Biudžeto kilmė, esmė ir funkcijos


Viešieji finansai. Finansų esmė ir funkcijos. Lietuvos finansų sistemos sudėtinės dalys. Biudžeto kilmė. Biudžeto ekonominė esmė. Biudžeto funkcijos. Biudžetinės sistemos struktūra. LR biudžeto sandara. LR nacionalinio biudžeto sudarymo ir vykdymo teisinis pagrindas. LR nacionalinis biudžetas. Biudžeto sudarymo principai. Biudžeto sudarymas. LR nacionalinio biudžeto projekto rengimas, svarstymas ir tvirtinimas. LR nacionalinio biudžeto sudarymo etapai. Valstybės biudžeto pajamos. Valstybės biudžeto išlaidos. Biudžeto išlaidos. Biudžeto deficitas. Savivaldybių biudžetų pajamos ir išlaidos.


Biudžeto esmė – jo atliekamos funkcijos: biudžetinių fondų formavimas, biudžetinių fondų panaudojimas, biudžetinių fondų formavimo ir panaudojimo kontrolė.

Visi biudžetai funkcionuoja savarankiškai. Kiekvienam biudžeto lygiui būdingi tam tikri pajamų šaltiniai. Į valstybės biudžetą patenka stambesnieji mokesčiai: pelno mokestis, akcizai, PVM, muitai, valstybės paskolos, pajamos iš valstybės turto. Vietiniai biudžetai formuojami iš antraeilių mokesčių. Iš aukštesnio valdymo lygio biudžetų lėšos pervedamos į žemesnio lygio biudžetus (įvairiomis subsidijomis ir dotacijomis).

LR nacionalinio biudžeto sudarymo ir vykdymo teisinis pagrindas:.

LR Konstitucija, įstatymai (biudžeto sandaros, biudžetinių įstaigų, savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos, investicijų, vietos savivaldos), vyriausybės nutarimai, ministrų įsakymai, asignavimų valdytojų įsakymai.

LR valstybės ir savivaldybių biudžetai sudaromi vadovaujantis programiniais principais. Programinis biudžetas – tai biudžeto modelis, kuris paryškina susijusias veiklos sritis ir ryšį tarp išteklių ir išlaidų efektyvumo (rezultato). Tai rezultatui pasiekti skirtas biudžetas, įgyvendinantis strategiją. Įgyvendinant programinio valdymo principus, galima efektyviai naudoti valstybės biudžeto lėšas, institucijų veikla nukreipta į konkrečių rezultatų siekimą ir didinti viešojo sektoriaus teikiamų paslaugų kokybę.

LR nacionalinio biudžeto projekto rengimas, svarstymas ir tvirtinimas.

Biudžeto projekto sudarymo organizavimas. LR nacionalinio biudžeto projekto sudarymą organizuoja LR Vyriausybė maždaug 10 mėn.

  • MS PowerPoint 83 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (1250 žodžiai)
  • Kolegija
  • Modestas
  • Biudžeto kilmė, esmė ir funkcijos
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Biudžeto kilmė, esmė ir funkcijos. (2017 m. Lapkričio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/biudzeto-kilme-esme-ir-funkcijos.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 16:32
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo