Cirkonis referatas


Įvadas. Cirkonio struktūros. Cirkonio restauracijos. Cirkonio dioksido produktų rūšys. Dantų preparavimas. Laboratoriniai aspektai. Cirkonio nusidevėjimas. Cirkonio restauracijų fiksacija. Cirkonio optinės savybės. Estetiniai aspektai. Cirkonio kultys ir endodontiniai kaiščiai. Išvados. Literatūra.

Cirkonis nuo seniausių laikų buvo žinomas kaip perlas. Cirkonio pavadinimas yra kilęs iš arabų žodžio "Zargun" (Aukso spalvos), kuris, savo ruožtu, yra kilęs iš dviejų persiškų žodžių "Zar"(auksas) ir"Gun"(spalva). Cirkonis, metalo dioksidas (ZrO2) buvo identifikuotas 1789 metais vokiečių chemiko Martin Heinrich Klaproth, jis buvo gautas kaip reakcijos produktas šildant kelis brangakmenius ir buvo ilgai naudojamas sumaišytas su retais žemės oksidais kaip pigmentas keramikai (1).

Cirkonio oksidas, buvo naudojamas medicinos tikslams nuo 1969m. Jis buvo pasiūlytas kaip nauja medžiaga šlaunikaulio galvos pakeitimui vietoj titano arba aliuminio oksido protezų. Atsižvelgdami į didėjantį susidomėjimą estetika ir susirūpinimą dėl toksinių ir alerginių reakcijų į tam tikrus lydinius, bei ieškant bemetalės, natūralios spalvos restauracijos, cirkonis buvo pradėtas naudoti ir odontologijoje (3).

Cirkonio dioksidas buvo siūlytas kaip nauja medžiaga pakeičianti titano ar aliuminio protezus. Siekiant gauti informacijos apie cirkonio ląstelinius vyksmus nuo 1990 metų buvo atliekami in vitro tyrimai, kurie įrodė kad cirkonis – tai chemiškai inertinė medžiaga, kuri nesukelia vietinių ar sisteminių neigiamų reakcijų. Nėra pastebėtas citotoksinis, onkologinis, mutageninis poveikis fibroblastams ar kraujo ląstelėms. Nenustatyta poveikio chromosomoms, nei skirtingiems audiniams (4).

Taigi ši medžiaga turi gerą biosuderinamumą tapo populiari alternatyva aliuminiui kaip biomedžiaga ir yra naudojamas dantų restauravimui vainikėliais ir tiltais, endodontijos kaiščiams, ir implantų atramoms, taip pat estetinių ortodontinių breketų gamybai. Šiandien pagrindinis cirkonio keramikos pritaikymas yra implantų rutulinės galvutės.

Minėtos trys fazės yra bendras ZrO2 kristalas. Trečioje fazėje mechaninės savybės yra prasčiausios, o geriausios kubo fazėje. Kiekvienas perėjimas iš skirtingų kristalizacijos formų yra dėl cirkonio paviršiaus jėgos. Tai sudaro tūrinius pokyčius kristale. Kai streso jėgos pasireiškia cirkonio paviršiuje, skilimo energija sukuria T-M perėjimą. Ši kristalinė modifikacija atsiranda po restauracijos plėtimosi kai ji įtrūksta.

Kad cirkonis stabilizuotųsi geriausių savybių fazėje, reikia prijungti pvz. magnio, itrio, kalcio, cezio oksidą. Itriu sutvirtintas cirkonis chemiškai žinomas kaip itrio cirkonio trikampiai polikristalai (Y-TZP), šiuo metu yra labiausiai tyrinėjama kombinacija. Tai yra tanki sukietinta monofazinė keraminė medžiaga, susiformavusi tiesiogiai susispaudžiant kristalams drauge be įsiskverbiančios matricos. Šio proceso metu susiformuoja tanki beorė polikristalinė struktūra. Cirkonio junginiai su itriu pasižymi išimtinėmis savybėmis: tvirtumu, atsparumu lūžiams, atsparumu trinčiai, nesimagnetina, gera elektrinė izoliacija, mažas terminis laidumas, atsparumas korozijai rūgštinėje ir šarminėje terpėje, elastingumo modulis panašus į plieno, temperatūrinis plėtimosi koeficientas panašus į geležies, gali gerai toleruoti ciklinį spaudimą, ir ji turi puikų biologinį suderinamumą su spalva labai panašia į natūraią dantų spalvą (6).

Nors yra daug cirkonio keramikos sistemų rūšių, tačiau šiuo metu pagrindinės siūlomos, yra trys. Tai itrio katijonais legiruoti keturkampės struktūros cirkonio polikristalai (3Y-TZP), magnio katijonais dalinai stabilizuotas cirkonis (Mg-PSZ) ir cirkonis su aliuminio oksidu (ZTA) (7).

 Ieškant pagrindinės estetinio restauravimo medžiagos, buvo pasiūlyta daug keramikos sistemų. Odontologijos tyrimai šiandien nukreipti į bemetales restauracijas, siekiant pagerinti fiksuojamųjų restauracijų estetinį rezultatą. Šiuo metu pagrindinės siūlomos oksidų keramikos yra:

Baltos medžiagos: polikristalinės (Lava Frame 3m Espe, IPS e.max ZirCad, Zirkonzahn Blocs ir Amman Girbach Blocs). Tokios medžiagos turi būti paruoštos sukepinimui.

HIP-HOT izostatinio presavimo polikristalinės medžiagos (DC Zirkon, Lava Frame). Tokios medžiagos jau yra sukepintos (8).

Labai svarbu ir sudėtinga yra pasirinkti restauracijos karkaso medžiagą. Minimalus karkaso storis ličio disilikatu sustiprintoms keramikoms yra 0,8 – 1,5 mm., infiltruotų oksidų keramikoms – 0,7mm., o cirkonio dioksido keramikai – 0,5 mm. Ant dviejų atraminių dantų besilaikančio tilto ilgis gali būti iki 38mm, jeigu tiltas laikosi ant daugiau atraminių dantų – iki 47mm. Fiksuotiems tiltiniams protezams tarpinės dalies skerspjūvio plotas ličio disilikato keramikos protezuose yra 16 kvadratinių milimetrų (4x4mm), infiltruotų oksido keramikų - 12 kvadratinių milimetrų (3,5x3,5 mm), o cirkonio – 9 (3x3mm). Tarpinės dalies matmenis leidžia sumažinti cirkonio didelis atsparumas. Mažesnė tarpinė dalis suteikia estetiškesnę išvaizdą, o tai ypač svarbu priekiniuose dantyse (9).

  • Microsoft Word 2379 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3894 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gkarklyte
  • Cirkonis referatas
    9 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Cirkonis referatas. (2015 m. Gegužės 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/cirkonis-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 14:14
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo