Būtinasis gynėjo dalyvavimas


Advokato veiklos pagrindinės funkcijos ir uždaviniai. Advokatų profesinės veiklos principai. Advokato funkcijų apribojimai. Pagrindiniai advokatų veiklos nuostatai. Advokato teisės ir pareigos. Advokatas ir klientas. Gynėjo dalyvavimas baudžiamajame procese. Gynėjo dalyvavimas kaltinamajam susipažįstant su byla.

Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 11 str. nurodoma, kad kaltinamasis laikomas nekaltu tol, kol jo kaltumas nenustatytas įstatymo tvarka viešo teisminio nagrinėjimo metu, kur jam sudaromos visos būtinos gynybos garantijos. Teisė į gynybą buvo ir yra siaurinama dviem būdais – atimant galimybę kaltinamajam turėti advokatą ir suvaržant advokato teises.

1993 m., priėmus asmens prevencinio sulaikymo įstatymą, teisė į gynybą ir teisė turėti advokatą dar labiau apribojama. Pagal šį įstatymą, sulaikytasis iš viso negali turėti gynėjo, nes advokatas čia laikomas atstovu. Susitikti su tokiu asmeniu advokatas gali tik dalyvaujant policijos ar prokuratūros darbuotoju, kuriems suteikta teisė naudoti technines priemones. Advokato ir sulaikytojo pasimatymas turi įvykti per 3 paras, kurios skirtos skundui dėl sulaikymo paduoti.

Kaip matome, teisės normose yra įtvirtinta atstovo pasirinkimo ir galėjimo jį turėti pagrindai.

Kiekvienoje valstybėje veikia teisininkų asociacija. Asociacija – tai pirmiausia organizacija, užtikrinanti advokatų profesinį pasiruošimą ir nuolatinį tobulėjimą. Asociacijos įstatai įpareigoja kiekvieną advokatą nuolat kelti kvalifikaciją, o šiam tikslui yra sukurta tęstinio teisinio mokymo sistema.

Advokato santykius su klientais reglamentuoja LR Advokatų profesinės etikos kodeksas.

Lietuvoje vis dar yra gyventojų teisinės sąmonės defektų: jie visi dar stebisi, kaip advokatai gali ginti nusikaltėlius, taip pat, daugelis būna nepatenkinti tuo, kad jų procesinis priešininkas teisme irgi naudojasi advokato paslaugomis.

Pirmuoju atveju, teisinis ir dorovinis advokato profesinės veiklos pagrindas yra vadinamoji nekaltumo prezumpcija, nes tiktai teismas, įstatymo nustatyta tvarka priimdamas apkaltinamąjį nuosprendį, turi teisę pripažinti tam tikrą asmenį kaltu padarius nusikaltimą ir nubausti jį. Kaltinti ir teisti – ne advokato profesinės veiklos funkcijos. Advokato klientas – tai žmogus, patekęs į tam tikrą padėtį, kai jam reikia profesionalaus teisininko paslaugų.

Kadangi prieš įstatymą ir teismą visi yra lygūs, turi vienodas teises ir pareigas, nederėtų piktintis, kad procesinis priešininkas naudojasi advokato paslaugomis, nes tokia galimybė suteikta kiekvienam.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2016 m.
  • 3 puslapiai (1720 žodžiai)
  • Universitetas
  • Būtinasis gynėjo dalyvavimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Būtinasis gynėjo dalyvavimas. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/butinasis-gynejo-dalyvavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 13:55
×