Chemijos egzamino medžiaga odontologams


Funkcinių grupių chemija. Funkcinė grupė. Funkcines grupes chemija. Funkcinės grupės. Chemija funkcines grupes. Aldehidai ir ketonai. Karboksirūgštys skaidrės. Chemija funkcinės grupės testas. Vyriausios funkcines grupes grandines numeravimas. Kas yra funkcine grupe.

Organinių junginių struktūros ir reaktingumo teoriniai pagrindai. Organinių junginių klasifikavimas pagal anglies atomų grandinės tipą. Organinių junginių klasifikavimas pagal funkcines grupes. Organinių junginių nomenklatūra. Atomų tarpusavio sąveika molekulėje. Elektroniniai indukcijos ir mezomerijos efektai. Elektronų donorai ir akceptoriai. Cikloalkanų cheminių savybių ypatumai. Alkoholiai, fenoliai, eteriai, tioliai ir sulfidai. Aldehidai, ketonai ir jų dariniai. Karboksirūgštys ir jų funkciniai dariniai. Lipidai. Aminorūgštys, peptidai ir baltymai. Angliavandeniai (karbohidratai, sacharidai). Biologiškai svarbūs azoto organiniai junginiai.

. Pagrindiniai angliavandenilių funkciniai dariniai: alkoholiai ir fenoliai, eteriai, tioliai, sulfidai, aldehidai ir ketonai, karboksirūgštys, aminai.

Funkcinė grupė – atomas arba atomų grupė, apsprendžianti junginio chemines savybes bei jo priklausomybę tamsisteminiai pavadinimai, rodantys junginio struktūrinę formulę, sudaromi pagal iupac (tarptautinės teorinės ir taikomosios chemijos sąjungos) patvirtintasnustatoma vyriausioji funkcinė grupė, kuri lemia junginio pavadinimo priesagą. Visų kitų funkcinių grupių ar radikalų (pakaitų) pavadinimai junginio pavadinime išvardijami kaip priešdėliai abėcėlės tvarka. Ta pati funkcinė grupė, priklausomai nuo jos vyresniškumo konkrečiame junginyje, gali suteikti junginio pavadinimui priesagą arba priešdėlį.

2 lentelė. Pagrindinės organinių junginių funkcinės grupės, kurios gali būti nusakomos priešdėliais arba priesagom** jei junginio formulėje yra dvigubasis ir trigubasis ryšys, numeruoti pradedama nuo to grandinės galo, arčiau kurio yra dvigubasis ryšys, o pagrindinę priesagą duodorganinis radikalas – organinės molekulės dalis, kurioje trūksta vieno ar kelinustatoma pagrindinė anglies atomų grandinė ar pagrindinė ciklinė struktūra, kuri lemia junginio pavadinimo šaknį. Acikliniams junginiams pagrindiį kiekvieną paskesnį kriterijų atsižvelgiama tik tada, jei pirmesnis neduoda vienareikšmiško atsakymo.

Jei junginys aliciklinis, aromatinis ar heterociklinis, pagrindiniu laikomas ciklas, sujungtas su vyriausiaja funkcine grupe.

Pagrindinė anglies atomų grandinė numeruojama taip, kad vyriausioji funkcinė grupė gautų mažiausiąjį numerį. Jei jos nėra, tai grandinė ar ciklas numeruojami taip, kad pakaitai turėtų mažiausius numerius. Heterociklai numeruojami nuo heteroatomo.

Pakaitų padėtys junginio pavadinime žymimos skaitmenimis. Skaitmenys junginio pavadinime rašomi prieš priešdėlį ar priesagą. Jei junginio formulėje yra keli vienodi pakaitai ar ryšiai, tai prieš atitinkamą pažymėjimą rašomas priešdėlis di-, tri-, tetra-. Esant keliems vienodiems pakaitams prie vieno ir to paties anglies atomo, skaitmuo, nurodantis jų padėtį pakartotinai rašomas tiek kartų, kiek yra tų pakaitų. Pavadinime pagal abėcėlę nustatant pakaitų išvardijimo eilės tvarką į skaitabėcėlės tvarka angliavandenilių radikalų ir visų funkcinių grupių, išskyrus vyriausiąją, pavadinimai Lietuvių kalba. Atomų tarpusavio sąveika molekulėje.

  • Microsoft Word 2034 KB
  • 2012 m.
  • 196 puslapiai
  • Lady_bird01
  • Chemijos egzamino medžiaga odontologams
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Chemijos egzamino medžiaga odontologams. (2010 m. Spalio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/chemijos-egzamino-medziaga-odontologams.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 22 d. 17:57
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo