Birių medžiagų fizinių-mechaninių savybių nustatymas


Birių medžiagų fizinių mechaninių savybių nustatymas. Darbo tikslas. Naudojami prietaisai ir matavimo priemonės. Tyrimų metodika. Darbo eiga. Matavimo duomenų patikimumo įvertinimas. Pasikliautinasis intervalas.


Birumas yra grūdų masės savybė savaime slinkti pasvirusia plokštuma. Grūdai yra gero birumo, todėl juos lengva transportuoti įvairių rūšių transporteriais, supilti į įvairių formų ir dydžio tarą, taikyti savaiminio byrėjimo (savitakos) principą. Į šią savybę atsižvelgiama projektuojant grūdų valymo, džiovinimo, malimo, kruopų gamybos ir kitokius technologinius procesus. Taikomas vertikalės principas – transporteriu grūdai pakeliami į viršų, o iš ten vertikaliais ar pasvirusiais vamzdžiais savitaka nukreipiami į reikiamas mašinas bei įrenginius.

Grūdų masės birumas priklauso nuo grūdų formos, paviršiaus šiurkštumo, priemaišų kiekio, drėgnio ir kt. Geriausio birumo esantis apvalios formos ir lygiu paviršiumi grūdai (žirniai, lubinai, sėmenys). Avižų ir kai kurių veislių miežių grūdai yra kampuotos formos ir turi šiurkštų paviršių, todėl byra blogiau.

Poringumas grūdų sampile tarp grūdų ir kitų kietų dalelių yra tarpų (tarpgrūdinė erdvė), pripildyų oro. Ši tūrio dalis įvertina sampilo poringumą, o užpildyta kietomis dalelėmis – tankį. Poringumas ir tankis išreiškiami procentais. Poringumas turi įtakos daugeliui grūdų masėje vykstančių fizinių ir fiziologinių procesų.

Tyrimų metodika:Laboratorinio darbo metu nustatomas dėstytojo nurodytos medžiagos sampilo tankis.

  • Microsoft Word 54 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (808 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vladas
  • Birių medžiagų fizinių-mechaninių savybių nustatymas
    9 - 8 balsai (-ų)
Birių medžiagų fizinių-mechaninių savybių nustatymas. (2016 m. Birželio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/biriu-medziagu-fiziniu-mechaniniu-savybiu-nustatymas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 12 d. 07:04
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo