Cemento gamyboje naudojamos žaliavos projektas


Įvadas. Cemento gamyba. Cemento skirstymas. Cemento gamybos žaliavos. Klintys. Opoka. Molis. Kreida ir kreidos mergelis. Išvados. Literatūra. Priedai.


Cementas yra miltelių pavidalo rišamoji medžiaga, kuris darbui paruošiamas darant vandeninį skiedinį su smulkiais ir stambiais užpildais, kuris kietėja savarankiškai ir išlaiko savo sukietėjusią formą. Cementas buvo išrastas Egipte. Jo rūšių yra įvairių, bet pats populiariausias - Portlando cementas, kuris užpatentuotas Anglijoje 1824 m

Cementas naudojamas statyboje yra skirstomas į hidraulinį ir nehidraulinį cementą. Hidraulinis cementas yra cementas, kuris stingsta ne tik ore, bet ir vandenyje, kietėja nuo hidracijos, cheminės reakcijos, kurios susidaro nepriklausomai nuo mišinio vandens kiekio. Cemento savybes nulemia cemento sudėtis ir priedai. Kuo smulkesnis cementas, tuo intensyviau jis kietėja. Cheminė reakcija, kuri susidaro kai bevandeniai cemento milteliai yra sumaišyti su vandeniu sudaro hidrata, kuris netirpsta vandenyje. Nehidraulinis cementas gali kietėti tik sausoje vietoje kad išlaikytų savo stangrumą.

Klintis – nuosėdinė uoliena, kurios sudėtyje vyrauja (daugiau kaip 50 %) mineralas kalcitas (CaCO3), be šio mineralo klintyje yra dolomito, aleurito, molis ir kitų mineralų. Kalkakmenis- žaliava, kuri yra plačiai naudojama chemijos, metalurgijos ir statybos pramonėse visame pasaulyje. Tikia klintis, sudaryta iš jūrinių organizmų kriauklių, vadinamas kriauklainių. Klintis taip pat nusėda dėl požeminio vandens veiklos. Tai atsitinka, kai ištirpęs kalcio+karbonatas kristalizuojasi tuštumose.Dideli+klinčių+varvekliai+sudaro stalaktitus, stalag-mitus ir kolonas.

Kreida – tai nuosėdinė uoliena, susidariusi beveik vien iš smulkiųjų gyvūnų kiautelių kalcitinių liekanų. Baltoje ir švarioje kreidoje būna daugiau kaip 95 % kalcito (CaCO3). Dažnai kreida būna užteršta kitomis nuosėdinėmis – molio, aleurito, chalcedono ir kt. priemaišomis. Kai kreidoje yra daugiau kaip 25 % molio, tokia uoliena vadinama kreidos mergeliu, arba tiesiog mergeliu. Lietuvoje švarios kreidos randama mažai. Daugiausiai aptinkama kreidos mergelių.

Cementas viena ir pagrindinių statybinių medžiagų. Jo gaminimas turi ir teigiamų ir neigiamų poveikių mūsų planetai. Teigiama pusė daug žmonių gauna darbo statybos ir cemento gamybos pramonėje. Pasaulyje mažėja žmonių kurie neturi savo namų. Cemento pareikis auga, todėl cementui reikalingos žaliavos nyksta, reikia ieškoti nauju medžiagu kurios galės padėti toliau vystytis statybos pramonei Besaikis medžiagų eikvojimas turi neigiama poveiki – teršia aplinką trikdo peizažą, kelia dulkes triukšmą, žlugdo vietinę biologinę įvairovę. Bet be visų šių neigiamų poveikių cementas yra pagrindinė rišančioji statybinė medžiaga pasaulyje, be kurios jokios šiolaikinės statybos būtų beveik neįmanomos.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1756 žodžiai)
  • Kolegija
  • Simonas
  • Cemento gamyboje naudojamos žaliavos projektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Cemento gamyboje naudojamos žaliavos projektas . (2017 m. Lapkričio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/cemento-gamyboje-naudojamos-zaliavos-projektas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 07:34
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo