Bvp ir bnp referatas


Įvadas. Bendrasis vidaus produktas. Bnp ir bvp. BVP skaičiavimo metodai. Literatūros šaltiniai.

Šiandien, norint apibūdinti šalies ekonominę būklę ir jos pajėgumus, naudojama daug įvairių rodiklių ‒ nedarbo lygis, eksporto ir importo santykis, infliacija ir kt. Kiekvienas iš šių rodiklių nagrinėja tam tikrą ekonomikos sritį, ir retai kuris nors rodiklis apima daugiau negu vieną aspektą. Tačiau dažniausiai, siekiant apibūdinti šalies ekonominius pajėgumus, naudojamas universalus rodiklis – bendrasis vidaus produktas (BVP). Kartu su šiuo rodikliu dažnai naudojamas kitas panašus – bendrasis nacionalinis produktas. Nors šie rodikliai turi tam tikrų panašumų, tačiau pagal savo prigimtį jie yra visiškai skirtingi.

Darbo objektas – bendrasis vidaus produktas ir bendrasis nacionalinis produktas. Abu šie rodikliai nagrinėja valstybės ekonomiką ir jos pajėgumą, tačiau šis klausimas nagrinėjamas skirtingais aspektais.

Darbo tikslas – išnagrinėti bendrąjį vidaus produktą ir bendrąjį nacionalinį produktą.

apibūdinti, kas yra bendrasis vidaus produktas

nustatyti ir paaiškinti, kuo skiriasi bendrasis nacionalinis produktas nuo bendrojo vidaus produkto

aprašyti bendrojo vidaus produkto skaičiavimo metodus.

Bendrasis vidaus produktas (BVP) – bendra visų pagamintų produktų ir suteiktų paslaugų rinkos kaina per tam tikrą laikotarpį tam tikroje valstybėje. Taip pat į BVP yra įtraukiama gamybos veiksnių naudojimo kaina, kurie priklauso užsienio ūkio subjektams (Базылев, Базылева 2010). BVP gali būti apskaičiuojamas keliais metodais. Tokia šio rodiklio ypatybė padeda atskleisti šio rodiklio ekonominę prigimtį, ir struktūrizuotai analizuoti visus BVP formavimo etapus.

Kalbant apie BVP atsiradimą, pirmą kartą jį pristatė Simon Kuznets 1934 m. JAV Kongreso ataskaitoje, kur jis abejojo šio rodiklio tinkamumu vertinant valstybės turtingumą. Tačiau BVP, kaip pagrindinis valstybės ekonominio augimo rodiklis, tapo naudojamas po Bretton Woods konferencijos 1944 m. Tuo metu buvo naudojamas kitas būdas, bendrosios nacionalinės pajamos, kurio nustatymas skyrėsi nuo BVP. O galutinis perėjimas prie BVP nutiko XX a. 9 dešimtmetyje.

Dažnai analizuojant BVP atkreipiamas dėmesys į sukurtas ir panaudotas pajamas, ir nustatyti tokių išlaidų rūšių, kaip namų ūkių sektoriaus vartojimas, bendrąsias investicijas, vyriausybinius pirkimus ir grynasis eksportas, vertę. Verta paminėti, jog BVP yra rodiklis, atspindintis kainas, todėl rinkos ekonomikos sąlygomis jis priklauso nuo kainų lygio. Todėl dažniausiai BVP yra skaičiuojamas ir pateikiamas trimis skirtingais būdais – to meto kainomis arba nominalusis (BVP yra skaičiuojamas pagal tuo metu vyravusį kainų lygį), palyginamosiomis kainomis arba realusis (kainos lyginamos su kurio nors bazinio laikotarpiu kainomis) ir praėjusių metų kainomis.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 57 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2103 žodžiai)
  • Universitetas
  • Pikachu
  • Bvp ir bnp referatas
    10 - 7 balsai (-ų)
Bvp ir bnp referatas. (2015 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/bvp-ir-bnp-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 16:06
×