Būtinieji ir pageidaujamieji bendrinės lietuvių kalbos tarties reikalavimai


Būtinieji ir pageidaujamieji bendrinės lietuvių kalbos tarties reikalavimai.


1901 m. Tilžėje išleistoje Petro Kriaušaičio (Jono Jablonskio) „Lietuviškos kalbos gramatikoje“ bene pirmąkart aptartos lietuvių kalbos bendrinės tarties normos, paremtos vakarų aukštaičių kauniškių tarme. Tarties sistemos pagrindas – ilgųjų ir trumpųjų balsių priešprieša nepriklauso nuo to, ar skiemuo kirčiuotas, ar ne.

Rūpindamiesi taisyklinga tartimi susiduriame su tarties normų pažeidimais – tarties klaidomis. Tarties klaidų atsiranda dėl tarmių, kitų kalbų, rašybos įtakos ar kitų priežasčių.

skirti balsius e, ė, o nuo dvibalsių ie, uo kirčiuotame ir nekirčiuotame skiemenyje;

Nesilaikant šių reikalavimų pažeidžiama lietuvių kalbos garsų sistema (VLKK nutarimuose yra įtraukta)

9. Jei tarptautiniuose žodžiuose pirmasis arba antrasis iš susiduriančių balsių yra balsis i, tardami įterpkime priebalsį j (per daug jo pabrėžti nereikia)

1. Prieš priešakinės eilės balsius (y, į, i, e, ę, ė) ir šiais balsiais prasidedančius dvigarsius tarkime tik minkštuosius priebalsius (net ir tuos, kurie atsiduria prieš suminkštėjusius priebalsius).

2. Prieš užpakalinės eilės balsius (ū, ų, u, o, a, ą) ir šiais balsiais prasidedančius dvigarsius tarkime tik kietuosius priebalsius.

Laikas – laimė, Klaipėda – klaidžioti, Kaunas – kaunasi; vargas – varginti, sutelkti – Telšius, trumpas – stumti, vilkas – Vilnius.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (872 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sk1rmish
  • Būtinieji ir pageidaujamieji bendrinės lietuvių kalbos tarties reikalavimai
    10 - 1 balsai (-ų)
Būtinieji ir pageidaujamieji bendrinės lietuvių kalbos tarties reikalavimai. (2020 m. Balandžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/butinieji-ir-pageidaujamieji-bendrines-lietuviu-kalbos-tarties-reikalavimai.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 04 d. 17:13
×
115 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo