BVP pokyčiai ir jų priežastys Lietuvoje savarankiškas darbas


Įvadas. Teorinė dalis. Bendrasis vidaus produktas. Bendrojo vidaus produkto nustatymo būdai. Analitinė dalis. 1993 – 2000 metai. 2001 – 2008 metai. 2009 – 2012 metai. Išvados. Literatūros sąrašas.


TEMOS AKTUALUMAS. Vienas pagrindinių rodiklių, atspindinčių šalies ekonominį išsivystymą, yra bendrasis vidaus produktas (toliau – BVP). BVP kaip šalies produkcijos matas buvo pradėtas naudoti per Antrąjį pasaulinį karą, karo produkcijai matuoti. Kol susiformavo šiandieninė skaičiavimo metodika, mokslininkai analizavo ekonomikos struktūrinius pokyčius ir juos sukeliančius veiksnius pagal ekonominius sektorius (žemės ūkis, pramonė, paslaugos, statyba). Vienas pirmųjų autorių, įvardijusių, kad ekonomikos struktūriniams pokyčiams įtakos turi gyventojų skaičiaus, darbo našumo pokyčiai, žemės ūkio sektoriaus mažinimas, technologijų skatinimas, transporto ir komunikacijų plėtra, technologijų modernizacija, buvo Kuznets (1973).

Kiekviena šalis tiria, seka savo BVP, jo kitimą bei tai lemiančias priežastis. BVP kilimas arba kritimas parodo šalies ekonominės padėties gerėjimą arba blogėjimą. Tai yra labai svarbus rodiklis, kadangi jis parodo visas pajamas gautas šalies viduje.

DARBO TIKSLAS. Išsiaiškinti kas yra BVP, kaip jis keitėsi Lietuvoje bei kokie veiksniai turėjo tam įtakos.

Šioje teorinėje dalyje apžvelgsiu kas yra BVP, BVP kainų lygius bei kokie metodai naudojami apskaičiuoti bendrą vidaus produktą.

BVP=vartojimas + investicijos + valstybės išlaidos (eksportas – importas)

Remiantis Lietuvos statistikos departamento teikiama informacija, BVP skaičiuojamas trimis metodais – gamybos, išlaidų, pajamų. Gamybos metodu išskiriamos BVP dalys yra žemės ūkis, apdirbamoji pramonė, statyba, paslaugos, taip pat mokesčiai ir subsidijos. BVP skaičiuojamas gamybos metodu yra tinkamiausias ekonomikos makroanalizei, nes atspindi bendruosius prekinės verslininkystės rezultatus. BVP skaičiuojamas išlaidų metodu apima namų ūkių vartojimo išlaidas, investicijas, valdžios išlaidas ir eksportą. Pajamų metodu skaičiuojamas BVP apima atlyginimus, socialines išmokas, gamybos ir importo mokesčius. Toliau, plačiau apžvelgsiu kiekvieną iš šių metodų.

Galutinių prekių vertė, pagaminta analizuojamaisiais metais. Jei tais metais pagaminta prekė neparduota, tai jos vertė bus įskaičiuota į prekių atsargas bei nerealizuotos gatavos produkcijos apimtį, ir atsargų prieaugis padidins BVP.

  • Ekonomika Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 61 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1762 žodžiai)
  • Kolegija
  • Sandra
  • BVP pokyčiai ir jų priežastys Lietuvoje savarankiškas darbas
    10 - 11 balsai (-ų)
BVP pokyčiai ir jų priežastys Lietuvoje savarankiškas darbas. (2016 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/bvp-pokyciai-ir-ju-priezastys-lietuvoje-savarankiskas-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 01:28
×