Cheminė tarša referatas


Cheminė tarša. Įvadas. Cheminių medžiagų savybės ir skirstymas. Kenksmingų medžiagų poveikis žmogaus organizmui. Dažniau pasitaikančios kenksmingos medžiagos.

Dažniausiai naudojami organiniai ir neorganiniai gyvsidabrio junginiai, įvairūs fosforo ir chloro organiniai preparatai, karbamatai. Taip pat gali būti vartojami junginiai su siera, arsenu, ciano grupės medžiagomis ir kt. Lietuvoje gerai žinomi tokie pesticidai: sevinas, dursbanas, koralas, amidanas, simazinas, korbofosas, nitrafenas ir kt.

Rankoms apsaugoti mūvimos polivinilchlorido arba rūgšties ir šarmams atsparios, iš sintetinio kaučiuko pagamintos pirštinės. Akims apsaugoti tinkami sandarūs akiniai arba akiniai su vėdinimo įtaisu.

Kvėpavimo organus apsaugos priešdulkiniai respiratoriai ŠB – 1„Lepesok“, bet jie naudojami tik esant sausam orui. F – 65Š, RPG – 67 respiratoriai paprastai naudojami, kai kenksmingų medžiagų kiekis nėra didelis. Esant didesniam kiekiui, reik užsidėti pramonines dujokaukes su atitinkamomis dėžutėmis, turinčiomis aerozolinius filtrus.

A tipo (ruda dėžutė) apsaugo nuo fosforo ir chloro organinių junginių, karbamatų, senolio, metilo bromido.

V tipo (geltona) – chloro ir fosforo organinių junginių bei cianidų.

G tipo (juoda ir geltona) – gyvsidabrio garų ir chloro organinių preparatų.

KD tipo (pilka) – pesticidų išskiriančių amoniaką ar sieros vandenilį.

Apsinuodijus fosforo organiniais junginiais, jaučiamas akių ir liežuvio raumenų trūkčiojimas, vėliau pradeda trūkčioti veido ir kaklo raumenys, jaučiami pilvo skausmai, pykinimas. Pažeidžiama centrinė nervų sistema. Fosforo junginiam patekus į akis reikia jas kuo skubiau išplauti vandeniu. Nuo odos fosforo organiniai junginiai nuplaunami 5 -10% amoniakiniu vandeniu arba 2 – 5% chloramino tirpalu. Jei pesticidų pateko į virškinamąjį traktą, nukenėjusiajam rek sugirdyti kuo daugiau vandens ir sukelti vėmimą. Tai būtina pakartoti kelis kartus, po to sugirdyti pusę stiklinės 2% geriamos sodos tirpalo su 2 – 3šaukštais aktyviosios anglies.

Chloro organiniai junginiai labiausiai pažeidžia inkstus ir kepenis, gali pakenkti kraują odą. Dauguma jų lengvai įsigeria pro odą. Apsinuodijimo požymiai: galvos skausmai, silpnumas, virškinimo sutrikimai. Patekę ant odos, šie preparatai sukelia paraudimą, išbėrimą. Būtina kuo greičiau nuplauti odą tekančiu vandeniu, po to geriamos sodos tirpalu.

Pirmiausia reik uždaryti langus, duris, orlaides, išjunkti šildymo prietaisus, šviesą, dujas, užgesinti krosnis, aprengti vaikus ir kuo greičiau išeiti iš cheminio užteršimo vietos. Nepamiršti įspėti kaimynų!

Nustatyti užteršto oro debesies priartėjimo prie objekto (gyvenvietės, mokyklos, įmonės ir kt. ) laiką;

Įvykus avarijai, užterštas plotas visuomet mažesnis už numatytąjį. Tikrasis užterštas plotas, priklausomai nuo išsiliejusios medžiagos kiekio ir meteorologinių sąlygų, gali būti kelis ir net kelias dešimtis kartų būti mažesnis už prognozuojamąjį.

  • Sauga Referatas
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2013 m.
  • 10 puslapių (2334 žodžiai)
  • Kolegija
  • Siga
  • Cheminė tarša referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Cheminė tarša referatas. (2013 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/chemine-tarsa-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 14:28
×