BVP ir BNP samprata bei jų nustatymo būdai


Ekonomikos referatas.

Įvadas. Bendrojo vidaus produkto samprata. Bendrojo nacionalinio produkto samprata. Bendrojo vidaus produkto ir bendrojo nacionalinio produkto apskaičiavimo būdai. Bendrojo vidaus produkto rodiklių analizė Lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo aktualumas: Lietuvos ekonomika, kaip ir viso pasaulio ekonomika, patiria pakilimus ir nuosmūkius. Norint pateikti tikslesnes prognozes būtini tam tikri rodikliai valstybės ekonominei būsenai nustatyti. Paminėtų ir daugelio kitų priežasčių poveikį valstybės ekonomikai geriausiai atspindi pagrindiniai ekonomikos matavimo indikatoriai – BVP ir BNP. Remiantis šiais rodikliais galima apibūdinti gyvenimo lygio ekonominius rodiklius, nustatyti ekonomikos augimo tempus bei apibrėžti ūkio struktūrą. Visi šie duomenys yra labai vertingi formuojant šalies ekonominę politiką bei priimant įvairius politinius sprendimus. Pačia bendriausia prasme, BVP ir BNP tendencijos didėti yra apibrėžiamos kaip ekonomikos augimas. Todėl tampa svarbu įvertinti kurie makroekonomikos rodikliai daro didžiausią įtaką bendro vidaus ir nacionalinio produkto apimties bei struktūros kaitai.

Tikslas: išanalizuoti bendrojo nacionalinio ir bendrojo vidaus produktų sampratą, pateikti jų nustatymo būdus.

Mokslinės literatūros pagrindu apibrėžti BVP ir BNP sąvokas, esmę ir jų kaip bendriausių ekonomikos rezultatų svarbą;

Įvardinti ir apibūdinti BVP ir BNP nustatymo ir apskaičiavimo būdus;

Išanalizuoti 2013 – 2015 metų BVP rodiklio padėtį Lietuvoje.

N. Langvinienė, P.V. Vengrauskas, R. Žitkienė, (2004) nurodo, kad metams bėgant, BVP vertė, išreikšta pinigais, kinta. BVP apimties kitimui įtakos turi du skirtingi veiksniai: prekių ir paslaugų apimtis bei prekių ir paslaugų kainos.

neįtraukiama pridėtinė vertė, sukuriama visuomeniniame sektoriuje ir ūkinėje veikloje;

įvertinamos tik pajamos, o ne pajamos gerovė;

įvertinamas ne vartojimo, o gamybos lygis.

Taigi BNP padeda nustatyti verslininkystės aktyvumą rinkos sąlygomis. Atsižvelgiant į tai, kad realiame gyvenime susiduriama su daugeliu socialinių ekonominių, informacinių ir kitų ribojimų, skaičiuojant BVP reikėtų įvertinti visus ekonominės plėtros padarinius.

Realusis BNP, pagamintas visiško užimtumo sąlygomis (t.y. esant natūraliam nedarbo lygiui), vadinamas potencialiuoju BNP. Kaip ir su bendruoju vidaus produktu, norint apskaičiuoti BNP reikalingas defliatorius. BNP defliatorius (formulė 6) arba BNP kainų indeksas – tai rodiklis, parodantis, kaip vidutiniškai kinta visų šalies prekių ir paslaugų kainos. RBNP ir NBNP apskaičiuoti naudojamos formulės:

Makroekonomikos teorija nacionalinio produkto arba tiesiog BVP apskaičiavimui pateikia tris skirtingus metodus t.y. BVP matavimas pajamų, išlaidų bei pridėtinės vertės metodais. Tačiau ekonomikos analizėje dažniausiai naudojamas išlaidų metodas (Snieška, 2005):

EX – prekių ir paslaugų eksportas;

Taigi, susumavus visų keturių ekonomikos sektorių išlaidas apskaičiuojamas BVP (formulė 8) atviros ekonomikos sąlygomis:

vertė kai kurių prekių bei paslaugų, kurios kuriamos ir teikiamos vartotojui nemokamai, be jų pirkimo-pardavimo. Pavyzdžiui, valstybės biudžeto lėšomis teikiamos nemokamos švietimo, gydymo, policijos, gaisrininkų, ginkluotųjų pajėgų bei kitos nemokamos paslaugos gyventojams. Daugelyje šalių tokios paslaugos, apskaičiuotos kaip tų paslaugų išlaidos, sudaro žymią BVP dalį, nors ekonomistai ir pripažįsta, kad tai nėra geriausia šių prekių bei paslaugų įvertinimo BVP apimties metodika.

Grynai finansiniai sandėriai - tai operacijos, nesusijusios su prekės ar paslaugos pirkimu ar pardavimu, apimančios vyriausybės transferinius išmokėjimus bei privačius transferinius mokėjimus ir operacijas su finansiniais popieriais;

 • Ekonomika Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Gintare
 • 14 puslapių (3034 žodžiai)
 • Universitetas
 • Ekonomikos referatai
 • Microsoft Word 746 KB
 • BVP ir BNP samprata bei jų nustatymo būdai
  10 - 2 balsai (-ų)
BVP ir BNP samprata bei jų nustatymo būdai. (2016 m. Gegužės 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/bvp-ir-bnp-samprata-bei-ju-nustatymo-budai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 07:26