Ciklinis stiprumas


Ciklinis valdymas. Tampriai plastinės medžiagos. Kas yra ciklinis stiprumas. Ciklinis deformavimas.

Nuovarginio medžiagos suirimo mechanizmas priklauso nuo medžiagos struktūros nevienalytiškumo, nuo ne vienodo kristalų dydžio, nuo įvairių intarpų, kristalinės struktūros defektų ir t. T. Dėl minėtų priežasčių esant detalėje nominaliems įtempimams žymiai mažesniems už proporcingumo ribą, atskirose jos zonose gali atsirasti plastinis deformavimas, t. Y. Dėl blogai orientuotų grudelių kristalografinių plyšimų, dėl kitų defektų vietiniai įtempimai gali viršyti medžiagos proporcingumo ribą ir inicijuoti mikro plyšį, kurio gale atsiranda didelė įtempimų koncentracija ir prasideda magistralinio plyšio irimas.

Cikliškai, kada įtempimas kinta periodiškai laiko atžvilgiu, yra apkraunama daugiau deformacijų. Pirmiausiai tai įvairų judesį ir jėgą perduodančios deformacijos, pvz. : ašys, velenai, pavaros.

Iš paveikslėlio matyti, kad sukantis vagono ašiai jo įtempimai cikliškai kinta nuo +įa iki –įa. Čia įtempimo kitimo amplitudė yra vienoda tiek į įtempimo ir tiek į gniuždymo pusę, todėl simetrinį ciklą. Čia suyrimas įvyks tada kai ciklų skaičius pasieks kritinę ribą pagal vadinamą nuovargio kreivę.

Iš šios kreivės matyti, kad esant įa < įr ašis išlaikys begalinį ciklų skaičių, Ji niekada nesuirs. Įr – nuovargio riba. Horizontales dalis nuovargio kreivės turi tik mažaangliams plienams. Daugeliu konstrukcijų nuovar nuovarginio medžiagos suirimo mechanizmas priklauso nuo medžiagos struktūros nevienalytiškumo, nuo ne vienodo kristalų dydžio, nuo įvairių intarpų, kristalinės struktūros defektų. Dėl minėtų priežasčių esant detalėje nominaliems įtempimams žymiai mažesniems už proporcingumo ribą, atskirose jos zonose gali atsirasti plastinis deformavimas,

Tokie nuovargio plyšiai daugiausiai atsiranda ir pradeda plisti nuo detalės paviršiaus, nes atsiradus plastiškai deformuojamam mikrotūriui viduje detalės šalimai esanti esanti medžiaga deformuojasi tiktai tampriai ir varžo, stabdo plastinę deformaciją. Jeigu toks tūris atsiranda paviršiuje, plastinės deformacijos didėjims iš išorės yra nevaržomas ir plyšys plinta į detalės gylį žymiai greičiau. Be to, detalės paviršiuje dažniau pasitaiko įvairūs technologiniai defektai, Įbrėžimai inicijuoti techninio apdirbimo metu, taip pat gali atsirasti plyšiai terminio apdirbimo metu. Atsiradęs mikro plyšys medžiagoje kaip jau minėta ilgėja, virsta magistraliniu plyšiu mažindamas detalės skerspjūvio plotą ir plyšiui didėjant detalės statiškai neišlaiko jėgos, ir įvyksta staigus detalės suirimas. Po statinio detalės suirimo, padidėjus plyšiui suirimo zonoje matyti trapaus suirimo požymiai, nežiūrint į tai, kad detalės medžiaga yra plastinga.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2012 m.
  • 3 puslapiai (663 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ciklinis stiprumas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ciklinis stiprumas. (2011 m. Birželio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/ciklinis-stiprumas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 15:11
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo