Bylų sprendimas


Įvadas. Dėstomoji dalis. Ginčo šalys. Ginčą nagrinėjanti institucija. Ginčo faktinės aplinkybės. Žemesnių instancijų teismų sprendimai. Teisės aktų pažeidimai. Sprendimas. Išvados. Literatūra ir kiti šaltiniai.

Analizuojant plačiau, bylos dėl skolų išieškojimo yra gana dažnas civilinės teisės normų pažeidimas, sutinkamas verslo (verslo partnerių) santykiuose. Nustatant konkretesnius aspektus – įsiskolinimas už nuomą (ar nuomos nemokėjimą) yra ypač aktuali ir opi šiandieninė verslo problema, kadangi daugelis nemokių ar finansinių problemų turinčių įmonių, vengia reguliaraus nuomos mokesčio mokėjimo, pasinaudodamos juridiškai neaiškiai įformintų nuomos panaudos sutarčių spragomis, taip darydamos žalą bei nuostolius. Prievolių teisės pažeidimai daro įtaką panašaus pobūdžio bylų atsiradimui.

Žiūrint iš stebėtojo (studento) pozicijų, galima patvirtinti, jog šios temos yra aktualios verslo vadybos studentams, kadangi plačiau susipažįstama su Civilinio proceso kodeksu, Civiliniu kodeksu, teismų institucijomis ir bylos sprendimo bei išaiškinimo tvarka.

Pagrindinis išaiškinimo dalykas, kuriuo remiasi konkreti byla yra Civilinio kodekso (CK) 6.49 straipsnis „Svetimo turto naudojimas prievolei įvykdyti“, kuris nurodo:

Civilinėje byloje nr. 18 ginčo šalys yra: ieškovas – UAB „Nobikumas“, atsakovas – individualioji įmonė „Skaidauta“. Dalyvauja trečiasis asmuo – UAB „Mertson“, kaip nukentėjusi šalis.

Remiantis Civilinio proceso kodeksu, ginčo šalys apibrėžiamos 41 straipsnyje, kuris nurodo, kad:

Ši straipsnis parodo, kad ginčo šalys turi pakankamai kompetencijos ir gali aktyviai dalyvauti bylos procese bei turėti įtakos sprendimų priėmimui.

Šią civilinę bylą nagrinėjo, teikė sprendimus ir nutartį, kelios, čia išvardintos, institucijos:

Pirmosios trys institucijos teikė nagrinėjamos bylos sprendimus, 4 – oji nurodyta institucija pateikė galutinę nutartį.

Ieškovo teigimu, atsakovas naudojosi perimtais pastatais (administracinis pastatas, autoservisas, plovykla ir kontrolės postas, esantys Mažeikiuose, Viekšnių g. 22.), nemokėdamas už naudojimąsi turtu. Kadangi atsakovas nesutiko sudaryti šių patalpų nuomos sutarties, ieškovas 2003 m. sausio 28 d. sudarė preliminarią nuomos sutartį su UAB „Mertson“, pagal kurią nuomininkas įsipareigojo išsinuomoti nurodytas patalpas penkeriems metams už 5 900 Lt per mėnesį. Atsakovas nesutiko geruoju atlaisvinti patalpų, todėl ieškovas kreipėsi į teismą dėl jo iškeldinimo.

Vadovaujantis šiuo straipsniu, galima teigti, kad abi šalys (UAB „Nobikumas“ ir IĮ „Skaidauta“) pažeidė teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principus. Ieškovas – disponuodamas areštuotu turtu, atsakovas – nemokėdamas ginčo patalpų nuomos mokesčio ir nesutikdamas atlaisvinti šių patalpų.

Šis straipsnis yra labiau taikytinas ginčo atsakovui, individualiajai įmonei „Skaidauta“, kuriai atsirado civilinė atsakomybė, nevykdant susitarime numatytų pareigų – nemokant sulygto nuomos mokesčio, vėliau – geranoriškai neatlaisvinant nuomuojamų ginčo patalpų.

Vadovaujantis šiuo straipsniu, žemesniųjų instancijų teismai bei kasacinis teismas, teikė dalinius sprendimus, kuriais ieškinys (konkreti suma – 354 000 Lt suma) atlygintina iš dalies, teisės aktus pažeidus ne tik atsakovui, bet ir ieškovui (CK 1.5 straipsnis). Be to abi šalys privalo sumokėti nustatytas teismo išlaidas.

Šis Civilinio kodekso straipsnis taikomas atsakovui, kuriame nurodoma, jog atsakovas akivaizdžiai pažeidė straipsnio 2 ir 3 dalis - tyčia vengamas mokėti nuomos mokestį ir yra laikomas kaltu, vengamas spręsti kilusį konfliktą.

Tai yra pagrindinis civilninės prievolių teisės straipsnis, kuriuo vadovavosi teisinės insitucijos, spręsdamos ginčą ir teikdamos sprendimus bei nutartis. Vadovaujantis straipsnio 1 ir 2 dalimis, atsižvelgiant į nagrinėtas faktines ginčo aplinkybes bei įrodymus, ieškovui pripažįstama atsakovo padaryta žala (nuostoliai).

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • 13 puslapių (2925 žodžiai)
  • Kolegija
  • Agne
  • Bylų sprendimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Bylų sprendimas. (2011 m. Sausio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/bylu-sprendimas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 07 d. 23:18
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo