Biologija klonavimas


Sužinosime. Sąvokos. Augalų klonavimas. Gyvūnų klonavimas. Pavyzdžiui. Žmogaus klonavimas. Ar galima klonuoti žmogų? Reprodukcinis klonavimas. Reprodukcinio klonavimo etapai. Faktai. Sužinosime. Genų inžinerija. Genetiškai modifikuoti organizmai. Gmo nauda. Gmo žala. Kas yra genų terapija? Ex vivo metodas. In situ metodas. In vivo metodas.

Kas yra klonavimas, klonas. Kaip vyksta augalų, gyvūnų ir žmogaus klonavimas. Reprodukcinis klonavimas. Keletas faktų.

Klonavimas – genetiškai identiškų individų susidarymas. Klonas - organizmo palikuonys, kilę vegetatyvinio dauginimosi būdu, turi identiškų paveldėtųjų savybių.

Kultūriniai augalai dauginami auginiais, atlankomis, ūsais, svogūnais, stiebagumbiais. Tai vegetatyvinis dauginimo būdas, taip sodininkai gauna genetiškai identiškus augalus (klonus). Jie paveldi motininio organizmo svarbiausius požymius.

Gyvulių veisėjai naudoją panašią technologiją, kuri vadinama gemalų dalijimu. Ji padeda greitai padidinti galvijų bandą.

Dauginimuisi atrenkama produktyviausia karvė, kuriai lytiniais hormonais skatinamas kiaušinėlių susidarymas. Vėliau ji apsėklinama atrinkto veislinio buliaus sperma. Po apvaisinimo susidarę gemalai išplaunami iš karvės gimdos, padalijami ir perkeliami į kitų karvių, arba pakaitinių motinų gimdas.

Iš kiaušinėlio išsiurbiamas branduolys. Iš tos pačios rūšies organizmo kitos ląstelės irgi išsiurbiamas branduolys. Šis branduolys perkeliamas į tuščią kiaušinėlį. Ląstelė sužadinama nedideliu elektros išlydžiu ir paskatinama dalytis. Susidaręs gemalas perkeliamas į pakaitinės motinos gimdą. Iš gemalo išsivysto suaugusio organizmo klonas.

Avytė Doli buvo pirmoji pasaulyje klonuota žinduolė. Iš pradžių ji buvo koduotai vadinama „6LL3“. Ši avelė buvo klonuota Roslino institute, Škotijoje ir kur, sulaukusi 6 metų amžiaus, mirė. Po Doli mirties buvo pranešta, kad ji sirgo progresuojančia plaučių liga. 2001m. klonuota pirmoji katė. Ji gavo Kopijos vardą. Didžiulis mokslininkų nusivylimui, katės kailis buvo kitoks negu genetinės motinos. Pasirodo, kad šį požymį lemia X chromosomoje esantys genai.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 777 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (718 žodžiai)
  • Goda
  • Biologija klonavimas
    10 - 6 balsai (-ų)
Biologija klonavimas. (2016 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/biologija-klonavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 12:25
×