrašoma paciento vardas, pavardė, amžius, diagnozė, gydytojo pavardė, skyrius, kada ėminys paimtas (tikslus laikas). Griežtai draudžiama mėgintuvėlius su krauju ir kitais biologiniais skysčiais vynioti į tyrimų lydraščius. Priemonės: ėminių konteineriai, stovai ėminiams sudėti, šaldymo sistemos.

Ėminio priėmimas – atnešti į laboratoriją ėminiai kartu su lydraščiais registruojami. Priemonės: ėminių registracijos žurnalai arba kompiuterinė programa.

Mėginio paruošimas – centrifugavimas, paskirstymas, mėginio paėmimas ir ėminio identifikavimas.

Mėginio saugojimas – saugojimo laiko, vietos ir temperatūros parinkimas. Priemonės: saugojimo vieta, šaldymo prietaisai ir temperatūros kontrolė.

Raudonos spalvos kamšteliai – mėgintuvėlis be antikoagulianto. Jis skirtas kraujo serumo ištyrimui. Gali būti mėgintuvėlis su skiriamuoju geliu.

Geltonos spalvos kamšteliai – mėgintuvėliai be antikoagulianto su silicio dalelėmis padengtomis sienelėmis. Jie skirti serumo ištyrimui. Ypatumai: kraujas sukreša per 15 min., todėl pristačius į laboratoriją tuoj pat centrifuguojamas. Tinka skubiai atliekamiems laboratoriniams tyrimams. Gali būti su skiriamuoju geliu.

Tamsiai žalios spalvos kamšteliai – mėgintuvėliai su antikoaguliantu. Jie tinka plazmos tyrimams (krešėjimo tyrimams).

Violetinės spalvos kamšteliai – mėgintuvėliais su K2 arba K3 EDTA. Tinka plazmos tyrimams. Gali būti naudojamas glikozilinto hemoglobino PKV nustatymams.

Šviesiai mėlynos spalvos kamšteliai – mėgintuvėliai su buferiniu citrato tirpalu. Tinka krešėjimo sistemos tyrimams. Labai svarbu tiksliai pripildyti mėgintuvėlį, kad išliktų tikslus antikoagulianto ir kraujo santykis.

Pilkos spalvos kamšteliai – mėgintuvėliai su gliukozės stabilizatoriais.

Juodos spalvos kamšteliai – mėgintuvėliai su antikoaguliantu, skirti ENG nustatymui. Naudojama laktato, gliukozės nustatymui.

Ėminio priėmimas: identifikavimas ir registravimas.

Ėminio priėmimas – atnešti į laboratoriją ėminiai kartu su lydraščiais registruojami. Priemonės: ėminių registracijos žurnalai arba kompiuterinė programa. Į laboratoriją pristatytą ėminį būtina pakartotinai identifikuoti. Paruoštas mėginys identifikuojamas tuo pačiu numeriu, kaip ir ėminys.

Intraląstelinių medžiagų išsiskyrimas į serumą. Dėl to, kai kurių medžiagų koncentracija padidėja iki keturių kartų.

Optinė interferencija. Rezultatai gali būti netikslūs dėl rausvos mėginio spalvos.

Hemoglobinas mažina kai kurių fermentų aktyvumą.

Hemoglobinas yra sudėtinis baltymas ir gali iškreipti baltymų elektroforegramą, išskirdamos su albuminų ir globulinų frakcija.

Kraujo ėminius imti į vakuuminę kraujo sistemą.

Imant į vakuuminę kraujo sistemą nepažeisti vakuumo.

Visi drumsti mėginiai vadinami lipemiškais. Dažniausiai drumstumas matomas vizualiai. Esant galimybei trigliceridus reikia iš mėginio pašalinti. Precipijuojant ar ultracentrifuguojant, kadangi drumstumo lygis iškreipa tyrimų rezultatus.

Norint gauti serumą ar plazmą, kraujas centrifuguojamas. Centrifugos darbo režimas yra žymimas sedimentacijos jėga „g“.

Suspenduotų dalelių sedimentacijos greitis priklauso ne tik nuo sukimosi greičio, bet ir nuo centrifugos ašies ilgio. Todėl norint teisingai nucentrifuguoti ėminius, reikia laikytis šių taisyklių:

Mėgintuvėliai su ėminiais centrifugoje statomi vienas priešais kitą (vienodo dydžio ir vienodu atstumu).

Centrifugos dangtis turi būti uždarytas ir gerai pritvirtintas.

Apsisukimų greitis palaipsniui didinamas, o stabdant mažinamas. Draudžiama centrifuga stabdyti ranka.

Išgirdus papildomą ūžesį, reikia stabdyti centrifugą ir ieškoti ūžesio priežasties.

Biocheminio analizatoriaus pasirinkimas paskirtų analičių ištyrimui, analizatoriaus veikimo principas.

Monochromatinė šviesa – vieno bangos ilgio elektromagnetinė spinduliuotė. Filtras praleidžia tik tuos spindulius, kuriuos absorbuoja tirpalas, o kitus sulaiko.

Kiuvetės. Pagrindinis reikalavimas – turi būti skaidrios tame spektro intervale, kuriame matuojamas optinis tankis.

Detektoriai – priima spinduliuotės srautą ir paverčia jį į elektrinius signalus:

  • Microsoft Word 47 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (4652 žodžiai)
  • Kolegija
  • Akvilė
  • Biochemijos praktikos egzaminas
    10 - 5 balsai (-ų)
Biochemijos praktikos egzaminas. (2015 m. Spalio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/biochemijos-praktikos-egzaminas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 08:06
×