Biologijos sąvokų konspektas


Biologijos sąvokos konspektas.

Egzocitozė - procesas, kurio metu medžiagos pašalinamos iš ląstelės. Ekosistema - ekologinė sistema - abipusiais ryšiais susijusi, faktiškai stabilus gyvosios ir negyvosios gamtos komponentų, tarp kurių vyksta medžiagų ir energijos apykaita - kompleksas. Endospora - kai kurių bakrterijų baigiantis maistui, esant kitoms nepalankioms sąlygoms ir sutankėjusios citoplazmos ir nukleido sudaroma strūktūra - bakterijų ramybės stadija. Patekusi į palankias sąlygas spora auga. Sprogus jos sienelei susidaro nauja ląstelė. Endocitozė - medžiagų patekimas į ląstelę. Eritrocitai - raudonieji kraujo kūneliai - raudono pigmento turinčios kraujo ląstelės. ET lygusis - kanalėlių sistema citoplazmoje, kuri kaupia ir sintetina lipidus. ET šiurkštusis - kanalėlių sistema citoplazmoje, kuri kaupia ir sisntetina baltymus. Eukariotai - organizmai, kurių ląstelės turi tikrus branduolius (su dviguba membrana), chloroplastus (augalai), mitochondrijas ir kitokius membraninius organoidus. Fagas - virusas, kitaip barteriofagas. Fagai tai - žmogaus ir kaikurių daugel?s?i? gyv-? ląst-?s, pvz., leukocitai, ląstelės gebančios pagriebti ir suvirškinti į organizmą patekusius svetimkūnius, yrančių audinių liekanas Fagocitozė - tai stambių organinių medžiagų molekulių patekimas į ląstelę. Fermentai - biocheminę reakciją greitinantys baltymai. Fibroinas - paprastasis baltymas, susidaro vorų, kai kurių drugių vikšrų liaukose, ore greitai kietėja, labai atsparus fermentams. Fibrinas - kraujo plazmos baltymas, susidarantis kraujo krešėjimo metu iš fibrinogeno netirpių siūlų pavidalo, padeda susidaryti krešuliui. Fimbrijos - tai bakterijų ataugos, kuriomis bakterijos prilimpa prie kitų ląstelių ar įvairiū daiktų. Fiziologija - mokslas tiriantis organizmo funkcijas, pvz., augalų, žmogaus ir gyvulių. Fototrofai - organizmas, šviesos energiją vartojantis organinių mediagų sintezei iš CO2 (augalai, kai kurios bakterijos). Daugiausia šviesą sugeria žaliasis pigmentas chlorofilas, o bakterijų ir dumblių - ir kiti pigmentai. Fotosintetinančios membranos - čia sukauptas kai kurių bakterijų (vykdančių fotosintezę) chlorofilas, jos susidaro plazminės membranos dėka. Genas - DNR dalis, kuri yra chromosomoje. Organizmų paveldimumo vienetas, kuriame yra užkoduota genetinė informacija: DNR molekulės fragmentas, lemia organizmo pokyčius ir savybes. Gameta - lytinė ląstelė turinti viengubą (haploidinį) chromosomų rinkinį. Generacija - organizmų karta - populiacijos individų grupė, su bendrais protėviais susijusi vienodu giminystės laipsniu, pvz., tėvai ir vaikai.

Haploidinis chromosomų rinkinys - būdingas lytinėm ląstelėm (gametom), kai iš kiekvienos homologinių chromosomų poros turime po vieną. Hemoglobinas - raudonasis kraujo pigmentas turintis geležies, esantis eritrocituose. Heterotrofai - organizmai, mintantys tik kitų organizmų pagamintomis organinėmis medžiagomis. Hidrofilinis - gerai tirpstantis vandenyje Hidrofobinis - blogai tirpstantis arba visai netirpstantis vandenyje. Hidrolizė - cheminių junginių skaidymaspaprastieji baltymai, esantys ląstelių branduoliuose. Susijungę su DNR sudaro chromuotiną. Homologinės chromosomos - vienodos sandaros, mejozės metu konjuguojančios chromosomos, turinčios vienodus genus, bet ne visada vienodus alelius. i RNR - informacinė ribonukleino rūgštis perduoda genetinę informaciją iš DNR į baltymus sintetinančią sistemą. Intarpai - tai bakterijų atsarginės medžiagos, kurios vartojamos, kai aplinkoje nėra maisto. Interfaz? - ląstelės gyvybinio ciklo stadija tarp dviejų mitozinių dalijimūsi. Kapsidė - viruso baltyminis apvalkalas, sudarytas iš subvienetų kapsomerų. Kapsulė - kai kurių bakterijų "apvalkalėlis", sudarytas iš polisacharidų ir polipeptidų gleivių. Kapsulė tarnauja apsaugai ir kolonijų sudarymui. Keratinas - fibrilinis baltymas, kurio yra stuburinių gyvūnų epidermio raginiame sluoksnyje, plaukuose, vilnose, plunksnose, ˛vynuose, naguose, raguose, kanopose. Komplementarumas - struktūrų (molekulių, radikalų), kurios reaguoja, jungiasi, viena kitą papildo, erdvinis struktūrinis atitikimas.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2015 m.
  • 6 puslapiai (2098 žodžiai)
  • Ieva
  • Biologijos sąvokų konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Biologijos sąvokų konspektas. (2015 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/biologijos-savoku-konspektas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 15:08
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo