Chemija: atomai


Atomai, elementai ir junginiai. Kas yra atomas? Atomas (gr. Άτομος 'nedalus') – mažiausia elektriškai neutrali cheminio elemento dalelė. Atomo sandara. Atomas sudarytas iš branduolio ir aplink jį skriejančių elektronų. Kodėl atomas neutralus? Atomo branduolys įelektrintas. Į atmomo sudėtį įeinančių dalelių charakteristika. Atomo istorija. Graikų ir romėnų filosofai Epikūras ir Demokritas dar prieš mūsų erą (V a. Anglų fizikas ir. M. Džonas Daltonas. Manė, kad skirtingų medžiagų atomai skiriasi dydžiu ir mase. M. Anglų fizikas Džozefas Džonas Tomsonas Atrado. M. Anglų fizikas Ernestas Rezerfordas. M. M. Džeimsas Čadvikas Atrado neutronus atomo branduolyje. Šiandien žinoma, kad atomas yra beveik tuščia erdvė. Atomas. Svarbiausios atomą sudarančios dalelės elektronai. Elektroninis apvalkalas. Elektroninė sandra yra elektronų išsidėstymas atomo sluoksniuose. Elektroninis apvalkalas yra. Elektronai pradeda pildyti kitą sluoksnį tik tada. Energijos lygmenys. Pirmajame energijos lygmenyje (arčiausiai branduolio) daugiausiai 2 elektronai. Jonai. Atomai yra neutralūs. Netekęs vieno ar.


1913 m. Nilsas Boras. Sukūrė planetinį atomo modelį: lengvi neigiamieji elektronai sukasi aplink teigiamąjį branduolį.

1932 m.

Elektroninė sandra yra elektronų išsidėstymas atomo sluoksniuose. Elektronai uplink braduolį skrieja lygmenimis (sluoksniais) Elektroninių lygmenų skaičių rodo periodo numeris.

Elektroninis apvalkalas yra ne ištiesas, o sluoksniuotas. Elektronų judėjimą įprasta vaizduoti apskritimais Elektronai greitai skrieja aplink branduolį. Jų buvimo vietos neįmanoma tiksliai nustatyti, nes judėdami aplink branduolį sudaro tarsi debesėlį. Jis yra tankens prie branduolio, o kraštuose retesnis.

Elektronai pradeda pildyti kitą sluoksnį tik tada, kai yra užpildytas prieš jį einantis. Jei atomas turi vieną elektronų sluoksnį, jis užpildytas, kai jame yra du elektronai, o kai elektronų sluoksnių daugiau, išorinis sluoksnis yra užpildytas, kai jame yra astuoni elektronai.

Atomai yra neutralūs, t. y. neturi elektros krūvio. Teigiamas protoni krūvis yra tokio pat dydžio kaip ir neigiamasis elektrono krūvis. Atomą sudarančių protonų ir elektronų skaičius yra vienodas, todėl atomo krūvis lygus nuliui. Atidavęs arba prisijungęs vieną ar daugiau elektronų, atomas virsta krūvį turinčia (elektringąją) dalele, vadinama jonu.

Netekęs vieno ar daugiau elektronų, atomas įgyja teigiamąjį krūvį ir tampa teigiamuoju jonu. Prisijungęs vieną ar daugiau elektronų atomas įgyja neigiamąjį krūvį ir tampa neigiamuoju jonu.

  • MS PowerPoint 6516 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (692 žodžiai)
  • Mokykla
  • Vilte
  • Chemija: atomai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Chemija: atomai. (2019 m. Balandžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/chemija-atomai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 06:14
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo