Cheminiai elementai ir junginiai


Cheminiai elementai ir junginiai. Angliavandeniai. Pagal struktūrą angliavandeniai skirstomi į. Monosacharidai. Disacharidai. Disacharidai gali susidaryti, kai susijungia. Polisacharidai. Krakmolas. Celiuliozė. Chitinas. Lipidai. Trigliceridas. Fosfolipidai. Vaškai. Steroidai. Baltymai. Fermentai. Dnr. Rnr. Rnr tipai. Riebaluose tirpūs vitaminai. Baltymų denatūracija. Lipidų biologinė reikšmė. Baltymų struktūra.


Angliavandeniai (sacharidai) yra anglies, vandenilio ir deguonies junginiai. Angliavandeniai yra visų organizmų energijos šaltinis. Angliavandenių polimerai, esantys augalinių ląstelių sienelės sudėtyje, sutvirtina ląstelės plazmolemą ir suteikia atramą. Jų randama vabzdžių išoriniuose griaučiuose.

Monosacharidai yra paprasčiausios formos angliavandeniai, jie yra kitų angliavandenių subvienetai. Monosacharidai taip pat yra naudojami kaip substratai ląstelių kvėpavimo reakcijose aprūpinant ląsteles energija.

Disacharidai susidaro, kai susijungia 2 monosacharidai. Vykstant šiai reakcijai susidaro vanduo, todėl ji vadinama kondensacijos reakcija. Ryšys, jungiantis monosacharių ciklus, vadinamas glikozidiniu ryšiu.

2 vienodi monosacharidai (pvz. maltozėje, kuri susidaro susijungus dviem gliukozės molekulėms) 2 skirtingi monosacharidai (pvz. sacharozėje arba laktozėje).

Polisacharidai yra polimerai, sudaryti iš šimtų monosacharido subvienetų. Tarp monosacharido subvienetų vyksta kondensacijos reakcijos. Glikozidiniais ryšiais monosacharidai jungiasi į ilgas grandines.

Krakmolas yra pagrindinis angliavandenis, kaupiamas augaluose kaip maisto atsargos. Krakmolas – polimeras, sudarytas iš daugybės - gliukozės molekulių. Krakmolas yra dviejų skirtingų junginių mišinys.

Krakmolo molekulės yra: Kompaktiškos Netirpios Lengvai paverčiamos cukrumi.

Cheminė ir struktūrinė chitino sandara panaši į celiuliozės. Chitinas – stiprus, lengvas ir nelaidus vandeniui polisacharidas. Iš chitino sudaryti vabzdžių ir kitų nariuotakojų išoriniai griaučiai.

Lipidai yra didelė ir įvairi organinių junginių grupė, jiems priklauso riebalai ir aliejus. Tai nepoliniai junginiai, todėl jie netirpsta vandenyje. Lipidus galima išsaugoti naudojant nepolinius tirpiklius, pavyzdžiui, alkoholį arba eterį. Vienas dažniausiai pasitaikančių lipidų tipų – TRIGLICERIDAI.

  • MS PowerPoint 65 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (1245 žodžiai)
  • Dobilas3
  • Cheminiai elementai ir junginiai
    10 - 5 balsai (-ų)
Cheminiai elementai ir junginiai. (2016 m. Kovo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/cheminiai-elementai-ir-junginiai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 11:55
×