Bionika referatas


Įvadas. Istorija. Metodai. Bionikos išradimų pavyzdžiai. Bionikos panaudojimas. Medicinoje. Politikoje. Architektūroje. Kitose srytise. Susijusios mokslų srytys. Biomechatronika. Biofizika. Literatūros sąrašas.

Terminą „Bionika“ įvedė Amerikos medicinos daktaras Jack. E. Steele, 1950-aisiais metais. Manoma, kad šis pavadinimas kilo iš angliško technikos termino „Bion“ reiškiančio „gyvenimo vienetas“. Tačiau kai kuriuose žodynuose aiškinama, kad bionikos pavadinimas susideda iš dviejų disciplinų: biologija + elektronika.

Bionika, kaip terminas, tapo populiari po 1970-aisiais metais išleistų Amerikos televizijos serialų „The Six Million Dollar Man“ ir „The Bionic Woman“, kurie buvo įkvėpti Steele darbu.

Bionikos mokslas pabrežia funkcijos, randamos gamtoje, įgyvendinimą o ne biologinės struktūros imitavima. Pavyzdžiui, kompiuterių mokslas kibernetika bando modeliuoti grįžtamumo ir kontrolės mechanizmus, kurie yra paveldimi protingu elgesiu, tuo tarpu kuriamam dirbtiniam intelektui bandoma modeliuoti sumanias funkcijas nepaisant šio budo.

Sąmonei, kuri susiformuotu kopijuojant pavyzdžius ir mechanizmus iš natūralių organizmų, gamta tapu kaip duomenų bazė sprendimams, kurie jau veikė ankščiau. Mokslininkai argumentuoja, kad šis būdas sumažintu arba panaikintu galymas nesėkmes.

Galime išskirti tis biologinius organizmų lygius, iš kurių galima kurti technologijas:

Studijuoti organizmų organizuota socialinį bendravimą, kaip pavyzdžiui paukščių susigrupavimą skrendant bandomis.

Kibioji juostelė yra žymiausias bionimikrijos pavyzdys. 1948-aisiais, Šveicarijos inžinierius George de Mestral valė savo šuns šerpėtas, prilipusias ant pavadėlio, ir suprato, kaip šerpėtų kabliukai prisikabina prie kailio.

Katės akies atšvaitai buvo sukurti Percy Shaw 1935-aisiais studijuojant katės akies mechanizmą. Jis atrado, kad katės akis turi atspindinčių molekulių, vadinamų karoliukais, sistemą, kuri gali atspindėti labai maža šviesos kiekį.

Ištyrus lotoso lapą mikroskopu, buvo atrasta, kad jo paviršius – tai daugybės nano- ir mikrostruktūrų kombinacija, kuri suteikia lapui šiurkštų paviršių. Šios struktūros atstumia vandenį, todėl ant paviršiaus formuojasi vandens lašeliai, kurie lengvai nusirita, kartu nusinešdami purvo gabaliukus bei dulkes. Padengiant paviršius silikonu su jame įmaišytomis atitinkamomis mikrodalelėmis, įmanoma suformuoti analogiškus paviršius.

„Besikeeičiantys orlaivių sparnai“, kurie keičia formą pagal greitį ir skrydžio trukmę, buvo suprojektuoti 2004-aisiais biomimetikos mokslininkų iš Penn State universiteto. Besikeičiančių orlaivių sparnų suprojektavimą įkvėpė įvairių paukščių rūšių, skirtingu formų sparnai, atsižvelgiant į greitį, kuriuo jie skrido. Kad pakeisti orlaivio sparnų formą ir pagrindinę struktūrą, tyrinėtojams reikėjo sukūrti viršutinį apvalkalą, kuris galėtų keistis. Šį apvalkalą sukonstravo apdengdami sparnus tarsi žuvies žvynais, kurie gali judėti vienas ant kito.

Kompiuterių virusai taip pat rodo neraminančius panašumus su biologiniais virusais, jų būdu pažabodami programa orientuota informaciją, patys ją atgamindami ir išplatindami.

Mėlynojo morfo drugelio sparnai - spalvą duoda ne pigmentas, o dėl į fotoninį kristalą panašios mikroskopinės sparno struktūros atsirandanti difrakcija ir interferencija.

  • Technologijos Referatas
  • Microsoft Word 543 KB
  • 2013 m.
  • 17 puslapių (2577 žodžiai)
  • Universitetas
  • Romas
  • Bionika referatas
    10 - 4 balsai (-ų)
Bionika referatas. (2013 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/bionika-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 06:20
×