Chemoterapija


Sveikatos referatas. Chemoterapija. Pagrindiniai onkologinių ligonių gydymo metodai. Solidinių navikų sisteminis gydymas.


Pirmosios publikacijos apie piktybinių navikų gydyma chemopreparatais pasirodė 1946m. Ilgainiui šių preparatų daugėjo ir dabar jų jų yra daugiau kaip 100. XXa. šeštojo dešimtmečio pradžioje pastebėta, kad chemopreparatų veikimo efektyvumas yra tiesiog proporcingas ląstelių dalijimosi greičiui. Kai kurių audinių sveikos ląstelės dalijasi greičiau negu naviko ląstelės, todėl citostatikai jas taip pat pažeidžia. Tuo paaiškinamas šalutinis chemopreparatų poveikis. Dėl šio poveikio citostatikų dozės turi būti ribojamos. Pastebėta, kad augančio naviko ląstelės dalijasi vis lėčiau, todėl naviko jautrumas chemoterapijai mažėja. Skiriami šie pagrindiniai chemoterapijos principai:

Chemopreparatas parenkamas pagal priešnavikinio aktyvumo spektrą.

Parenkama geriausia chemopreparato dozė, skyrimo rėžimai ir vartojimo būdai.

Atsižvelgiama į veisknius , dėl kurių reikia dozę ir rėžimą koreguoti.

Chemoterapija pagal pobūdi gali būti gydomoji, palaikomoji, paliatyvi, sukelianti atsitiktinį atsaką ir neefektyvi. Pagal chemopreparato vartojimo būdą chemoterapija skirtoma į sisteminę (vaistą gerti, švirkšti į odą, veną ir raumenis) , regioninę ( vaistą švirkšti į naviką maitinančias kraujagysles), lokalią ( vaistą vartoti tepalo pavidalu, švirkšti į organizmo ertmes , pilvo ertmę, šlapimo pūslę ir kt.), tiesiog į organus : kepenis, kaulų čiulpus, plaučius ir kt., nugaros smegenų kanalą. Chemoterapija taip pat gali būti savarankiška, skirstoma prieš operaciją ( mažina naviko dydį, sudaro sąlygas organus tausojančioms operacijoms atlikti, nustato naviko jautrumą chemopreparatams, naikina mikrometastazes), po operacijos ( priklauso nuo operacijos radinių, naikina mikrometastazes) ir paliatyvi ( kai navikas neoperabilus, yra jo recidyvų ar mikromestazių).

  • Sveikata Referatai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Iveta
  • 5 puslapiai (1115 žodžių)
  • Sveikatos referatai
  • Microsoft Word 16 KB
  • Chemoterapija
    10 - 7 balsai (-ų)
Chemoterapija. (2015 m. Gruodžio 01 d.). http://www.mokslobaze.lt/chemoterapija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 14:19