Biotechnologijų metodai gyvulininkystėje


Biotechnologijų metodai gyvulininkystėje dirbtinis sėklinimas. Intracitoplazminė spermatozoido injekcija. Apvaisinimas mėgintuvėlyje. Lyties reguliavimas ir nustatymas. Spermatozoidų frakcionavimas. Srovinis citometrinis spermatozoidų atskyrimo metodas. Spermatozoidų frakcionavimas sedimentacijos būdu. Frakcionavimas centrifuguojant. Ejakuliato apdorojimas cheminėmis medžiagomis. Frakcionavimas elektroforeze. Imunologinis frakcionavimas. Embrionų lyties nustatymas citogenetiniu tyrimu. Lyties nustatymas pagal X chromosomoje esančius koduojančius fermentus. Hypoksantin fosforibozyl transferazės. Specifinių Y chromosomų fragmentų nustatymas polimerazės grandinine reakcija. Vaisiaus lyties nustatymas. Genetiniai žymenys. Embrionų transplantacija. Biotechnologijos esmė. Embrionų mikrochirurgija.

Frakciniu būdu apsėklinant kiaules naudojamas kombinuotas įrenginys su dviem talpom, atskirai spermai ir skiedikliui.Sėklinat pirmiausia suleidžiama sperma po to skiediklis, kad nustumtų sėklą iki gimdos ragų. Kumelėms apvaisinti naudojama atskiesta arba neatskiesta sperma. Normalus apvaisinimo procesas vyksta suleidus į gimdą 25-30 ml spermos.Stambioms ir neseniai apsikumeliavusioms kumelėms reikia 35-40 ml. Spermai suleisti naudojamas guminis, o kartais ebonitinis arba plastikinis kateteris. Sėklinant riekia laikytis griežčiausių sanitarinių reikalavimų, įrankių sterilizavimo taisyklių. Prieš sėklinimą kumelė atitinkamai paruošiama, jaigu reikia naudojamos priemonės kad kumelė neįspirtų, rteikalingas pagalbinikas – asistentas. Įvedus kateterį sperma sutekinama į gimdą, arba naudojant specialų švirkštą – suleidžiama.

Spermatozoidų frakcionavimas. Spermatozoidų frakcionavimo metodu siekiama atskirti lytinę Y chromosomą nešančius spermatozoidus nuo spermių nešančių X chromosomą. Sėklinant pateles ar apvaisinant oocitus galima gauti norimos lyties palikuonis.Visi spermatozoidų frakcionavimo metodai paremti tuo kad X ir Y chromosomos skiriasi daugeliu parametrų: DNR kiekiu, dydžiu, gyvybingumu, paviršiaus krūviu, spermatozoido paviršiumi, F-kūneliu.

Spermatozoidų frakcionavimas sedimentacijos būdu. Šis principas paremtas spermatozoidų X ir Y turinčių chromosomų atskyrimu, paremtas to, kad X chromosomos yra sunkesnės už Y. frakcionavimas atliekamas atitinkamo klampumo ir tankio terpėje, žemoje temperatūroje 0-4ºC kur spermatozoidai tampa nejudrūs. Nustatoma spermatozoidų koncentracija kiekviename bandinyje ir nubrėžiama pasiskirstymo kreivė. Viršutinės ir apatinės frakcijos centrifūguojamos šaltoje centrifūgoje ir naudojamos sėklinimui. Iš viršutinių gaunama 63,9% vyriškos lyties individų ir 36,1% moteriškos. Iš apatinių dauguma moteriškų 70% ir 30% vyriškos lyties palikuonių.

Specifinių Y chromosomų fragmentų nustatymas polimerazės grandinine reakcija. Polimerazės grandininė reakcija buvo atrasta 1985 metais. Tai daugiapakopė tam tikrų DNR specifinių fragmentų amplifikacija mėgintuvėlyje. Ši reakcija greita, labai jautri ir specifiška. Todėl ji naudojama objektams, iš kurių išskiriamas mažas DNR kiekis, tirti. Polimerazės grandininė reakcija atliekama su DNR išskirta iš gyvūnų kraujo, audinių, plaukų, spermatozoidų, embrionų ląstelių, gyvulinių maisto produktų ar archeologinių iškasenų. Lyties nustatymas paremtas specifinių Y chromosomos DNR fragmentų, kurių nėra X chromosomoje, amplifikacija. Taikoma galvijų, avių ir žmonių morulių ir blastocistų lyties nustatymui. Galvijų PGR atliekama etapais: embriono biopsija, Polimerazės grandininė reakcija, rezultatų vertinimas.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2016 m.
  • 7 puslapiai (1847 žodžiai)
  • Universitetas
  • Indefoldas
  • Biotechnologijų metodai gyvulininkystėje
    10 - 3 balsai (-ų)
Biotechnologijų metodai gyvulininkystėje. (2014 m. Spalio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/biotechnologiju-metodai-gyvulininkysteje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 02:46
×