Cemento tyrimas


Cemento tyrimas. Normaliojo tešlos tirštumo nustatymas. Cemento rišimosi pradžios trukmės nustatymas. Cemento piltinio tankio nustatymas. Cemento dalelių tankio nustatymas. Cemento smulkumo nustatymas. Literatūra.


Įprastinių cementų šeima, susidedanti iš 27 cementų, pagal pagrindinių ir papildomų komponentų kiekį sugrupuota į penkis pagrindinius tipus:

Cemento žymenyje raidėmis žymimi pagrindiniai komponentai, esantys cemento sudėtyje, pvz., K – klinkeris, L ir LL – klintis, S – aukštakrosnių šlakas, D – silicinės mikrodulkės, P ir Q – pucolanai, V ir W – lakieji pelenai, T – degtasis skalūnas.

Visuose įprastiniuose cementuose yra papildomųjų komponentų. Papildomuoju komponentu vadinama specialiai parinkta neorganinė medžiaga, kurios kiekis cemente ne didesnis kaip 5 % cemento masės. Papildomuoju komponentu gali būti gamtinės arba klinkerio gamyboje išsiskiriančios neorganinės medžiagos. Jos pagerina fizikines cemento savybes, pvz., technologiškumą ir vandens laikomumą, tačiau neturi pastebimai

didinti vandens kiekio, reikalingo normaliai cemento tešlai gauti ir pabloginti betono ar skiedinio eksploatacines savybes ar veikti antikorozinę armatūros dangą.

Kalcio sulfatas dedamas į cementą jo rišimosi trukmei reguliuoti. Kaip kalcio sulfato priedas gali būti naudojamas gipsas: dihidratis kalcio sulfatas CaSO4 · 2H2O ir pushidratis kalcio sulfatas CaSO4 · 1/2H2O arba anhidritas CaSO4.

Specialieji priedai – tai cemento komponentai, kurie dedami cemento gamybai ir jo savybėms pagerinti. Šie priedai neturi skatinti armatūros korozijos, prastinti cemento ir iš jo pagaminto skiedinio arba betono savybių.

Pagrindiniai klinkerio mineralai sudaryti iš CaO, SiO2, Al2O3 ir Fe2O3 oksidų. Šie oksidai sudaro apie 95–97 % klinkerio masės. Be to, klinkeryje yra ir kitų oksidų: MgO, K2O, Na2O, TiO2, P2O5, Cr2O3, SO3.

Pagrindiniai klinkerio oksidai žaliavų degimo proceso metu sudaro tam tikrus junginius. Grynųjų klinkerio mineralų sudėtis gali būti išreikšta tokiomis formulėmis:

2CaO  SiO2 (dikalcio silikatas – belitas); 3CaO  Al2O3 (trikalcio aliuminatas);

Klinkeryje būna 37–60 % alito, 15–37 % belito, 6–15 % trikalcio aliuminato, 10–18 % tetrakalcio aliumoferito.

Išdegtas klinkeris – tai hidraulinė medžiaga, kurioje kalcio silikatai sudaro daugiau kaip du trečdalius masės, kitą dalį sudaro aliuminio ir geležies turintys klinkerio mineralai.

Pagal žaliavų įkrovos paruošimą ir iš dalies įkrovos degimą skiriami šie pagrindiniai cemento gamybos būdai: šlapiasis, sausasis, tarpinis. Gaminant šlapiuoju būdu sunaudojama nuo 30 % iki 40 % energinių išteklių daugiau nei sausuoju būdu.

Pagrindinės standartais reglamentuojamos cemento savybės – tai vandens kiekis, reikalingas normaliajam

tešlos tirštumui gauti, rišimosi pradžia, tūrio pastovumas, stipris gniuždant ir ilgaamžiškumas.

Pagal sudėtį įprastiniai cementai yra suskirstyti į tipus, o pagal stiprumo rodiklius – į stiprumo klases.

*L – mažo ankstyvojo stiprumo klasė; N – įprastinio ankstyvojo stiprumo klasė; R – didelio ankstyvojo stiprumo klasė

Gniuždomasis kietėjančio cemento stipris didėja netolygiai. Įprastinės ankstyvojo stiprumo klasės

Cemento hidratacijai didelę įtaką turi aplinkos temperatūra. Cemento hidratacijos ir kietėjimo greitis 20 ºC temperatūroje yra 2–3 kartus didesnis nei 8 ºC temperatūroje. Neigiamoje temperatūroje (be specialių priedų) cementas nekietėja. Sočiųjų garų aplinkoje cemento hidratacija greitėja. Šutinant iš betono pagamintus gaminius po vienos paros kietinimo jie įgauna 70 % savo klasinio stiprio, apdorojant gaminius autoklave po 12–15 val. cementinio akmens stipris pasiekia savo klasės cemento stiprumą.

  • Microsoft Word 416 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (3791 žodžiai)
  • Universitetas
  • Deividas
  • Cemento tyrimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Cemento tyrimas. (2021 m. Kovo 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/cemento-tyrimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 20 d. 00:23
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo