Botanika ALKALOIDAI


Įvadas. Alakoidai. Alakoidų nomenklatūra. Alkaloidų klsifikacija. Alkaloidų gryninimas ir gavimas. Heterocikliniai alkaloidai. Pirolidinai ir piperidinai. Piridinai. Tropano eilės alkaloidai. Indolai. Izochinolinai. Chinolinai ir chinolonai. Alkaloidai su neheterocikliniu azoto atomu. Fenilalkilaminai. Biogeninių aminų amidai ir makrocikliniai laktamai. Ciklopeptidiniai alkaloidai. Terpeniniai ir steroidiniai alkaloidai. Alkaloidų biosintezė. Cheminė alkaloidų sintezė. Chrestomatiniai cheminės alakoidų sintezės pavyzdžiai. Alkaloidų chemotaksonomija. Biologinė alkaloidų reikšmė. Išvados.


Darbo tema yra – ALKALOIDAI. Šiame referate pateiksiu daugybė alkaloidų pavyzdžių, jų pasiskirstymą. Aprašysiu alkaloidų atsiradimą, taip pat paminėsiu ir įvairius mokslininkus.

Heterocikliniai alkaloidai, tai alkaloidai, kuriuose į bent vieną alkaloido mokelulės ciklą įeina mažiausiai, bent vienas azoto atomas. Nors yra daug įvairių gamtinių ir sintetinių heterociklų su azoto atomais, tačiau alkaloiduose dažniausiai randama penkiolika (15) jų atstovų. Dažniausiai pasitaikantys azotą turintys heterociklai alkaloiduose.

Tai yra gerai ištirti alkaloidai, kurių struktūra nėra itin sudėtinga, be to šie alkaloidai kasdien sutinkami ir naudojami gaminant maistą (pvz: juoduosiuose pipiruose), būtent čia yra randami šių abiejų rūšių alkloidai: 3-metoksi-cinamono rūgšties pirolidas ir piperinas, kurie kaip tik suteikia pipirams aštrų skonį.

Kiti du puikiai žinomi piridino alkaloidai (−)-nikotinas ir (−)-anabazinas yra išskiriami iš tabako augalo ir pasižymi specifinėmis savybėmis, dėl kurių plačiai naudojami visame pasaulyje.

Kairiojo sukimo (−)-(S)-nikotinas yra , beje, vienas iš dviejų legalių visame pasaulyje vartojamų narkotikų (kitas – etanolis), žmonėms aktyvuoja nervų sistemą, siaurina kraujagysles, dėl ko pakyla kraujo spaudimas. Toks jo poveikis panaudojamas gaminant nikotininius pleistrus pacientams, norintiems atsisakyti rūkymo, nes tokiu būdu nikotinas į organizmą patenka tiesiai per odą ir sukelia rūkaliams tam tikrą norimą efektą, tačiau tuo pat metu nepakenkiami plaučiai. Mirtina nikotino dozė žmonėms siekia 1 mg/1kg kūno masės. Tokiomis nuodingomis šių alkaloidų savybėmis pasinaudojama, išskiriant iš tabako nikotiną bei anabaziną ir vartojant juos kaip augalų apsaugos nuo žemės ūkio kenkėjų priemones.

Panašiu poveikiu kaip nikotinas ir anabazinas pasižymi ir panašus pagal savo struktūrą į juos (−)-Epibatidinas, kurį išskiria Ekvadore besiveisianti nuodinga varlė.

Tai yra pagrindinis alkaloidų struktūrinis elementas, dar kitaip vadinamas 8-metil-8-azabiciklo[3.2.1] oktanas. Tokio tipo junginiai randami bulvinių šeimos augaluose (Solanaceae), o taip pat įvairiose Erythroxylum šeimos augalų rūšyse. Gerai žinomi tropano dariniai alkaloidai yra atropinas (iš augalo Atropa belladona, Solanaceae), skopolaminas, besiskiriantis nuo atropino papildomu oksirano žiedu (iš mandragoros šaknies Mandragora officinarum ) ir kokainas (iš krūmokšnio Erythroxylum coca lapų).

Atropinas raceminio mišinio pavidalu kartu su kairiojo sukimo enantiomeru hiosciaminu pirmą kartą buvo išskirtas 1833 metais. Abu jie pasižymi stipriu fiziologiniu poveikiu: mažina lygiųjų raumenų, skrandžio ir virškinamojo trakto, tulžies ir šlapimo pūslės, bronchų ir t.t. tonusą, todėl naudojami gydant skrandžio opą ir panašaus tipo ligas, taip pat 15 širdies veiklos stimuliavimui, susirgus miokardo infarktu. Be to, šie alkaloidai sumažina ir akių liaukų sekreciją bei akių raumenų tonusą, todėl naudojami akių ligų diagnostikoje.

Tropano eilės alkaloidai, palyginus su kitais, yra gana paprastos struktūros, todėl jie buvo pakankamai intensyviai tyrinėjami jau nuo XIX amžiaus. Daugelyje organinės chemijos vadovėlių yra pateikiama įspūdinga ir elegantiška tropano skeleto sintezė, kurią iš gintaro dialdehido, metilamino ir acetono 1917 metais atliko anglų chemikas R.Robinsonas. Vienas iš svarbesnių tropano homologų, t.y., junginių, besiskiriančių viena ar keliomis CH2 grupėmis, yra granatanas (9-metil-9-azabiciklo-[3.3.1]nonanas), kurio skeletas įeina į keleto svarbių alkaloidų sudėtį. Tai yra granato medžio (Punica granatum) žievėje randamas peletierinas, sutinkamas Australijoje 17 augančiame augale Euphorbia atoto ir (R)-(-)-adalinas, išskiriamas boružių Adalia bipunctata patelių kaip apsauginis feromonas.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 709 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (4205 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Botanika ALKALOIDAI
    10 - 1 balsai (-ų)
Botanika ALKALOIDAI. (2016 m. Lapkričio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/botanika-alkaloidai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 15:43
×