Branduolys


Branduolys skaidres. Branduolys lasteles referatas.

Branduolys. Branduolio apvalkalo paskirtis. Nukleoplazma. Branduolėlis. Branduolio funkcijos. Būtina, lengviausiai matoma eukariotinės ląstelės dalis - branduolys. Ląstelėse jis būna vienas, nors kai kuriems organizmams (pvz. , infuzorijoms) būdingi du branduoliai. Kai kurios specializuotos ląstelės gali būti daugiabranduolės (pvz. , skersaruožių raumenų skaidulos). Labai nedaug gyvų eukariotinių ląstelių branduolio neturi - tokios būna kai kurios suaugusios specializuotos ląstelės - žinduolių eritrocitai, augalų rėtinių indų ląstelės. Branduolėlis. Tai darinys, kuriame sudaromos ribosomų dalelės. Tam būtinos ribosomonės rnr molekulės sintetinamos pačiame branduolyje, o ribosominiai baltymai atgabenami iš citoplazmos.

Branduolio skersmuo paprastai būna 10-20 m. Branduolys susideda iš:

Branduolio apvalkalas susideda iš dvigubos ypatingai sulankstytos membranos, kurios viduje yra ertmė tarpumembranis. Apvalkalo tarpumembranis jungiasi su endoplazminio tinklo ertme. Apvalkalą perveria 30-100 nm skersmens apvalkalo poros. Manoma, kad evoliuciškai branduolio apvalkalas atsirado iš endoplazminio tinklo dalies apgobusios chromosomas.

o iš citozolio pusės branduolio apvalkalą dengia purus tinklas.

Nukleoplazma. Tai branduolį užpildantis įvairių medžiagų (nukleotidų, baltymų, jonų) tirpalas, dar vadinamas ir branduolio sultimis. Jame išsidėsčiusios chromosomos.

Chromosomos DNR molekulėje saugoma genetinė informacija, reguliuojanti visą ląstelės veiklą.

Chromosomų skaičius įvairių rūšių organizmuose būna įvairus, tačiau vienos rūšies organizmų ląstelėse visuomet vienodas. Todėl chromosomų skaičius branduolyje yra svarbus požymis, nustatant organizmų rūšį.

Abi branduolio funkcijos susijusios su pagrindine branduolio medžiaga DNR, o pirmoji - ir su ribonukleino rūgštimi (RNR).

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2016 m.
  • 2 puslapiai (544 žodžiai)
  • Remigijus
  • Branduolys
    10 - 3 balsai (-ų)
Branduolys. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/branduolys.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 23 d. 02:39
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo