BVP pokyčiai ir jų priežastys Lietuvoje


BVP pokyčiai ir jų priežastys Lietuvoje.

Gana dažnai, spaudoje ar per kitus informacinius šaltinius galima išgirsti tokią informaciją kaip: Statistikos departamentas skelbia, jog lyginant šių metų pirmąjį ketvirtį su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu Lietuvos bendrasis vidaus produktas (toliau BVP) išaugo ar sumažėjo kažkiek procentų. Pirmąjį šių metų ketvirtį vienam šalies gyventojui teko 3770 litų bendrojo vidaus produkto ir panašiai. Tokio pobūdžio informacija pasirodo kas ketvirtį, tai yra kas 3 mėnesius, ir yra analizuojama ekonomistų, politikų ir kitų asmenų.

Tačiau nemažai daliai Lietuvos visuomenės tokia savoka kaip bendrasis vidaus produktas yra gana sunkiai suprantamos.

Darbo objektas – Lietuvos bendrasis vidaus produktas.

Darbo tikslas – išanalizuoti Lietuvos bendrąjį vidaus produktą, jo kitimą ir lemiančius veiksnius.

Darbo uždaviniai:

Išnagrinėti bendrąjį vidaus produktą teoriškai.

Išanalizuoti bendrąjį vidaus produktą ir pateikti jo kitimo priežastis.

Įvertinti situaciją šalyje bei pasaulyje aptarti ateities perspektyvas.

Tarkime, reikia nustatyti ekonomikos būklę n-ųjų metų pabaigoje, jeigu bendrosios privačios vidaus investicijos per metus buvo 965 mln. Lt, o gamyboje sunaudota kapitalo - 555 mln. Lt. Šalies ūkyje n-ųjų metų pabaigoje buvo 410 mln. Lt investicinių prekių daugiau negu metų pradžioje. Grynosios privačios vidaus investicijos metų pabaigoje padidėjo, todėl ekonomika yra pakilimo būklės, be to, kapitalo suma metų pabaigoje padidės.

Lietuvos ekonomika labai glaudžiai susijusi su Latvijos bei Estijos – visos trys šalys vadinamos vienu pavadinimu – Baltijos šalys. Todėl ir aktualu išsiaiškinti būtent šių šalių BVP tendencijas. 1 paveiksle pateikti Baltijos šalių metiniai BVP rodikliai.

Iš pirmojo paveikslo galima matyti kaip kito Lietuvos ir kaimyninių šalių BVP. Lyginant 2005 ir iki 2008 metus, galima pasakyti, jog kaimyninių šalių BVP augo taip pat ir Lietuvos, buvo pasiektas ekonominis taip pat ir BVP pakilimas.. Tačiau po ekonominės krizė 2009 metais buvo didelis visų trijų valstybių nuosmukis. Tad iki 2010 metų, augimas ėmė mažėti arba augo ne taip sparčiai atsistatinėti. Štai jau 20011 metais matomas bendro vidaus produkto pakilimas, Tiek Latvijoje, Lietuvoje Estijoje BVP rodmenys kilo ir buvo išeinama iš krizinio tarpsnio. Lietuvos BVP labai sumažėjo, bet pokytis išliko teigiamas. Per 2012-us metus iki 2013-ųjų BVP pakilo beveik iki prieš krizinio BVP lygio.

Iki pasaulinės ekonominės krizės, Lietuvos ir kitų valstybių BVP augimas buvo tolygus ir augantis.. Pavyzdžiui, 2007 ypač 2008 metais, kai Lietuvos BVP augimas buvo pasiekęs aukščiausią tašką, jis lenkė Estija ir nuo Latvijos atsiliko vos 0,02%. O štai, jau 2009 metai kai ekonominė krizė jau buvo įsibėgėjusi, Lietuvos BVP krito staigiai ir stipriai. Kitos Europos šalys dar sugebėjo situaciją valdyti ir tokio katastrofiško nuosmukio nepatyrė, tačiau Lietuva su kitomis Baltijos valstybėmis patyrė didelį BVP nuosmukį ir pasiekė daugiau nei -14%, o Latvija net -18%. Tačiau vėliau situacija ėmė gerėti ir jau 2010m neigiamą BVP koeficientą turėjo tik Latvija, vos tik -0,3%. Nuo 2011m BVP pakilo į normalų lygmenį, Lietuvoje 6%, tačiau iki 2013metais nukrito iki 3,3%.

  • Ekonomika Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 166 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2506 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rasius
  • BVP pokyčiai ir jų priežastys Lietuvoje
    10 - 5 balsai (-ų)
BVP pokyčiai ir jų priežastys Lietuvoje. (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/bvp-pokyciai-ir-ju-priezastys-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 17:54
×