Bvp


Įvadas. Tikslas. Uždaviniai. Literatūros šaltinių apžvalga. Nominalusis ir realusis bvp. Tiriamoji dalis. Maltos ir Lietuvos palyginimas. Bvp. BVP vienam gyventojui. Ekonominis nuosmukis ir bumas. Valstybinė skola. Nedarbo lygis. Infliacija. Užsienio prekybos balansas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Bendrasis vidaus produktas – tai bendrosios pajamas, sukurtos šalies teritorijoje, taip pat užsienio gamybos veiksnių gautos pajamas konkrečioje šalyje, minus šalies piliečių gautos pajamas užsienyje. Pagal šį vieną iš svarbiausių makroekonominių rodiklių sprendžiama apie šalių ekonominę padėtį, vystymąsi Šiame darbe nagrinėsime Maltos Respublikos ir Lietuvos BVP augimą, kritimą bei dar keletą svarbių makroekonominių rodiklių, įtakojančių vienas kitą tarpusavyje.

Aptarti Maltos Respublikos ir Lietuvos makroekonominius rodiklius: BVP, BVP vienam gyventojui, valstybinę skolą, nedarbo lygį, infliaciją, užsienio prekybos balansą.

Palyginti Maltos ir Lietuvos grafikus, nuosmukius bei pakilimus.

Nacionalinėse pajamų sąskaitose bendrasis vidaus produktas, arba trumpiau BVP, yra visuminės gamybos matas. Kad geriau suprastume, kaip jis apskaičiuojamas, galime pasiremti paprastu pavyzdžiu. Sakykime, kalbame apie ūkį, kurį sudaro tik dvi įmonės.

Pirmoji įmonė gamine plieną. Jam lydyti samdo darbuotojus ir naudoja įvairius įrenginius. Plieną už 100 dolerių parduoda antrajai įmonei, kuri gamina automobilius. Pirmoji įmonė darbuotojams moka po 80 dolerių, todėl įmonės pelnas lygus 20 dolerių.

Antroji įmonė perka plieną ir jį kartu su įrenginiais naudoja automobiliams gaminti. Ji taip pat samdo darbo jėgą. Už parduotą automobilį gauna 200 dolerių. Iš jų 100 dolerių skriria plienui pirkti, o 70 dolerių – darbuotojų darbo užmokesčiui. Taigi įmonės pelnas yra 30 dolerių..

Kaip apskaičiuotume šių dviejų įmonių ūkio visuminę gamybą? Ar jūs skaičiuotumėte ją kaip visų pagamintų prekių vertę, t.y. 100 dolerių už plieną, 200 dolerių už automobilius arba 300 dolerių iš viso? O gal manote, kad visuminė gamyba – tai tiesiog autombilių vertė, t.y. 200 dolerių?

Teisingas atsakymas – 200 dolerių. Kodėl? Plienas yra tarpinė prekė. Jei mes apskaičiavome automobilių vertę, tai nebereikėtų skaičiuoti vertės tų prekių, kurios vėliau buvo panaudotos automobiliams gaminti.

Šiuo atveju yra tik viena įmonė, kuri už parduotus automobilius gauna 200 dolerių, darbuotojams sumoka 80 + 70 = 150 dolerių ir gauna 20 + 30 = 50 dolerių pelną. Kaip ir galėjome tikėtis, galutinis rezultatas – visuminė gamyba – galėtų priklausyti nuo to, ar susijungė dvi įmonės, ar ne.

Remiantis primuoju apibrėžimu, BVP galima apskaičiuoti registruojant ir sumuojant galutinių prekių vertę. Ir tokiu būdu išties apskaičiuojamas faktiškasis BVP. Tuo pat metu jau aptartas skaičiavimo būdas nurodo ir kitą galimą BVP skaičiavimo variantą.

BVP – tai per tam tikrą laikotarpį ūkyje sukurtų pridėtinių verčių suma.

Terminas pridėtinė vertė reiškia tiksliai tą, ką galime numatyti. Įmonės sukurta pridėtinė vertė tiesiog lygi pagaminto plieno vertei, t.y. 100 dolerių. Tuo tarpu automobilių bendrovė plieną naudoja kaip tarpinių prekių, naudojamų gamyboje, verčių skritumas.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 966 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (2568 žodžiai)
  • Grėta
  • Bvp
    10 - 5 balsai (-ų)
Bvp. (2015 m. Gruodžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/bvp.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 17:12
×