Centrinis bankas ir jo vaidmuo užtikrinant finansų sistemos stabilumą


Įvadas. Centrinis bankas. Centrinio banko kilmė. Centrinio banko tikslai ir funkcijos. Centrinio banko vaidmuo užtikrinant finansų sistemos stabilumą. Finansinis stabilumas. Finansų sistemos stabilumo užtikrinimas požiūriai ir priemonės. Lietuvos banko vaidmuo užtikrinant finansų sistemos stabilumą. Bankų sektoriaus kapitalo pakankamumo ir likvidumo normatyvų laikymasis. Kapitalo pakankamumo normatyvo laikymasis. Likvidumo normatyvo laikymasis. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.

Darbo tikslas – apžvelgti Lietuvos banko vaidmenį užtikrinant finansų sistemos stabilumą ir ištirti, kaip bankinis sektorius laikosi jiems taikomų normatyvų.

trumpai apžvelgti centrinių bankų kilmę, jų tikslus ir funkcijas;

išsiaiškinti, kas yra finansų sistemos stabilumas ir kaip centriniai bankai gali jį užrikrinti;

pateikti Lietuvos banko vaidmenį finansų sistemos stabilumo išlaikyme;

išanalizuoti, kaip bankų sektorius paskutiniais metais laikėsi pagrindinių normatyvų.

Tyrimo objektas – centrinio banko vaidmuo finansų sistemos stabilume.

Metodika – literatūros turinio ir statistinių duomenų analizė

Centriniai bankai yra patys svarbiausi ir pagrindiniai įvairių valstybių bankai. Jų raidos tyrimai rodo, kad pastarieji yra tarsi istorinių įvykių produktai. Centrinių bankų vaidmuo istorijos tarpsniuose kinta ir šiandien, galima sakyti, kad jie yra ypatingas kiekvienos šalies bankų sistemos elementas bei viena iš pagrindinių valstybės institucijų.

Centriniai bankai išsivystė dviem būdais. Vienas iš jų – lėtas evoliucijos procesas. Geriausias tokio banko pavydys būtų Anglijos bankas. Jis veiklą pradėjo kaip komercinis bankas, bet ilgainiui sustiprėjo, prisiėmė valstybės iždo aptarnavimo atsakomybę ir pamažu tapo centriniu banku. Laipsnišką jo peraugimą į centrinį banką įtvirtino valdžios išleisti įstatymai. Tai pradžios taškas centrinei bankininkystei atsirasti. Kitaip negu Anglijos bankas daugelis centrinių bankų buvo įsteigti iš karto, gavo centrinio banko funkcijas nuo pat pradžių.

Paprasto žmogaus akiai centrinio banko veikla nepastebima. Ne šiaip sau sakoma, kad idealiu atveju šios institucijos valdytojai nematomi, ir jeigu jie dešimtmečiais valdytų nesant jokios infliacijos, esant mažoms palūkanų normoms ir stabiliai bankų sistemai, niekas jų net nepagirtų. Daugelis iš jų į priekį išeina tik tada, kai pradeda nesisekti. Iš tikrujų sklandžiai funkcionuojanti pinigų sistema yra panaši į vandentiekio vamzdį: jis įvertinamas tik tada, kai iš jo nustoja bėgti vanduo. . Centrinių bankų veikla ir atsakomybė gana įvairi, o didėjant finansų rinkos ir ekonomikos globalizacijai jų funkcijos darosi vis sudėtingesnės ir svarbesnės. Nors atskiros šalies

1 Vaškelaitis, V. Pinigai: pinigų politika ir jos priemonės. Vilnius: AB „Spauda“, 2006. 38-39 p.

bankų sistema priklauso nuo jos konkrečios politinės bei geografinės padėties, ekonomikos būklės ir daugelio kitų veiksnių, tačiau visų centrinių bankų veikla grindžiama dviem pagrindinėmis funkcijomis – makroekonomine ir mikroekonomine. Makroekonominė centrinio banko funkcija reiškiasi kainų stabilumo užtikrinimu (centrinis bankas atlieka pinigų pasiūlos reguliuotojo ir kontrolieriaus vaidmenį), o mikroekonominės funkcijos reikia, kad būtų palaikomas bankų sektoriaus stabilumas (centrinis bankas atlieka paskutinės pakopos kreditoriaus vaidmenį). Kadangi nacionaliniam bankui apsisaugojimas nuo kainų kilimo turi ypatingą prasmę, tai ir lemia, kad kainų stabilumas – pagrindinis jo tikslas. Įgyvendindamas pagrindinį tikslą Lietuvos bankas (toliau LB) atlieka šias funkcijas2:

Centrinių bankų priklausomumas nuo vyriausybės ilgus metus trukdė siekti geresnių veiklos rezultatų. Šiandien Lietuv veikla veikla yra nepriklausoma ir tai yra išskirtinis bruožas ir teigiamybė. Būtų sunku įsivaizduoti, kad centrinio banko pareiga siekti tam tikrų makroekonomikos tikslų galėtų būti nesuderinta su jo operaciniu nepriklausomumu.

Pagrindiniai finansinio stabilumo užtikrinimo tikslai3:

Pastarąjį dešimtmetį finansinio stabilumo užtikrinimas tapo vienų svarbiausių centrinių bankų tikslų. Jie siekia finansų sistemos stabilumo – tokios būklės, kai pastaroji yra pajėgi sklandžiai atlikti tris pagrindines funkcijas: perskirstyti išteklius laiko ir erdvės atžvilgiu, tinkamai įvertinti galimą riziką ir atlaikyti išorės bei vidaus šokus4. Tik stabili finansų sistema efektyviai perskirsto išteklius, prisideda prie ilgalaikio kainų stabilumo ir šalies ekonomikos augimo.

  • Microsoft Word 55 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3325 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • Centrinis bankas ir jo vaidmuo užtikrinant finansų sistemos stabilumą
    9 - 1 balsai (-ų)
Centrinis bankas ir jo vaidmuo užtikrinant finansų sistemos stabilumą. (2015 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/centrinis-bankas-ir-jo-vaidmuo-uztikrinant-finansu-sistemos-stabiluma.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 00:22
×