Bioskaidūs polimerai


Įvadas. Istorija. Struktūra ir savybės. Struktūra. Savybės. Irimo reakcija. Naudojimas. Pakavimo pramonėje. Medicinoje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Bioskaidūs polimerai turi ilgą istoriją ir tikslus laikas, kada jie buvo atrasti, nėra žinomas. Pirmą kartą (100 metų po Kr.) šie polimerai buvo panaudoti medicinoje (siūlai žaizdoms siūti). Pirmieji siūlai buvo gaminami iš avių žarnų, bet šiuolaikiniai medicinininiai siūlai yra daromi iš išgryninto kalogeno, paimto iš mažo kiekio galvijų, avių ar ožkų žarnų.

Sintetinių bioskaidžių plastikų ir polimerų idėja, primą kartą buvo pristatyta 1980 metais. 1992 metais buvo sušauktas tarptautinis susitikimas, kuriame bioskaidžių polimerų gamintojai aptarė šių produktų apibrėžimą, standartus ir testavimo protokolus. Taip pat buvo įkurtos tokios organizacios kaip: „Amerikos medžiagų tikrinimo bendruomenė“ (ASTM) ir „Tarptautinė standartų organizacija“ (ISO). 2010 metais itin išpopuliarėjo bioskaidžių maišelių, naudojamų drabužių ir maisto pramonėje, gamyba. Dar labiau bioskaidžiais polimerais susidomėta tada, kai Prof. Geoffrey Coates iš Kornelio universiteto gavo Prezidentinį žaliosios chemijos išūkio apdovanojimą. 2013 metais, 5–10 % visos plastikų rinkos užėmė bioskaidūs plastikai.

Bioskaidūs polimerai dažniausiai sudaryti iš esterio, amido ar eterio ryšių. Pagal struktūrą ir sintezę bioskaidūs polimerai skirstomi į dvi grupes. Pirma – tai agro-polimerai, arba tie, kurie yra gauti iš biomasės. Antra grupė – sudaryti iš biopoliesterio, t.y. gauti iš mikroorganizmų ar sintetiškai gauti iš naturalių arba sintetinių monomerų. [2]

Agropolimerai, įskaitant ir polisacharidus, randami bulvėse ir medienoje, o baltymai yra gyvulinės kilmės ar iš augalų gaunamas gliutenas. Polisacharidai sudaryti iš gliukozidnių ryšių, kurie paimdami hemiacetalį iš sacharido, pašalinus vandenį, sudaro alkoholį. O baltymai, sudaryti iš amino rūgščių, kurios susideda iš įvarių funkcinių grupių.

  • Inžinerija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 169 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1290 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolis
  • Bioskaidūs polimerai
    10 - 8 balsai (-ų)
Bioskaidūs polimerai. (2016 m. Kovo 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/bioskaidus-polimerai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 02:44
×