Cementas


Įvadas. Cemento rūšys ir sudėtis. Gamybos procesas. Technologinės linijos schema. Gaminio sandėliavimas. Erdvinis gaminio vaizdas. Gamyklos sklypo planas. Gaminio panaudojimas. Literatūros sąrašas.

Portlandcementis – gaminamas iš tam tikros mineralinės sudėties klinkerio, gaunamo iškaitinus iki sukepimo žaliavų mišinį iš klinčių ir molio taip, kad klinkeryje vyrautų kalcio, kalio silikatai. Malant portlandcemenčio klinkerį pridedama iki 3,5% gipso (perskaičiavus į SO3 ) rišimosi trukmei reguliuoti. Portlandcemenčio klinkerio žaliavoje turi būti 75-78% CaCO3 ir 22-25% molingo komponento. Portlandcemenčio gamybai naudojamos karbonatingos žaliavos: klintys, kreida, klinčių tufas, mergelingos klintys ir molingos žaliavos: molis, mergelingas molis, molingi skalūnai. Portlandcemenčio gamybai naudojama ir gamtinė uoliena – mergelis, kurios sudėties beveik nereikia koreguoti. Portlandcementis naudojamas įvairioms surenkamoms ir monalitinėms betoninėms bei gelžbetoninėms konstrukcijoms, skiediniams ir kitoms statybinėms medžiagoms gaminti. Šio cemento klinkerio mineralinė sudėtis:

Alitas 3CaO*SiO2 – greitai kietina ir suteikia didelį stiprį

Belitas 2CaO*SiO2 – ilgai kietėja, o po ilgo kietėjimo įgauna didelį tvirtumą

Trikalcio aliuminatas 3CaO*Al2O3 – greitai kietėja, bet nedidelis stipris

Tetra kalcio aliumo feritas 4CaO*Al2O3*Fe2O3 – mažai įtakoja cemento savybes

Greitai kietėjantis portlandcementis – pasižymi didesniu ankstyvuoju stipriu (po 2-7 parų kietėjimo) ir intensyviu kietėjimu. Tai pasiekiama smulkiau sumalant cemento klinkerį ir padidinus trikalcio silikato (iki 50-60%) bei trikalcio aliuminato kiekius (iki 8-12%). Kitos šio cemento savybės panašios kaip ir portlandcemenčio. Greitai kietėjantis cementas pasižymi dideliu egzotermiškumu, todėl netinka masyvioms konstrukcijoms betonuoti, tačiau puikiai tinka betonavimui žiemą.

Pucolaniniai cementai su vulkaninės kilmės aktyviais mineraliniais priedais pasižymi panašiu vandens poreikiu kaip ir portlandcementis, tačiau pucolaniniam cementui su nuosėdinės kilmės aktyviais mineraliniais priedais būdingas žymiai didesnis vandens poreikis. Pucolaninis cementas kieteja pakankamai lėtai palyginus su portlandcemenčiu, tačiau jis yra atsparus drėgmei.

  • Statyba Referatas
  • Microsoft Word 1124 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1460 žodžiai)
  • Kasparas
  • Cementas
    10 - 4 balsai (-ų)
Cementas. (2015 m. Rugpjūčio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/cementas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 23:42
×