Biologinės membranos: Medžiagų pernaša biologinėse membranose


Įvadas. Biologinės membranos. Membranų struktūra ir sudėtis. Membranų baltymai. Medžiagų pernaša per membranas. Literatūra.


Mitochondrijos. Jas gaubia dvi membranos, kurių struktūra panaši į plazminės membranos struktūrą. Išorinė membrana yra lygi, ištisinė, tačiau jos lipidiniame sluoksnyje yra daug baltyminių kanalėlių, kuriais iš citozolio į tarpmembraninę ertmę patenka įvairios medžiagos. Vidinė membrana taip pat turi baltyminių kanalėlių, tačiau jos pralaidumas medžiagoms labiau selektyvus, ji turi transportinių baltymų. Vidinė membrana skiriasi nuo visų kitų biologinių membranų, nes sudaro raukšles įsiterpusias į matriksą, vadinamas kristomis, kurios ypatingai padidina jos paviršių. Turi ypač daug periferinių ir integralinių baltymų. Joje yra daug ATP sintezės fermentų kompleksų, kurių forma panaši į grybą ir vadinami ATP-azėmis.

Chloroplastai. Juos gaubia dviguba membrana ir vidinę struktūrą sudaro atskiros uždaros membraninės struktūros, vadinamos tilakoidais, šie sudėti vienas ant kito sudaro granas, kurias taip pat jungia membranos. Tilakoidų membranose išsidėstę fermentai, karotinoidai ir pigmentai. Jie vykdo fotosintezę (šviesos fazės reakcijas). Chlorofilas susikaupęs tik granose. Chloroplastų membranose vyrauja glikolipidai.

Endoplazminis tinklas. Sudarytas iš kanalų ir pūslelių, apsuptų membranomis. Šio tinklo membranos jungiasi tarpusavyje su branduolio apvalkalėliu, plazminine membrana ir Goldžio komplekso membranomis. Vienos endoplazminio tinklo membranos yra lygios, o ant kitų išorinio paviršiaus prigludusios ribosomos. Dėl taisyklingo sluoksniško molekulių išsidėstymo membranose, ląstelėje susidaro didelis veiklusis paviršius, ant kurio koncentruojasi medžiagos, dalyvaujančios įvairiose reakcijose.

Goldžio kompleksas. Jį sudaro smulkios membranomis apgaubtos plokščios cisternos. Goldžio komplekso membranos jungia endoplazminio tinklo membranas ir plazminę membraną.

Lizosomos. Pūslelės apgaubtos membrana, kuri susidaro iš vidinio tinklinio aparato membranų (Goldžio komplekso membranų).

Pagrindiniai membranų komponentai yra lipidai ir baltymai. Visų membranų struktūros pagrindas yra du lygiagretūs lipidų sluoksniai, iš kurių daugiausia vyrauja fosfolipidai, o plastidžių membranose - glikolipidai. Be to, membranose yra sterolių (cholesterolio), glikoproteidų ir kai kurių neorganinių druskų. Membranų lipidai yra amfipatinės molekulės, jos turi nepolinę - hidrofobinę (riebiųjų rūgščių radikalai) dalį, sudarančią „uodegėlę” ir polinę - hidrofilinę (fosfato, azoto, glicerolio ir kt. grupės) dalį, sudarančią lipido „galvutę”.

· Fosfolipidai sudaryti iš glicerolio, prie kurio esteriniu ryšiu prijungtos dvi riebiųjų rūgščių molekulės. Prie glicerolio molekulės hidroksilo prijungtos fosfato ir azoto turinčios grupės. Tai molekulės su hidrofilinėmis ir hidrofobinėmis dalimis. Fosfolipidai sudaro pagrindinę augalinių ląstelių membranų lipidų dalį.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1946 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vike
  • Biologinės membranos: Medžiagų pernaša biologinėse membranose
    10 - 2 balsai (-ų)
Biologinės membranos: Medžiagų pernaša biologinėse membranose. (2018 m. Kovo 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/biologines-membranos-medziagu-pernasa-biologinese-membranose.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 02 d. 07:39
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo