Biogeocheminiai ciklai


Biogeochemine apytaka. Vandens apykaitos ciklas. Biogeniniu elementu ciklai. Biogeocheminiu ciklu grupes. Azoto ciklas skaidres. Dujinis biogeocheminis ciklas. Biogeocheminis ciklas. Kas yra biogeocheminiai ciklai. Apytakos ciklai. Biogeochemine apykaita.

Biogeocheminė apytaka — tai daugkartinis tų pačių elementų dalyvavimas biogeocheminiuose procesuose tose sferose, kur yra gyvybė (litosferoje, pedosferoje, hidrosferoje ir atmosferoje). Tai yra ciklinis, nuolat atsinaujinantis procesas. Periodinis apytakos procesų pasikartojimas vadinamas apytakos ciklais.

Tai yra ciklinis, nuolat atsšioje apytakoje dalyvauja tiek organizmai, tiek ir jų fizine aplinka. Biogeniniai elementai pastoviai cirkuliuoja ekosferoje, iš negyvosios aplinkos patekdami į gyvuosius organizmus, iš jų — vėl į negyvąją aplinką. Augalams ir gyvūnams prieinami tik žemės paviršiuje arba arti jo esantys biogeniniai elementai.

Ten, kur palankesnės ekologinės sąlygos (palankus šilumos ir drėgmės režimas), biogeocheminė apytaka vyksta intensyviau ir apima didesnę erdvę bei gylį. Pavyzdžiui, borealiniuose miškuose biogeocheminė apytaka pasiekia 0,5 m gylį, drėgnuosiuose atogrąžų miškuose — net 1,5 m gylį. Medžiagų apytakos greitis ir intensyvumas priklauso nuo gyvybės potencialo sausumos ir vandens ekosistemose. Kuo palankesnis klimatas ir didesne rūšių įvairovė, tuo intensyviau vyksta biogeocheminė apytaka.

Apytakoje dalyvaujantis medžiagų ir elementų kiekis vadinamas kaitos fondu. Šis kiekis yra nedidelis, bet aktyvus. Jam būdinga greita biogeninių elementų apykaita tarp gyvųjų organizmų ir jų abiotinės aplinkos. Medžiagų ir elementų rezervinis fondas yra labai didelis. Tai pagrindinė medžiagų dalis, nedalyvaujanti apytakoje ir nesusieta su organizmais. Daugumos biogenų rezervinis fondas glūdi litosferoje, atmosferoje ir hidrosferoje.

Yra trys biogeocheminės apytakos ciklų grupės. Pirmajai priklauso vandens ciklas, kuriame cirkuliuoja junginiai. Dviem kitais atvejais tarp organizmų ir jų geologinės aplinkos cirkuliuoja cheminiai elementai. Antroji grupė — dujiniai deguonies, anglies ir azoto ciklai, vykstantys atmosferoje, litosferoje ir hidrosferoje.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 6 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (545 žodžiai)
  • Biogeocheminiai ciklai
    8 - 3 balsai (-ų)
Biogeocheminiai ciklai. (2011 m. Liepos 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/biogeocheminiai-ciklai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 05:10
×