Bronzos amžius


Bronzos ankstyvasis metalų laikotarpis ir ankstyvasis geležies amžius bendras pavadinimas ankstyvasis metalų laikotarpis. Bronzos amžius. Km. Taigi , prekyba nebėra atsitiktinumo reikalas ! Metalų plitimo į Lietuvos teritoriją keliai. Vėlyvasis bronzos amžius. Halštato ir Lateno. Halštato kultūra. Lateno La Tène kultūra.

Ankstyvuoju metalų laikotarpiu vadinamas tarpsnis nuo ankstyviausių bronzos daiktų pasirodymo iki pirmųjų amžių po Kr. (2100/2000- erų sandūra)

Varis ir alavas ypač retai (jei iš viso) yra aptinkami kartu. Taigi, tiek vienas, tiek kitas turėjo būti atgabenamas didžiulius atstumus į gamybos vietą.

Vario telkiniai yra paplitę Europos kalnų zonose, tačiau alavo telkiniai yra žinomi ir Vakarų Europoje (Prancūzija, Ispanija, Anglija).

Pvz., Danijoje nėra natūralių vario ir alavo telkinių, tačiau čia yra randama daugiausia bronzos radinių į 1 kv.km.

Taigi, prekyba nebėra atsitiktinumo reikalas!

Ankstyvajame bronzos a. metalo dirbiniai į Lietuvą patekdavo iš Vidurio Europos (Uneticės kultūros). Šiuo laikotarpiu metalas didesnės įtakos ūkiniam gyvenimui dar neturėjo. Tebegyvavo vėlyvosios medžiotojų ir žvejų bendruomenės, kuriose brendo gamybinio ūkio bruožai. Greta galėjo gyvuoti Pamarių bei vėlyvosios Virvelinės keramikos agrarinės bendruomenės.

Viduriniame bronzos amžiuje – išnyko žvejų ir medžiotojų bendruomenės, plito metalų apdirbimas ir dirbiniai. Šiuo laikotarpiu susiformuoja Tščineco kultūrinė grupė, kurios palikimas aptinkamas tiek Vakarų, tiek Rytų Lietuvoje. Išplinta nedidelės gyvulininkyste ir žemdirbyste besiverčiančios bendruomenės, nors pasisavinamasis ūkis tebeturi nemažą reikšmę.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 10 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (706 žodžiai)
  • Tomaš
  • Bronzos amžius
    10 - 3 balsai (-ų)
Bronzos amžius. (2015 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/bronzos-amzius.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 00:30
×