Biurokratų ir politikų sąveika


Įvadas. Woodrow Wilsono požiūris. Maxo Weberio požiūris. Josepho Schumpeterio požiūris. Biurokratų ir politikų sąveika-šiuolaikinis požiūris. Kas dominuoja politikai ar biurokratai. Biurokratų ir politikų sąveika Lietuvos atvejis. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas. Priedai.

Biurokratai ir politikai - neatskiriama sąvoka viena nuo kitos. Politikai, tai tautos renkami atstovai, kurie kuria valstybinę valdžią, o biurokratai tai valstybinėse įstaigose dirbantys asmenys, kurie politikų kuriamus įstatymus padeda įgyvendinti. Atrodo viskas paprasta ir elementaru, tačiau ši tema išlieka vis dar aktuali todėl, kad aiškinimo modeliuose nėra sutariama kas dominuoja - politikai ar biurokratai. Todėl šio mano rašto darbo tikslas bus ištirti politikų ir biurokratų sąveiką ir atsakyti į klausimą: kas labiau dominuoja - politikai ar biurokratai? Tam pateiksiu ankstyvuosius ir šiuolaikinius politikų ir biurokratų sąveikos požiūrius, bei pritaikysiu juos analizuojant Lietuvos atvejį. Šiam darbui atlikti bus naudojami aprašomasis ir lyginamasis metodai bei analizė.

Woodrow Wilson ( 1856-1924m)- buvęs JAV prezidentas, pasisakęs už demokratiją, progresą ir liberalizmą. Taip pat vienas pirmųjų, kuris tyrinėjo politikų ir biurokratų sąveiką. Jis šią sąveiką supranta kaip ,,kiekvieno veikla savo srityje, kai politikai nustato tikslus, o biurokratai juos įgyvendina, nubrėžiant aiškią ir neperžiangiamą ribą tarp šių veiklos sričių’’. Pasak W. Wlsono tam, kad valdžios mechanizmas tinkamai veiktų, politikai turi nustatyti šalies viziją, sukurti tam įstatymus ir perduoti tai neutraliems, profesionaliems biurokratams, kad padėtų realiai tą viziją įgyvendinti. Jokio kišimosi ne į savo sritį ar papildomos, nepriklausančios valdžios siekimo. Taigi, apibendrinant galime teigti, kad W. Wilsonas aiškiai apibrėžia, kad politikai ir biurokratai turi veikti tik savo srityje - politikai nustatyti tikslus, biurokratai- juos įgyvendinti.

Maxas Weberis (1864-1920m) - vokiečių ekonomistas, teisingas ir socialogas. Taip pat tyrinėjęs politikų ir biurokratų sąveiką. Maxo Weberio požiūris šiek tiek sutampa su W. Wilson, kadangi jis taip pat teigia, kad biurokratai su politikais turi veikti atskirai tik savo srityje, politikai nustatyti tikslus, na o biurokratai juos įgyvendinti. Tačiau M. Weberis dar priskiria politikams pareigą valdyti administravimo sistemą. Maxo Weberio biurokratija tai griežtai strukturuota, hierarchine struktūra, kurią kontroliuoja įstatymai bei politiniai pareigūnai, tam, kad biurokratai nemanipuliuotų savo paadėtimi ir paklusniai vykdytų valdžios nurodymus. Taigi, apibendrinant galima teigti, kad M. Weberis taip pat, kaip ir W.Wilson manė, kad biurokratai ir politikai turi veikti tik savo konkrecioje srityje, tačiau M. Weberis teigė, kad politikai dar turi kontroliuoti administravimo sistemą.

  • Microsoft Word 130 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (1793 žodžiai)
  • Daumante
  • Biurokratų ir politikų sąveika
    10 - 7 balsai (-ų)
Biurokratų ir politikų sąveika. (2015 m. Birželio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/biurokratu-ir-politiku-saveika.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 07:59
×