Čekijos geografija, ekonomika, politinė sistema


Čekija. Čekijos Respublika. Istorija. Politinė sistema. Svarbiausios politinės partijos. Čekija ir Lietuva. Administracinis suskirstymas. Geografija. Ekonomika. Demografija. Miestuose gyvena apie 74 % visų gyventojų. Didžiausi miestai. Kalbos. Religija. Kultūra. Ačiū už demesį.


Čekijos Respublika (. Česká republika) – valstybė Vidurio Europoje. Respublika šiaurėje ribojasi su Lenkija, šiaurės vakaruose ir vakaruose su Vokietija, pietuose su Austrija ir Slovakija. Čekija susideda iš trijų istorinių žemių – Bohemijos, Moravijos ir Čekų Silezijos (anksčiau taip pat vadintos Austrijos Silezija).

Čekijos istorija. Čekijos teritorija apgyvendinta prieš 2 600 metų, nuo 2 tūkstantmečio pr. m. e. čia atsikėlė lužitėnų kultūros gentys, IV a. pr. m. e. atsikėlė keltų gentys, vėliau germanai (markomanai). V–VI a. Moravijoje apsigyveno avarai, o Bohemijoje slaviškos čekų gentys. 623–659 m. teritorija priklausė Samo slaviškai valstybei. Čekų žemės apjungtos IX a. gale. Vėliau gyvavo Bohemijos karalystė, bet palaipsniui prarado savo galią ir pateko į Austrijos-Vengrijos imperijos sudėtį. Neilgą laiką formaliai Čekijos karaliumi buvo Vytautas Didysis. Po Pirmojo pasaulinio karo čekai kartu su slovakais susijungė ir sukūrė bendrą nepriklausomą Čekoslovakijos valstybę 1918 m., kuri buvo suskaldyta po Miuncheno susitarimų. Po Antrojo pasaulinio karo Čekoslovakija buvo atkurta ir pateko Tarybų Sąjungos ir jos įkurtos Varšuvos sutarties organizacijos įtakon. Po komunistų valdymo Čekoslovakijoje žlugimo 1989 m. ir po taikios Aksominės revoliucijos Čekoslovakija 1993 metų sausio 1 dieną valstybės draugiškai padalintos į Čekijos ir Slovakijos respublikas. Čekija įstojo į NATO 1999 metais, į Europos Sąjungą – 2004 m.

Valstybė pagal 1992 m. konstituciją – respublika, valstybės vadovas – prezidentas, jis taip pat ir ginkluotųjų pajėgų vadas. Prezidentą renka parlamentas penkerių metų kadencijai. Įstatymų leidžiamoji valdžia – Parlamentas, sudarytas iš aukštųjų rūmų – Senato ir žemųjų – Deputatų rūmų (ček.

Čekijos socialdemokratų partija Čekijos ir Moravijos komunistų partija Demokratinė piliečių partija Krikščionių demokratų sąjunga-Čekoslovakijos liaudies partija Laisvės sąjunga-Demokratinė sąjunga.

  • MS PowerPoint 256 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (999 žodžiai)
  • Mokykla
  • Dovydas
  • Čekijos geografija, ekonomika, politinė sistema
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Čekijos geografija, ekonomika, politinė sistema. (2020 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/cekijos-geografija-ekonomika-politine-sistema.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 07:03
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo