Branduolinė energetika. Ignalinos AE


Ignalinos branduoline energetika. Branduoline energetika skaidres. Branduoline energetika referatas.

Turinys. Branduolinės energijos pozicija lietuvoje. Ignalinos atominė elektrinė. Ae skleidžiama radiacija. Naudota literatūra. Dabartinė lietuvos situacija verčia priminti žinomas ir iki trivialumo akivaizdžias tiesas: šalis, neturinti ypatingų gamtos turtų, pasaulyje klestėti gali tik plėtodama moderniausiomis technologijomis pagrįstą gamybą ir turėdama jos aukštos kokybės gaminiams rinką (krizė rusijoje parodė, koks yra nestabilus (nors kartais ir pelningas) lietuvai peršamas prekybinio tarpininko tarp rytų ir vakarų vaidmuo). Lietuvoje nėra ir niekada nebuvo modernesnės didelio masto gamybos negu branduolinė energetika. Jos ypatingo, visur reikalingo gaminio – elektros energijos – kokybė yra tokia pati, kaip ir visame pasaulyje, tačiau lietuva verčiama branduolinės energetikos atsisakyti. Kodėl? Dažnai girdime: “ignalinos atominės elektrinės reaktoriai yra tokie patys kaip černobylio”. Arba dar kategoriškiau: “branduolinė energetika pavojinga, jos visai reikia atsisakyti”. Pasigirsta ir kitokių prislopintų balsų: “lietuvoje elektros energija yra per daug pigi”. Reikalavimas, kad atominė elektrinė turi būti saugi, yra neginčytinas. Tačiau ar lietuvoje su tokiu reikalavimu šiandien nesibraunama į atvirus vartus? Spaudimas uždaryti ignalinos atominę elektrinę stiprėja. Politikai sutrikę, visuomenėje sumaištis. Vis labiau aiškėja, kad tie argumentai, kurie garsiai sakomi ir kuriais dirginamos jautrios žmonių stygos, yra ne vieninteliai ir tikriausiai net ne pagrindiniai.

Dabartinė Lietuvos situacija verčia priminti žinomas ir iki trivialumo akivaizdžias tiesas: šalis, neturinti ypatingų gamtos turtų, pasaulyje klestėti gali tik plėtodama moderniausiomis technologijomis pagrįstą gamybą ir turėdama jos aukštos kokybės gaminiams rinką (krizė rusijoje parodė, koks yra nestabilus (nors kartais ir pelningas) Lietuvai peršamas prekybinio tarpininko tarp rytų ir vakarų vaidmuo).

Kodėl? Dažnai girdime: ignalinos atominės elektrinės reaktoriai yra tokie patys kaip černobylio . Arba dar kategoriškiau: branduolinė energetika pavojinga, jos visai reikia atsisakyti . Pasigirsta ir kitokių prislopintų balsų: Lietuvoje elektros energija yra per daug pigi .

Reikalavimas, kad atominė elektrinė turi būti saugi, yra neginčytinas. Tačiau ar Lietuvoje su tokiu reikalavimu šiandien nesibraunama į atvirus vartus?.

Spaudimas uždaryti ignalinos atominę elektrinę stiprėja.

Argumentai, kuriuos girdime, yra pirmiausia politiniai ir radiofobiniai. vyriausybės įsipareigojimai (kuriuos nepatyrę Lietuvos politikai davė sunkiomis atkurtai valstybei aplinkybėmis ir nepalankiomis branduolinei energetikai ankstyvojo počernobylinio laikotarpio sąlygomis) turi būti įvykdyti! Branduolinė energetika su tokiais ignalinos ae reaktoriais yra ypač pvojinga! paskutinysis teiginys po to, kai ignalinos ae saugumui pagerinti išleista šimtai milijonų dolerių, o įvairių šalių specialistų ji ištirta taip, kaip gal jokia kita atominė elektrinė pasaulyje, yra ne tik klaidinantis, bet ir arba nekvalifikuotas, arba nesąžiningas. Kaip neįžiūrėti branduolinės energetikos ideologinių priešininkų, apskritai neigiančių jos teisę egzistuoti, interesų? Arba ekonominių konkurentų, dujų, naftos, orimulsijos ar kitokio kuro tiekėjų interesų? Radiacijos baimė, pagrįsta ar perdėta, yra labai suprantama, tačiau nepakankamas švietimas ir informuotumas leidžia ja lengvai manipuliuoti nerealiai vertinant pavojus ir sukeliant liguistą radiofobiją.

Branduolinė energetika visur turi šalininkų ir oponentų. Kaip kažkada sakė prof. Habil. Dr. Kęstutis makariūnas: visą profesinį gyvenimą dirbęs mokslinį darbą jai artimoje fizikos srityje ir sekęs, kiek tai buvo įmanoma, branduolinės energetikos raidą nuo pat jos atsiradimo, galėčiau būti tiek branduolinės energetikos šalininkų, tiek ir oponentų pusių advokatu, gal net geresnis oponentas negu didžiausi priešininkai.

  • Microsoft Word 1560 KB
  • 2011 m.
  • 24 puslapiai (6086 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Povilas
  • Branduolinė energetika. Ignalinos AE
    10 - 3 balsai (-ų)
Branduolinė energetika. Ignalinos AE. (2011 m. Sausio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/branduoline-energetika-ignalinos-ae.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 10:34
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo