Bliuzas


Muzikos referatas. Bliuzas yra džiazo esencija", teigia žymus muzikos kritikas l. Featheris. Kai naujajame orleane atsirado pirmieji džiazo orkestrėliai, jų grojimas iš pradžių labai skyrėsi nuo to, kas vadinta bliuzu. Tačiau greitai liaudiškas (country) bliuzas įsiliejo į pagrindinį pirmapradžio džiazo srautą. Nuo šiol bliuzas ir džiazas neatsiejami, nors tarpusavio ryšiai gana prieštaringi bei įvairialypiai. Pasak dar vieno muzikos žinovo, e. Bornemano, džiazas yra tik bliuzo pritaikymas europietiškai muzikai (arba atvirkščiai pastarosios pritaikymas bliuzui).


Bliuzas yra džiazo esencija , teigia žymus muzikos kritikas l. Featheris. Pasak dar vieno muzikos žinovo, e. Net radikaliausi šių laikų džiazo muzikantai lenkia galvą bliuzui, kurio giliausias įspaudas yra džiaze, o ne kuriame kitame muzikos stiliuje. Bliuzas apvaisino džiazą vos šiam atsiradus, tačiau iki šiol egzistuoja bei tobulėja ir kaip savarankiška muzika, turėjusi įtakos įvairiems stiliams - rokenrolui, soul, funky, bei kitiems - atsirasti. Vis dėlto būtent džiaze labiausiai juntamas bliuzo alsavimas, o tokio intymumo priežasčių visų pirma derėtų paieškoti istorijoje. Bliuzas ir džiazas įsiveržė į pasaulio kultūrą tuo pačiu metu - pirmajame ir ypač antrajame xx a. Dešimtmečiuose. Tačiau pirmieji patikimi įrašai apie bliuzą aptinkami dar paskutiniajame xix a. Ketvirtyje. Beje, pirmojo, galbūt istorinio bliuzo pėdsakai yra 1839 m. Po džordžijos valstiją keliavusio anglo prisiminimuose. Šis keliauninkas atkreipė dėmesį į charakteringą monotonišką plantacijoje panašių duomenų apie bliuzo priešistorę yra daugiau, o muzikos enciklopedijoje nurodomos ir kai kurios tikslios datos. Bliuzo natos ir tekstas pirmąkart pasaulyje išspausdinti 1912 m. : tai w. C. Handy kompozicija memphis blues . 1914 m. Pasirodo ne mažiau garsus to paties autoriaus kūrinys st. Louis blues . O į plokštelę bliuzas pirmąkart įrašytas 1920m. Vasario 14 d. - tai vinilo diskeįspaustas juodaodės daininkės mamie smith bliuzas that thing called love . Būtent ši plokštelė pradėjo tikrą bliuzomaniją , atvėrusią iki tol juodąja laikytai muzikai kelią į baltųjų pasaulį. Tačiau tai buvo tik ledkalnio viršūnė, po kuria glūdėjo ilgo paruošiamojo darbo luitas su įvairių žemynų ir laikotarpių žymomis.

Pagal viena hipotezių, pirmosios bliuzo šaknelės prasikalė amerikoje dar vergovės laikais. Juodaodžiai vergai gyveno bendruomenėje, kurios nariai buvo jėga atplėšti nuo įprastos nuolatinės gyvenimo vietos, namų, religijos, šeimos, o vienintelė jų priedermė buvo dirbti ir daugintis. Tokį gyvenimą persunkė neviltis, kurią šiek tiek malšindavo vergų dainos - iš jų vėliau išsirutuliojo bliuzas (angl. Blue - liūdna nuotaika). Pirmųjų amerikoje apgyvendintų afrikos juodaodžių istorijos šaltiniai labai skurdūs (tiksliau sakant, jų nėra). Tačiau aišku, kad bliuzais su tam tikra išlyga jau galima vadinti pietinių valstijų lyrinės juodaodžių dainas. Ypač jos buvo paplitusios misisipės žemupyje, kurio senbuviai folkloro rinkėjams pasakodavo girdėję tokias dainas dar prieš pilietinio karo, panaikinusio vergiją, pradžią.

  • Muzika Referatai
  • 2011 m.
  • 4 puslapiai (1486 žodžiai)
  • Muzikos referatai
  • Microsoft Word 14 KB
  • Bliuzas
    10 - 3 balsai (-ų)
Bliuzas. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). http://www.mokslobaze.lt/bliuzas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 21:50