Centrinis bankas referatas


Įvadas. Centrinis bankas. Centrinio banko pinigų politika ir jos priemonės. Europos centrinis bankas. Lietuvos respublikos centrinis bankas. Išvados. Literatūra.


Temos aktualumas. Beveik visose pasaulio valstybėse, didelėse ir mažose, yra Centrinis bankas(CB), t.y. institucija finansų sistemoje, kontroliuojanti šalies bankų sistemos veiklą ir reguliuojanti pinigų kiekį apyvartoje. Dėl šiuolaikinių globalizacijos procesų finansinės rinkos tampa vis labiau susijusios ir tarpusavyje priklausomos, kuriasi CB, kurie ima valdyti didelių teritorijų erdves. Vis labiau akcentuojama, kad bankų sistemos centralizacija ir kontrolė yra būtina. Pati svarbiausia CB funkcija ir yra, naudojant įvairias pinigų pasiūlos kontrolės priemones, reguliuoti ir kontroliuoti pinigų pasiūlą atsižvelgiant į visos šalies ekonomikos poreikius, t.y. užtikrinant aukštą gamybos ir užimtumo lygį be infliacijos. Centrinio banko funkcijų analizė svarbi tuo, jog dėl pinigų politikos funkcijų ir pinigų politikos svertų sąveikos, daro įtaką CB galimybėms įgyvendinti užsibrėžtus makroekonominius tikslus. Svarbu įvertinti tai, jog dažniausiai keliamas tikslas centriniams bankams yra palaikyti kainų stabilumą.

1. Apibendrinti mokslinėje literatūroje pateikiamą centrinio banko sampratą ir funkcijas.

Bankų istorija siekia tolimą praeitį. Pirmieji dabartinių bankų prototipai atsirado XII a. Lombardijoje (Šiaurės Italija). Jie teikė paslaugas už užstatytus pinigus. Nors finansinėje sistemoje, kuri buvusio Federalinės rezervų sistemos valdytojo F.S. Mishkino (g. 1951 m.) žodžiais tariant, yra „ekonomikos smegenys“, kaip ir visoje ekonomikoje, XX a. paskutinį dešimtmetį ir XXI a. pr. buvo stebimas ėjimas link decentralizavimo (1970 m. - 1995 m. ypač didelę nepriklausomybę nuo vykdomosios valdžios turėjo JAV, Vokietijos, Šveicarijos ir Kanados centriniai bankai), vis dėlto Vakarų šalyse, šioje srityje išliko didelė valstybinės kontrolės įtaka, kuri po 2008 m. - 2009 m. globalios ekonominės krizės tik sustiprėjo. Ir tai nenuostabu, nes CB banknotai ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse sudarė 10% - 25% pinigų masės, o pagrindinė išvystytos ekonomikos šalių pinigų rūšimi tapo komercinių bankų emituojami kreditiniai pinigai. Todėl valstybinio reguliavimo efektyvumą lemia CB gebėjimas veikti komercinių bankų veiksmų pobūdį ir mastą, nes pinigų „perteklius“ gali sukelti pavojingų infliacinių problemų. O pinigų „trūkumas“ gali stabdyti ekonomikos augimą ribodamas gamybos ir prekių mainus. Tiek JAV, tiek kitų šalių patirtis rodo, kad decentralizuota, nereguliuojama bankinė sistema nesugeba „tiekti“ ekonomikai to pinigų kiekio, kuris yra optimalus užtikrinant šalies ekonomikos, kaip visumos, gerovę (Čiegis 2012, p. 232-233).

Nors pinigai egzistuoja jau keletą tūkstančių metų, tačiau patys centriniai bankai atsirado palyginti neseniai. Patys seniausi centriniai bankai - Anglijos bankas ir Švedijos bankas - buvo įkurti tik XVII a. vid. Anglijos bankas buvo įsteigtas 1694 m. kaip privati bendrovė tam, kad padėtų vyriausybei finansuoti karą t.y. dalį vyriausybės skolų paversdavo banko akcijomis, tad galėjo naudotis ypatingomis privilegijomis (Čiegis, 2012, p. 233).

Švedijos banko veiklos pradžia nuo 1657 m. įsteigus Stokholmo banką (Stockholms Banco). Stokholmo bankas buvo vadinamas dar ir kaip Paskolų bankas (Lanebank). Skolindamas sumas, viršijančias jo metalo atsargas, šis bankas pradėjo veiklą, vėliau pavadintą dalinių atsargų bankininkyste, pasinaudodamas tuo, kad pinigai, įdėti kaip indėliai, gali būti pelningai skolinami (Čiegis, 2012, p. 233).

Prancūzijos bankas (Banque de France) veiklą pradėjo 1800 m., Vokietijos bankas (Reichsbank) -1875 m., Japonijos bankas - 1882 m., Šveicarijos nacionalinis bankas - 1907 m. (Čiegis, 2012, p. 234).

  • Microsoft Word 67 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (7267 žodžiai)
  • Kolegija
  • Aksana
  • Centrinis bankas referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Centrinis bankas referatas. (2017 m. Rugsėjo 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/centrinis-bankas-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 04 d. 10:00
×
112 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo