Biologinis kapitalas ekonomikoje


Įvadas. Biologinio kapitalo sampratos raida. Biologinio kapitalo svarba pridėtinės vertės kūrino procese. Biologinio kapitalo kokybinis vertinimas Lietuvos visuomenėje. Biologinio kapitalo kiekybinis vertinimas Lietuvos visuomenėje. Išvados. Literatūra.

Šiuolaikinėje valstybėje ekonomika yra vienas iš svarbiausių šalies rodiklių. Vertinant šalies ekonomiką yra atsižvelgiama į jos stabilumą ir gebėjimą užtikrinti visuotinę žmonių gerovę. Tačiau ekonomikos negalima suprasti tik kaip ekonominių rodiklių visumos, kadangi ekonomika susideda iš daugybės mikroekonominių ir makroekonominių rodiklių. Taip pat vertinant ekonomiką, būtina atsižvelgti į ekonomikoje vyraujančius kapitaus. Kapitalai ekonomikoje yra skirstomi į devynis kapitalus: biologinį, dvasinį, fizinį, gamtinį, kultūrinį, simbolinį, socialinį, technologinį ir žmogiškąjį. Šie kapitalai daugiau ar mažiau, tačiau įtakoja kiekvieno ūkinė veiklą vykdančio kapitalo veiklą.

Darbo tikslas: atskleisti biologinio kapitalo sampratą, kaip ji kito, taip pat išsiaiškinti biologinio kapitalo svarbą ekonomikoje.

Biologinis kapitalas yra apibrėžiamas kaip visuomenės sveikatos lygis ir gebėjimas atlikti fizines operacijas. Biologinis žmogiškasis kapitalas susideda iš dviejų dalių : viena dalis yra paveldima ,kita - įgijama. Paveldimoji dalis yra ta, kurią žmogus paveldi iš savo tėvų. Įgijamoji dalis priklauso nuo pačio žmogaus noro ir jo gebėjimų užtikrinti savo sveikatingumą. Biologinio kapitalo blogėjimas gali būti siejamas su žalinga gyvensena, taip pat su darbo ir poeilsio rėžimo nesuderinimu. Taip pat biologinis kapitalas blogėja kuomet vyksta naturalus procesas – žmogaus senėjimas. Valstybė skatina biologinio kapitalo formavimąsi pasitelkiant sveikatos institucijų veiklą ir sveikatos priežiūros veiklą. Vykdant įvairias sveikatingumo programas yra siekiama, kad žmonės patys suvoktų sveikatos ir biologinio kapitalo svarbą jų gyvenimui ir patys toliau siektų palaikyti savo sveikatingumą. Sveikatos sistema perima sveikatos stebėsenos funkciją , rengia priemones, skirtas išsaugoti ir pagerinti sveikatą, ir tai prisideda atstatyti ir stiprinti biologinį kapitalą. Sveikatos sistemos dėka yra yra mažinamas sergamumas, mirčių kiekis, gerinama fizinė ir psichologinė žmogaus sveikata. Atsižvelgiant į biologinį kapitalą yra siekiama ne tik sumažinti sunkių traumų ir sunkiai gydomų ligų kiekį, tačiau atsižvelgiama į lengvas ligas. Senaisiais laikais biologinis kapitalas nebuvo vertinamas kaip atskira sritis, taip pat nebuvo atsižvelgiama į galimas pasėkmes dėl per ilgo darbo laiko, poilsio nebuvimo, nebuvo kreipiamas dėmesys į žmogaus sveikatą, o atsižvelgiama tik į jo darbą ir pagamintą produktą. Šiais laikais yra skiriamas didelis dėmesys sveikatos apsaugai ir saugos darbe užtikrinimui. Įvairiais dokumentais ir teisės yra reglamentuojamos darbo sąlygos, kurios turi nekenkti žmogaus sveikatai ir užtikrinti visus reikalavimus. Darbo kodekse yra numatomas darbo laikas, kurio negali viršyti žmogus, dėl to, kad būtų užtikrintas tinkamas darbo ir poilsio laiko rėžimas. Užtikrinant šiuos du rėžimus yra saugoma žmogaus sveikata. Taip pat dirbant pavojingus darbus yra atsižvelgiama į pavojingumo kategoriją. Taip yra užtikrinama, kad būtų imamasi būtinų saugumo priemonių tokių kaip specialios aprangos, saugumo lynai ir kitos. Taip yra išvengiama galimų sveikatos sužalojimų ir apsaugomas biologinis žmogaus kapitalas. Atsižvialgiant į šiuolaikinį gyvenimo tempa ir butinybę atlikti visus darbus kuo greičiau, dauguma žmonių susiduria su psichologinėmis problemomis, kurios atsiranda dėl darbo krūvio. Tam kad užtikrinti darbovietėje vyraunačią gerą atmosferą, kad padėti žmonėms išvengti psichologinių problemų, šias laikais vis daugiau įmonių pasitelkia psichologų pagalbą, tam kad galėtų efektyviau užtikrinti gerą padėtį savo darbovietėje, taip pat kad užtikrintu žmonių darbo kokybę ir gerą atmosferą darbo vietoje.

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2015 m.
  • 9 puslapiai (1457 žodžiai)
  • Universitetas
  • Žilvinas
  • Biologinis kapitalas ekonomikoje
    10 - 4 balsai (-ų)
Biologinis kapitalas ekonomikoje. (2015 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/biologinis-kapitalas-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 26 d. 11:26
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo