Burnos ertmė


BURNA. Tai pradinė virškinamojo kanalo dalis. Burnos ertmė. (cavitas oris). Gomurys. (palatum). Viršutinė ir apatinė lūpos. (labia oris). Skruostai. Dantys. (dentes). Liežuvis. (lingua). Liežuvio reikšmė. Skonio receptoriai. Seilių liaukos. (glandulae salivares). Pausinė seilių liauka. (glandula parotidea). Pažandinė seilių liauka. (glandula submandibularis). Paliežuvinė seilių liauka. (glandula sublingualis).


Yra už dantų Iš viršaus yra kietasis ir minkštasis GOMURIAI Iš priekio ir šonų- DANTIES ŽANDIKAULIŲ ATAUGOS IR DANTYS Dugną sudaro virš paliežuvinio kaulo esantys RAUMENYS Užpakalyje yra anga- ŽIOTIS Ant dugno raumenų yra LIEŽUVIS.

Kietasis gomurys (palatum durum) susideda iš viršutinio žandikaulio gomurinės ataugos ir gomurikaulių gulsčiosios plokštelės, padengtos gleivine, suaugusia su antkauliu. Joje matyti kelios skersinės raukšlės. Kietasis gomurys užima 2/3 viso gomurio. Jis išlenktas į viršų ir su minkštuoju gomuriu sudaro lanką.

Minkštasis gomurys (palatum molle) yra kietojo gomurio tęsinys.Užima 1/3 viso gomurio. Jis užsibaigia nusvirusia žemyn gomurio bure (velum palatinum), kurios viduryje yra ataugėlė-liežuvėlis (uvula). Minkštasis gomurys susideda iš porinių skersaruožių raumenų: tempiamojo, keliamojo,gomurinio ryklės, gomurinio liežuvio ir liežuvėlio raumens ir jungiamojo audinio.

Tai lyg burnos raumenų raukas, supantis burnos plyšį (rima oris), jos šonuose susisiekia jungtimis. Lūpų formai labai svarbus žiedinis burnos raumuo. Lūpos gausiai aprūpinamos krauju ir yra išvagotos nervinių skaidulų, dėl to jos itin jautrios.

Juos iš išorės dengia oda, iš vidaus – gleivinė, jų stormenį sudaro žandinis raumuo ir skruosto riebalinis kūnas. Lūpų ir skruostų gleivinė prisiglaudžia prie dantenų ir dantų.

Tai judrus, netaisyklingo trikampio formos,iš skersaruožių raumenų sudarytas ir gleivinės dengiamas virškinimo sistemos organas, esantis burnos ertmėje. Jis užpildo visą burnos ertmę, priekyje ir šonuose liečia viršutinius ir apatinius dantis, viršuje – gomurį.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 754 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (746 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gintare
  • Burnos ertmė
    10 - 5 balsai (-ų)
Burnos ertmė. (2016 m. Vasario 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/burnos-ertme.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 12:09
×