Čile geografijos referatas


Čilės pristatymas. Pietų Amerika. Šalies vėliavos ir herbo pristatymas. Geografinė padėtis. Klimatas. Gyventojų sudėtis. Politinė sistema. Administracinis suskirstymas. Trumpas šalies istorijos pristatymas. Gamtiniai ištekliai. Nacionalinė virtuvė. Tradiciniai patiekalai ir gėrimai. Šalies virtuvės suskirstymas. Populiariausi suvenyrai. Čilės sostinė ir trys didžiausi miestai. Sostinė -Santjagas. Trys didžiausi miestai-Vinja del Maras, Antofagasta ir Valparaisas.


Čilė (Chile) –tai valstybė, įsikūrusi vakarinėje Pietų Amerikos dalyje prie Ramiojo vandenyno. Tai viena ilgiausių pasaulio valstybių, kuri tęsiasi iš šiaurės į pietus 4300km.Užima ne tik žemyną, bet ir Ugnies Žemės vakarinę dalį, Čilės salyną ir daug mažų salų (iš viso apie 3000). Pakrantėse yra daug įlankų ir pusiasalių. Čilė yra kalnuotas kraštas – išilgai teritorijos ištįsę Andų kalnų sistemos, einančios dienovidinių kryptimi, pvz., Domeikos. Viršukalnėmis eina siena su Bolivija ir Argentina. Jų aukščiausia viršūnė šalyje – Ojos del Salado (Ochos del Saladas)(6880m).

Reljefui būdingos aštriabriaunės uolos, karos (daugelyje jų telkšo ežerai), gilūs slėniai, kurie prie vandenyno pereina į fiordus.Yra Tamarugalio ir Atacamos dykumos, Atacamos druskopelkė. Dažni žemės drebėjimai ir vulkanizmas iš dalies stabdo turistų srautus. Teritorija yra net keturiose klimato juostose. Tai lemia ir augaliją. Auga kaktusai, druskės, įvairūs efemerai, palmės, kalnuose – visžaliai bukų, laurų, magnolijų miškai. Ugnies žemėje – subarktinė tundra. Gyvūnija yra daugiausia neotropinė: pumos, lamos, guanakai, pudu, vikunijos, šarvuočiai, skruzdėdos, skunkai, kapibaros. Sparnuočių karalijoje išsiskiria galingieji kondorai, pelikanai, kormoranai.

Čilėje yra 40 nacionalinių parkų( užima 18 % šalies teritorijos), Didžiausi ir labiausiai lankomi yra Islugos, Conguillo ( Kongiljo), San Rafaelio lagūnos, Torres de Painės (Torreso de Painės), Fernando Magelano ir kt. Daugiausiai nacionalinių parkų yra Patagonijoje, taip pat Velykų saloje (Rapa Nui nacionalinis parkas su didelėmis garsiomis akmens statulomis – Pasaulio paveldo paminklas), Robinzono Kruzo saloje.Yra apie 50miško rezervatų.

Įdomi ir kontrastinga gamta sudaro palankias sąlygas ugdyti gamtos turizmą. Šalyje daug ir kultūros paminklų. Čilės teritorijoje gyvenę indėnai statėsi įvairius architektūros būstus: Atacamos dykumoje jie suręsti iš akmenų ir kaktusų, pietinių slėnių- iš medžio ir dumblo. Santjage, Valparaise, Copiapo, Concepcione išliko XVIa. Būdingos kolonijinių miestų centrinės aikštės, stačiakampių gatvių tinklas. Amargosos ir Nieblos fortas buvo pastatytas norint apsisaugoti nuo piratų. Juose vyravo vienaukščiai namai iš adomos (molio ir šieno mišinio) patalpos grupuotos aplink vidinį kiemą, stogai dengti čerpėmis. Vėliau tokius būstus statėsi ir pasiturintys miestiečiai. Miestuose ir jų apylinkėse išliko bažnyčių, vienuolių misionierių statytų sodybų kompleksų, iš jų įdomiausios turistams XVI-XVII a.Šv. Pranciškaus ir La Serena bažnyčios. Sant Jage (Santjage), prancūzų architekto A. G. Eifelio suprojektuota gelžbetoninė ŠV. Morkaus bažnyčia Arikoje (XXa). Keliautojus domina ir indėnų gyvenvietės, jų menas, tradicijos.

Labiausiai turisų lankomi objektai: Santjago (ypač Farellones- El Kolorado, La Parva, Portiljo žiemos sporto centrai) ir Valparaiso apylinkės, Vina del Maras ir kiti pajūrio kurortai, Velykų, Juano Fernandezo, Karaliaus Jurgio (čia veikia pirmasis pasaulyje Arktyje įkurtas viešbutis – Estrella Polar) salos, nacionaliniai parkai.Lietuvos turistai Santjage ras ne tik Ignoto Domeikos (1902 – 1889 )paminklą, bet ir universitetą, kuriame jis buvo rektorius, profesorius, tyrinėjęs Čilės geologiją, geografiją ir etnografiją. Jo vardu pavadintas Puerto de Domeyko uostas, Puerto Domeykos miestelis, kalnų grandinė, daug gatvių, fosilijų ir kt.

Čilę kasmet aplanko apie 1,8 milijono užsienio turistų, daugiausia iš Argentinos, taip pat iš JAV, Peru, Bolivijos. Europiečiams ši įdomi šalis kol kas terra incognita ( nežinoma žemė).Pajamos iš turizmo siekia beveik 1 milijardą, JAV dolerių.

Čilė priklauso Pietų Amerikos regionui, kuris yra atkampiausias iš visų Žemės rutulio turistinių regionų. Jis ribojasi tik su centrine Amerika ir Antilų salomis. Ramiojo vandenyno platybės skiria Pietų Ameriką nuo Azijos, Australijos ir Okeanijos, o Atlanto vandenyno nuo Afrikos.Pietų Ameriką sudaro trylika šalių ir teritorijų: Argentina, Bolivija, Brazilija, Čilė, Ekvadoras, Gajana, Kolumbija, Paragvajus, Peru, Prancūzų Gviana, Surinamas, Urugvajus ir Venesuela.

  • Microsoft Word 5746 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (3865 žodžiai)
  • Oksana
  • Čile geografijos referatas
    10 - 4 balsai (-ų)
Čile geografijos referatas. (2016 m. Vasario 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/cile-geografijos-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 16:12
×