Centrinis bankas. Jo funkcijos ir priemonės


Įvadas. Užsienio centrinių bankų veiklos principai ir vaidmuo ekonomikoje. Europos centrinis bankas. Lietuvos centrinio banko veiklos principai ir vaidmuo ekonomikoje. Išvada. Bankų steigimo istorija taip pat yra sena. Šiuo metu turtingesnės šalys turi „nepriklausomus“ centrinius bankus, kurie veikia pagal normas apribojančias nuo politinės įtakos. Pavyzdžiui europos centrinis bankas (ecb) ir federalinių rezervų sistema jungtinėse amerikos valstijose. Vieni centriniai bankai yra vieši, kiti privatūs. Pavyzdžiui indijos rezervų bankas yra valdomas viešai ir yra tiesiogiai reguliuojamas indų vyriausybės. Pagrindinis skirtumas tarp privačiai ir viešai valdomų centrinių bankų tas, kad vyriausybės valdomi bankai neima nacionalinės valiutos palūkanų iš mokesčių mokėtojų, tuo tarpu privačiai valdomi bankai ima.

Žodis bankas yra kilęs iš italų kalbos žodžio banco , reiškusio stalą, prie kurio viduramžiais sėdėdavo žmonės, versdavosi pinigų mainymu ir panašiomis operacijomis. Senovės graikijoje nuo šių stalų pavadinimo (graikų kalba – trappeza), prie kurių sėdėdavo pinigų keitėjai, davė ir jiems patiems vardą, kuris amžiams prigijo: tai yra stalininkai, arba mūsų laikais – bankininkai. Bankų steigimo istorija taip pat yra sena.

Centrinis bankas yra institucija, gaminanti valiutą. Praktikoje centrinisšiuo metu turtingesnės šalys turi nepriklausomus centrinius bankus, kurie veikia pagal normas apribojančias nuo politinės įtakos. Pagrindinis skirtumas tarp privačiai ir viešai valdomų centrinių bankų tas, kad vyriausybės valdomi bankai neima nacionalinės valiutos palūkanų iš centrinis bankas, aprūpindamas valstybę pinigais, juos paskolina už palūkanas, vadinamas bazinėmis palūkanomis. Be to, mažinant ar didinant pinigų kiekį apyvartoje, centrinis bankajav centrinis bankas yra viena iš pagrindinių šiuolaikinės ekonomikos institucijų. Tai jav vyriausybės institucija, palaikanti finansų sistemos veikimą ir kontroliuojanti pinigų pasiūlą. Tai greičiau bankų bankas , dirbantis su komerciniais bankais bei vertybinių popierių dileriais palaikant savo vykdoma politika. Centrinis jungtinių amerikos valstijų bankas yra kongreso sukurta federalinė rezervų sistema, atsakinga už pinigų emisiją, bankininkystės reguliavimą, dolerio vertės palaikymą bei padedanti spręsti gyventojų užimtumo klausimus. Šiame ir dviejuose sekančiuose skyriuose smulkiai nagrinėjama centrinio banko operacijų prigimtis ir įtaka šalies ekonomikai, taip pat pagrindinės centrinio banko vykdomos pokaip minėta, centriniai bankai, įskaitant ir federalinę rezervų sistemą (frs), atlieka nemažai svarbių funkcijų. Pirmoji ir pati svarbiausia funkcija yra pinigų pasiūlos kontrolė. Pinigai, visų pirma, yra mainų priemonė, naudojama perkant prekes ir paslaugas. Pinigai, kaip žinoma, atlieka ir kitas svarbias, vertės išsaugojimo ir pan. , funkcijas. Pinigai yra finansinis turtas, išsaugojantis perkamąją galią tiek laiko, kiek reikia jų savininkui. Jei apibrėžtume pinigus tik kaip mainų priemonę, tai pinigų pasiūlą sudarytų visuomenės turima valiuta ir monetos, čekinės sąskaitos ir įsakomieji indėliai.

  • Microsoft Word 86 KB
  • 2011 m.
  • 21 puslapis (5532 žodžiai)
  • Universitetas
  • Algis
  • Centrinis bankas. Jo funkcijos ir priemonės
    10 - 1 balsai (-ų)
Centrinis bankas. Jo funkcijos ir priemonės. (2011 m. Balandžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/centrinis-bankas-jo-funkcijos-ir-priemones.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 01 d. 16:35
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo