B.Radzevičius Priešaušrio vieškeliai analizė


Bronius Radzevičius (1940 – 1980), išleidźs romano “Priešaušrio vieškelių” 1 dalį 1979 m., pasakė: “Savo pirmąjį romaną parašiau iš meilės. Žmogų svarbiausia ne teisti, o reikia pačiam bandyti atsidurti jo kailyje…”. Romano tematika daugiasluoksnė: rašytojas pradeda pasakoti apie užpelkių kaimą, vėliau vis ryškiau gyvinama Daukinčių giminės, kronika kuri įjungiama į pagrindinę romano temą – vieno giminės atstovo, Juozo Daukinčio, dvasinio brendimo istoriją. Šios trys temos glaudžiai susijusios: kaimas, jo žmonės, gamta sukūrė J.Daukintį, davė jam egzistencinius pagrindus.

Bronius radzevičius (1940 – 1980), išleidźs romano priešaušrio vieškelių dalį 1979 m. , pasakė: savo pirmąjį romaną parašiau iš meilės. Žmogų svarbiausia ne teisti, o reikia pačiam bandyti atsidurti jo kailyje . Suprasti tą pasaulį- vadinasi, suprasti herojaus pradžių pradžią romanas prasideda sakiniu: seniau šis kaimas vadinosi užpelkiai . Vadinasi, senojo kaimo nebėra: per jį perėjo laikas (politinė kova, trėmimai, kolūkiai), ir tai lemtingai atsiliepė pagrindinio romano herojaus charakterio raidai, jo dvasinei patirčiai. Antroji tematinė romano gija – daukinčių giminės kronika: jis neplėtoja individualizuotų charakterių, o kuria bendrą Lietuvio – žemės vaiko paveikslą. Autorius apmąsto, koks tas mūsų valstietis ir kas su juo atsitiko. Stebimės, kaip vizgirda įsiklauso į gamtą, kaip klosto savo buvusį, o dabar kolūkyje nuvarytą arklį, kaip su skausmu puola traktorių, nutrynusį visas jo žemės ribas. Šis žmogus netekęs žemės – atramos po kojomis, nebežino, ko nusitverti: dingsta natūralus žemdirbio gyvenimo ritmas, nerimą bando slopinti skaitymu, bet ir tai nepadeda, nes laikraščiuose nėra nė lašo tiesos. Kitokia ūkininko konstantino siela: šis žmogus sukaupęs didelę gyvenimo patirtį, išmintingas ir teisingas. Jo išmintis paprasta ir natūrali, kartu graži ir vertinga. Didžiausią nusistebėjimą konstantinui kelia laikas, jo tėkmė, todėl jis stebi mažiausius laiko pokyčių ženklas. Konstantinas, kaip žemdirbys, kažko laukia, sėja ir pjūtis – gražiausi darbai. Autoriaus nuomone, ūkininku gimstama, ir jo dvasinis ir materialinis pasaulis palaiko tautos gyvastį. Labiausiai žudantį poveikį nauja sistema padarė kazimierui, kuris, tapęs brigadininku, gavo gerą dirvą intrigoms, norui pirmauti, valdyti. Iš vyresniųjų daukinčių ypač daug dėmesio skiriama kristupui, juozo tėvui. Su kristupo vidiniais polėkiais užslėpta vieškelio metafora: visas jo gyvenimas ėjo vieškeliu . Kristupas mokėjo gražiai dainuoti, jo akį traukia žvaigždėtas: jis klajūnas, atitrūkęs nuo giminės, maištingas, nesuprantamas.

  • Microsoft Word 6 KB
  • 2012 m.
  • 3 puslapiai (673 žodžiai)
  • Mokykla
  • B.Radzevičius Priešaušrio vieškeliai analizė
    10 - 2 balsai (-ų)
B.Radzevičius Priešaušrio vieškeliai analizė. (2011 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/bradzevicius-priesausrio-vieskeliai-analize.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 08 d. 07:31
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo